افزایش ۱۱۰ درصدی قیمت هر مترمربع زمین نسبت به سال ۹۷

درگاه ملی آمار نتایج اطلاعات قیمت و اجاره مسکن در نقاط شهری کشور در تابستان ٩٨ را منتشر کرد.

به گزارش ایمنا، بر اساس گزارش درگاه ملی آمار بنگاه‌های معاملات ملکی کشور موظف هستند مشخصات کلیه‎ معاملات خرید و فروشی که سند آن‌ها از طریق دفتر ثبت اسناد انتقال پیدا می‌کند را در سامانه‎ اطلاعات مدیریت معاملات املاک و مستغلات کشور ثبت کنند.

با توجه به این‌که کاهش یا افزایش حجم (تعداد) معاملات در شهرهای بزرگ، باعث کاهش یا افزایش شدید متوسط (حسابی) قیمت در سطح استان یا کشور می‌شود، از متوسط تعدیل شده (وزنی) استفاده شده تا بتوان با حذف اثر حجم معاملات، تغییرات واقعی قیمت را مشخص کرد. در ضمن وزن‌های مورد استفاده بر مبنای واحدهای مسکونی دارای سکنه در سرشماری عمومی نفوس و مسکن ١٣٩٥ به‎روز شده است.

متوسط قیمت فروش هر مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در کل کشور ٣٦٣٥٠ هزار ریال با میانگین مساحت ٢٦٧ مترمربع بوده است، که نسبت به فصل قبل، ٩,٣ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ١١٠.٧ درصد افزایش داشته است.

متوسط مبلغ اجاره ماهانه به علاوه سه درصد ودیعه پرداختی برای اجارهی یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی در سطح  کشور ۱۳۵۰۱۱ ریال با میانگین مساحت ۹۹ مترمربع و متوسط عمر بنای ۱۳ سال بوده است، که نسبت به فصل  قبل ۶.۷ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۲۴.۹ درصد افزایش داشته است.

متوسط قیمت فروش هر مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی در سطح  کشور ۳۶۶۳۲ هزار ریال با میانگین مساحت ۱۰۸ مترمربع و متوسط عمر بنای۱۲ سال بوده است، که نسبت به فصل  قبل، ۳.۷ درصد و نسبت به فصل  مشابه سال قبل ۶۴.۶  درصد افزایش داشته است.

کد خبر 402258

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.