پارک مرکزی استانبول؛ تحولی عظیم در فضای عمومی شهری

پارک Sishane، واقع در مرکز استانبول ترکیه، تحولی عظیم در فضای عمومی شهری به شمار می‌رود که با هدف ایجاد پیوند بین مردم و محیط زیست احداث شد.

به گزارش سرویس ترجمه ایمنا، پارک مرکزی Sishane که بین مرز جنوب غربی بی اوغلو، از نواحی قسمت اروپایی کلانشهر استانبول و Tarlabasi Road قرار گرفته است، به عنوان فضایی عمومی برای دعوت مردم به برقراری تبادل اجتماعی با یکدیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

زیبایی این پارک با چشم اندازهایی بی نظیر The Halic، دهکده‌ای زیبا و مشهور در ترکیه، برابری می‌کند و همین زیبایی شگفت انگیز باعث جذب افراد بسیاری در طول روز می‌شود. پارک مرکزی Sishane فضاهای عمومی زیادی را برای برگزاری رویدادهای فرهنگی، فضاهایی برای استراحت، سرگرمی، بازی و گذراندن اوقات فراغت دربر گرفته است.

انبوه درختان کاشته شده در پارک Sishane سایه مورد نیاز بازدیدکنندگان را فراهم می‌آورد و زیبایی فضا را دوچندان کرده است. این فضای عمومی از تمام اطراف به سمت خیابان امتداد یافته است و متمایز با سایر پارک‌های ترکیه از سه ویژگی منحصر به فرد، یعنی امکان پیاده‌روی در سایه، وجود عرشه‌ها و اتاقک‌هایی در فضای باز، برخوردار است.

خدمات حمل‌ونقل متنوع از شهر به پارک یا برعکس باعث پویایی بیشتر پارک شده‌ است؛ مردم از طریق این پارک به طور مستقیم به مترو دسترسی دارند، مسیرهای تعبیه شده برای پیاده‌روی بازدیدکنندگان را به سمت ایستگاه اتوبوس هدایت می‌کند و ظرفیت پارک بیش از هزار خودرو در اطراف فضای عمومی Sishane مردم را به سمت پارک دعوت می‌کند.

چیزی که بیش از همه در فضای عمومی Sishane جلب توجه می‌کند، تفاوت ۱۲ متری ورودی شهری بالایی با قسمت زیرین پارک است. وجود بالکن‌هایی بسیار وسیع از دیگر ویژگی‌های منحصر به فرد پارک مرکزی استانبول است که یکی از این بالکن‌ها به سمت شلوغی‌ها و آلودگی‌های Tarlabasi Road امتداد یافته است؛ بالکن وسطی فضایی حفاظت شده برای استراحت مردم است و بالکن سوم نور و سیستم تهویه هوای طبیعی را به سمت پارکینگ بزرگ Sishane هدایت می‌کند.

هدف معماران از احداث پارک مرکزی Sishane ایجاد یک دروازه برای ورود به مناطق مختلف بی اوغلو بود. این پارک علاوه براین که به عنوان مکانی برای برگزاری رویدادهای فرهنگی مختلف در نظر گرفته می‌شود، به عنوان فضایی برای تجسم زندگی شهری Galata، از نواحی استانبول، مورد استفاده قرار گرفته می‌شود.

کد خبر 400054

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.