حسن نصرالله: تظاهرات در لبنان علیه ایران نبود

دبیرکل حزب الله لبنان گفت: حزب الله و امل کمیته هایی برای کنترل هوادارانشان تشکیل داده اند به رغم آنکه این هواداران در معرض جنجال آفرینی های زیادی واقع شدند.

به گزارش ایمنا و به نقل از العالم، سیدحسن نصرالله در آغاز سخنرانی امروز _جمعه ۲۲ آذرماه_ خود در بیروت که به طور زنده از شبکه العالم پخش شد، اظهار کرد: آمریکایی‌ها می‌کوشند از تظاهرات در لبنان به نفع مصالح و طرح‌هایشان سوء استفاده کنند و به هیچ عنوان خواسته‌های تظاهرکنندگان برای آن‌ها اهمیتی ندارد.

وی خاطرنشان کرد: هرگاه واشنگتن اعلام کرد که می‌خواهد به یک طرف یا موضوع در جهان کمک کند بدانید که فقط به خاطر حفظ منافعش است؛ سیاست آمریکا نسبت به بحران‌های جهانی فقط به یک منطقه خاص محدود نمی‌شود.

دبیرکل حزب‌الله لبنان ادامه داد: آمریکا به تظاهرات به عنوان ابزاری برای فشار بر ایران می‌نگرد درحالی که تظاهرات در لبنان اصلا علیه ایران نبود.

نصرالله اضافه کرد: علت شکست برخی از سیاست‌های آمریکا به خاطر اشتباه اطلاعاتی و ارزیابی‌های آن‌ها است، شاید آمریکا بتواند حزب الله را از دولت خارج کند، اما نمی‌تواند این حزب را از مجلس نمایندگان لبنان خارج کند.

وی گفت: هدف آمریکا و اسراییل سوء استفاده از تظاهرات برای حل مشکلات خودشان است نه حل مشکلات مردم لبنان، حزب الله افتخار می‌کند که خطری برای اسراییل است.

دبیرکل حزب الله لبنان تصریح کرد: حکومت لبنان با مشکلاتی در زمینه مقابله با اسراییل مواجه است، حزب الله خطری برای توطئه‌های سلطه جویانه آمریکا در منطقه محسوب می‌شود و این برای ما مایه افتخار است.

نصرالله گفت: آمریکا و اسراییل در زمینه رفع خطر حزب الله علیه خودشان شکست خوردند به همین دلیل می‌خواهند با سوء استفاده از مشکلات مردم لبنان این شکست را جبران کنند، آمریکا مردم لبنان را بر سر دو راهی گرسنگی حتمی و جهش احتمالی (اقتصادی) قرار داده است.

وی تصریح کرد: هیچ کسی نباید به آمریکا اطمینان کند چرا که آمریکا حتی دوستان و همپیمانانش را تنها گذاشته و ناامید کرده است، آنهایی که دل خوش کرده بودند که آمریکا مشکلاتشان را حل کند هنوز گرفتار همان مشکلات قبلی هستند، مشکلات مردم لبنان به خاطر تعددگرایی نیست بلکه به خاطر تفرقه است.

سیدحسن نصرالله به جنجال رسانه‌ای برخی از رسانه‌های لبنانی و عربی در منطقه در مورد تحریف اظهارات یکی مقامات نظامی در ایران، اظهار کرد: به محض شنیدن این اظهارات منتسب و تحریف شده، با داخل ایران تماس گرفته است.

وی ادامه داد: «هنگامی که اظهارات یکی از مقامات لبنانی [در واکنش به اظهارات منتسب به مقام ایرانی] را خواندم، مطمئن بودم که این اظهارات منتسب صحت ندارد. من شخصا متن فارسی را خواندم و واژه لبنان را در این متن پیدا نکردم و با برادران در ایران تماس گرفتم و آن‌ها این اظهارات منتسب را تکذیب کردند».

دبیرکل حزب الله لبنان دلیل این گونه رفتارهای مسئولان و رسانه‌های لبنانی را این گونه تحلیل کرد که «این گونه اظهارات جعلی با هدف تحریک برخی از لبنانی‌ها منتشر می‌شود. برخی با اظهارات آمریکایی‌ها [و مداخلات آن‌ها در لبنان] تحریک نمی‌شوند، ولی اگر اظهاراتی منتسب به مقام ایرانی در یکی از سایت‌ها ببینند، تحریک می‌شوند و از رئیس جمهور و مقامات لبنان می‌خواهند تا موضعی اتخاذ کنند».

سیدحسن نصرالله ادامه داد: «برخی فکر می‌کنند که اگر به ایران حمله شود؛ این کشور برای پاسخ به حمله به متحدان خود متوسل خواهد شد و از آن‌ها کمک خواهد گرفت. می‌خواهم اینجا اطلاعات دقیقی به شما بدهم. هرکس به ایران حمله کند، خود این کشور به تنهایی پاسخ آن را خواهد داد. ایران کشوری نیست که سکوت اختیار کند و تنها به متحدانش تکیه کند. اگر اسرائیل بخواهد به ایران حمله کند، ایران خود پاسخ اسرائیلی‌ها را خواهد داد».

وی گفت: اظهاراتی که به مقامات ایرانی نسبت داده می‌شود مبنی بر اینکه ایران در صورت حمله اسرائیل به خود، از خاک لبنان تل‌آویو را هدف قرار خواد داد، با روش معمول در ایران در تضاد است.

دبیرکل حزب الله لبنان با اشاره به استعفای دولت حریری گفت: باید همسو با استمرار تظاهرات در لبنان، دولت نیز باقی می‌ماند و به کار خود ادامه می داد، استعفای دولت لبنان تنها باعث اتلاف وقت شد و موسساتی که باید پاسخگوی خواسته‌های مردم باشند، تعطیل شوند، اوضاع لبنان پس از استعفای دولت بدتر شد، اگر دولت باقی می‌ماند سبب می‌شد تظاهرات به نوعی اهرم فشار بر آن تبدیل شود و دولت را مجبور سازد که خواسته‌های مردم را برآورده کند.

وی افزود: در لبنان پس از استعفای دولت با شرایطی جدید روبه‌رو شدیم، دولت آتی لبنان چند راهکار پیش رو دارد که یکی از آن‌ها این است که یک دست باشد و تنها از یک جریان تشکیل شود، حزب الله با تشکیل دولت یک دست مخالف است، ما وقتی در پارلمان اکثریت را نداشتیم باز هم با تشکیل دولت یک دست در لبنان مخالف بودیم و اکنون نیز با اینکه اکثریت را در پارلمان داریم با تشکیل چنین دولتی مخالفیم، دولت یک دست نمی‌تواند مشکلات بزرگی را که لبنان با آن دست و پنجه نرم می‌کند را حل کند.

سیدحسن نصرالله خاطرنشان کرد: مصلحت لبنان در تشکیل دولت یک دست نیست و اوضاع کشور تحمل آن را ندارد، مسئولیت ملی ایجاب می کند که همه مسئولیت‌پذیر باشند، ما خواستار تشکیل دولت فراگیر هستیم.

وی تصریح کرد: ما با نخست وزیری سعد الحریری مخالفتی نداریم اما او شروطی اعلام کرده که تیم ما قادر به پذیرش آن نیست، راه حل بحران فعلی لبنان در همکاری همه طرف‌ها با یکدیگر و امتیازدهی به خاطر نجات کشور است، بهترین راه حل مشکلات لبنان تشکیل دولت فراگیر و مشارکتی است که همه در آن مسئولیت‌پذیر باشند.

دبیرکل حزب الله لبنان افزود: چند اسم برای نامزدی پست نخست وزیری مطرح شد که ما با آن موافق بودیم به این دلیل که فکر می‌کردیم الحریری نیز با آنان موافق است اما اینگونه نشد، فراکسیون‌های پارلمانی هنوز درباره اسم واحد برای پست نخست وزیری اتفاق نظر ندارند.

سیدحسن نصرالله اظهار کرد: امیدواریم رایزنی‌های روز دوشنبه در پارلمان به انتخاب شخصی برای نخست وزیری منتهی شود، قطع راه‌ها در جریان اعتراضات، زندگی مردم را در معرض خطر قرار داده است که البته عده‌ای نیز می‌خواهند این وضع ادامه یابد و کار به هرج و مرج و درگیری بکشد.

دبیرکل حزب الله لبنان گفت: حزب الله و امل کمیته‌هایی برای کنترل هوادارانشان تشکیل داده‌اند به رغم آنکه این هواداران در معرض جنجال آفرینی‌های زیادی واقع شدند، از مردم لبنان، صبر، تحمل و آگاهی نسبت به حوادث کشور را خواستارم که البته مردم تاکنون توانستند اوضاع را کنترل کنند، مردم لبنان توانستند که تاکنون وارد فاز درگیری و هرج و مرج نشوند.

وی افزود: نباید نسبت به حوادثی مانند سرقت و ... در اعتراضات اخیر مسامحه کرد؛ این موضوعی بسیار خطرناک است، با توجه به اوضاع معیشتی دشوار مردم لبنان از دولت فعلی می‌خواهیم در چارچوب اختیاراتی که قانون به آن اعطا کرده به مسئولیت‌هایش در زمینه حل مشکلات مردم عمل کند.

سیدحسن نصرالله خاطرنشان کرد: به اشخاصی که می‌خواهند با سوء استفاده از اوضاع فعلی کشور، سودی به جیب بزنند می‌گویم که الان وقت همبستگی با یکدیگر است به این دلیل که در صورت فروپاشی کشور، همه ضرر خواهند کرد، جایز نیست که برخی قیمت‌ها را افزایش دهند و به فکر افزایش سود خود باشند لذا از مردم لبنان می‌خواهم برای همبستگی با یکدیگر، نسبت سود خود را کاهش دهند.

کد خبر 400959

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.