۴۴ درصد جمعیت زاهدان در حاشیه شهر سکونت دارند

شهردار زاهدان گفت: زیرساخت های شهر زاهدان پیشرفتی متناسب با جمعیت نداشته و ساکن بودن حدود ۴۴ درصد از این جمعیت در حاشیه ی و بافت های ناکارآمد شهر مزید بر علت شده و هزینه های بسیاری را به شهرداری تحمیل کرده است.

به گزارش ایمنا، عبدالقادر پربار اظهار کرد: رشد جمعیت کشور طی ۴۰ سال دو نیم برابر بوده در حالی که در همین مدت جمعیت زاهدان حدود شش و نیم برابر افزایش یافته است.

وی گفت: وضعیت خاص زاهدان مشکلاتی را در ابعاد مختلف شهری ایجاد کرده که در این میان عدم تناسب رشد سریع جمعیت آن با زیرساختهای مورد نیاز به ویژه در ابعاد اقتصادی طی سالهای گذشته مشکلات عدیده ای را برای شهر بوجود آورده که حل آنها بسیار زمان بر و هزینه بر می باشد.

شهردار زاهدان تصریح کرد: در ابتدای شروع به کار مدیریت جدید شهری سرانه درآمدی در زاهدان به ازای هر نفر کمتر از دویست هزار تومان در سال بوده که در همان زمان این سرانه در شهری مانند مشهد حدود۳ میلیون تومان یعنی ۱۲ تا۱۵ برابر زاهدان بوده اما با تلاشهایی که صورت گرفت در همین مدت کوتاه سرانه ی درآمدی در زاهدان را به حدود ۷۰۰ هزار تومان رساندیم و با توجه به اینکه منبع عظیم درآمد شهرداری متکی به مردم است لذا تفاوت و نحوه ی ارائه ی خدمات در همین مقایسه مشخص خواهد شد.

پربار با انتقاد از همسو نبودن برخی از ادارات و دستگاه‌های متولی در امور شهر با شهرداری گفت: متولی امور شهر فقط شهرداری نیست بلکه دستگاه هایی همچون اداره ی برق، گاز، آب و فاضلاب، راه و شهرسازی و... هم در اجرای امور شهر دخیل هستند و با توجه به وظایفی که دارند باید در این مسیر همراه ما باشند و می توان گفت که بیش از  ۵۰ درصد امور مرتبط با شهر باید توسط دولت پوشش داده شود اما متاسفانه تمامی معضلات شهر به شهرداری نسبت داده می شود.

وی تصریح کرد: در کنار این نبود همکاری؛ موضوع بدهکاری نهادها و ارگان‌های مختلف به شهرداری نیز مزید بر علت شده به طوری که در این میان دستگاه‌های دولتی به عنوان بزرگترین بدهکاران به شهرداری مطرح هستند که تاکنون جهت پرداخت حق و حقوق شهرداری همکاری شایسته‌ای نداشته و از این رهگذر مشکلات زیادی متوجه شهرداری شده است.

منبع: ایسنا

کد خبر 407383

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.