چگونه می‌توان از  سرطان ریه پیشگیری کرد؟

اگرچه سیگار کشیدن همچنان به عنوان دلیل اصلی ابتلا به سرطان ریه در نظر گرفته می‌شود، عوامل دیگری نیز می‌توانند به بروز جهش‌ها در سلول‌های ریه منجر شود.

به گزارش ایمنا، سرطان ریه یکی از دلایل اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان در میان مردان و زنان محسوب بوده و تا زمانی که به مرحله‌ای پیشرفته نرسیده باشد، ممکن است فرد هیچ نشانه و علامت خاصی را تجربه نکند. اگرچه بسیاری افراد این بیماری را  را با سیگار کشیدن مرتبط می‌دانند، اما دخانیات تنها دلیل ابتلا به سرطان ریه محسوب نمی‌شود.

چه عواملی باعث سرطان ریه می‌شود؟

قرار گرفتن در معرض گاز رادئون: تجزیه اورانیوم می‌تواند به تولید رادئون در خاک منجر شود.

قرار گرفتن در معرض آزبست و دیگر مواد سرطان‌زای سمی: امکان مواجهه با این مواد مضر در خانه یا محل کار وجود دارد.

سابقه خانوادگی: اگر یکی از اعضای خانواده به سرطان ریه مبتلا شده باشد، شما نیز در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری قرار خواهید داشت.

خبرهای خوش در مورد سرطان ریه

بنابر نتایج مطالعه‌ای جدید که توسط پژوهشگران مرکز پزشکی دانشگاه وندربیلت انجام شد، تنها با دو تغییر در رژیم غذایی می‌توان خطر ابتلا به سرطان ریه را به میزان ۳۳ درصد کاهش داد. به نظر می‌رسد افزودن ماست و فیبر بیشتر به رژیم غذایی می‌تواند به مقابله با برخی بیماری‌های خطرناک از جمله سرطان ریه کمک کند. به گفته محققان شما می‌توانید با مصرف مقداری ماست در وعده غذایی صبحانه و افزودن مقداری دانه چیا به اسموتی که روزانه مصرف می‌کنید، دیوار دفاعی خود را در برابر ابتلا به سرطان ریه تقویت کنید.

 تا پیش از این مشخص شده بود که یک رژیم غذایی سرشار از فیبر و ماست می‌تواند به کاهش خطر بیماری‌های قلبی و سرطان دستگاه گوارش کمک کند، از این رو پژوهشگران دانشگاه وندربیلت تأثیراین ماده غذایی را بر سرطان ریه بررسی کردند. آنالیز انجام‌شده توسط پژوهشگران شامل داده‌های مروبوط به حدود ۱.۴ میلیون نفر می‌شد.

در این مطالعه شرکت‌کنندگان بر اساس مقدار فیبر و ماست مصرفی به پنج گروه تقسیم شدند.محققان دریافتند خطر سرطان ریه در افرادی که بیشترین میزان مصرف فیبر و ماست را داشتند، در مقایسه با گروهی که ماست مصرف نمی‌کردند و کمترین میزان فیبر را از رژیم غذایی خود دریافت می‌کردند، حدود ۳۳ درصد کمتر بوده است. این ارتباط درباره افراد سیگاری، کسانی که سیگار را ترک کرده بودند، افراد غیر سیگاری، مردان، زنان و افراد با پس زمینه‌های متفاوت نیز صدق می‌کرد.

خواص جادویی ماست

به گفته پژوهشگران دانشگاه وندربیلت، خواص پروبیوتیکی و پری‌بیوتیکی ماست، دلیل احتمالی کاهش خطر ابتلا به سرطان ریه است. پری‌بیوتیک ها مواد غیر قابل گوارشی هستند که رشد میگروارگانیزم های مفید در روده‌ها را افزایش می‌دهند، در شرایطی که پروبیوتیک‌ها به افزایش تعداد باکتری‌های خوب در دستگاه گوارش کمک می‌کنند. به گفته پژوهشگران، این خواص ممکن است به صورت مستقل یا در قالب یک تیم عمل کرده تا میکروبیوتای روده را به روشی مفید تنظیم کرده و از تغییرات سرطانی پیشگیری کند. بنابراین اگر قصد دارید سد دفاعی بدن خود در برابر سرطان ریه تقویت کنید، افزودن فیبر و ماست بیشتر به رژیم غذایی روزانه،  مد نظر قرار دهید.

کد خبر 397377

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.