ویروس کرونا ۶۵ میلیون قربان می‌گیرد

گروهی از محققان آمریکایی سه ماه قبل از شیوع ویروس کرونا در چین، یک مدلسازی رایانه‌ای پیش‌بینی کردند این ویروس طی ۱۸ ماه منجر به مرگ ۶۵ میلیون نفر می‌شود.

به گزارش ایمنا، سه ماه قبل از شیوع  ویروس مرگبار کرونا در چین، جمعی از کارشناسان آمریکایی هشدار داده بودند این ویروس احتمالاً به مرگ میلیون‌ها نفر منجر می‌شود. محققان مرکز جان هاپکینز  به عنوان بخشی از یک تحقیق در اکتبر ۲۰۱۹، یک مدل فرضی از بیماری مسری را روی رایانه مدلسازی کردند. این شبیه سازی رایانشی پیش بینی کرد احتمالاً فقط طی ۱۸ ماه ۶۵ میلیون نفر از سراسر جهان قربانی این ویروس می‌شوند.

ویروس مرگبار کرونا هم اکنون در چین فراگیر شده و ۴۱ نفر را به کام مرگ فرستاده است. این در حالی است که بیش از هزار و ۲۰۰ نفر نیز به آن مبتلا شده‌اند، اما  کارشناسان معتقد هستند تعداد قربانیان واقعی بسیار بالاتر از این آمار است. اریک تونر، محقق ارشد این پژوهش در جان هاپکینز می‌گوید: "هنگامی‌که اخبار شیوع ویروس کرونا در ایالت ووهان چین منتشر شد، من چندان تعجب نکردم. از مدت‌ها قبل فکر می‌کردم کرونا، ویروسی است که احتمالاً یک اپیدمی جدید به وجود بیاورد. هنوز نمی‌دانیم این بیماری تا چه حد مسری است. فقط می دانیم کرونا از طریق لمس انسان‌ها منتقل می‌شود."

نخست به نظر می‌رسید شدت اپیدمی کرونا نسبت به سارس کمتر باشد، اما بررسی‌های بیشتر نشان می‌دهد کرونا احتمالاً سریع‌تر از سارس منتقل می‌شود؛ ویروس کرونا  عفونتی است که مجرای تنفسی را آلوده می‌کند. شبیه سازی رایانه تونر نشان می‌دهد پس از ۶ ماه تقریباً در تمام کشورهای جهان مواردی از ابتلا به ویروس کرونا مشاهده می‌شود. طی ۱۸ ماه ۶۵ میلیون نفر به دلیل ابتلا به آن قربانی می‌شوند.  شبیه سازی رایانشی تونر براساس یک ویروس خیالی به نام CAPS  انجام شد.

در این فرضیه ویروس مذکور در مزارع خوک برزیل به وجود آمده بود. این ویروس در مقابل واکسیناسیون مدرن مقاوم بود و بنابراین نسبت به سارس نیز مرگبار و ابتلا به آن آسان‌تر بود. شیوع این بیماری در ایالت ووهان چین نشان دهنده یک اپیدمی جهانی نیست، اما تاکنون در ۱۰ کشور شامل آمریکا، تایلند، ژاپن، کره جنوبی، تایوان، ویتنام، سنگاپور، هنگ کنگ، ماکائو و نپال، موارد ابتلا به این ویروس مشاهده شده است.

منبع: خبرگزاری مهر

کد خبر 407589

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.