ساخت برگ مصنوعی با قابلیت تولید سوخت پاک

دانشمندان به تازگی موفق به تولید برگی مصنوعی برای تولید سوخت پاک شدند؛ این اختراع می‌تواند به چرخه کربنی جهان پایان دهد.

به گزارش ایمنا، تولید انرژی پایدار در سال‌های اخیر به شکل چشمگیری پیشرفت کرده، اما هنوز راه زیادی تا رهایی کامل از وابستگی به سوخت‌های فسیلی باقی مانده است. دانشمندان در تازه‌ترین تلاش خود، موفق به تولید نوعی برگ مصنوعی شدند که قادر به تولید سوخت ترکیبی پاک است. گام کلیدی در جهت این هدف تولید پایدار سین گاز (گاز سنتزی) است که از هیدروژن و مونواکسید کربن تشکیل شده است. در حال حاضر سین گاز در سطح گسترده‌ای در تولید سوخت‌ها، داروها، پلاستیک‌ها و کودها کاربرد دارد.

دستگاه برگی جدید کاملا در آب قرار دارد و با نور خورشید تقویت می‌شود، اما در روزهای ابری هم قادر به فعالیت است. این دستگاه بدون انتشار کربن‌دی اکسید در هوا، قادر به تولید سین‌گاز پایدار است. برگ مورد نظر از فرآیند فتوسنتز گیاهان تقلید می‌کند و نور، آب و کربن‌دی‌اکسید دریافتی را از طریق یک کاتالیزور کبالتی به ‌نام پراوسکیت ترکیب می‌کند. از سوی دیگر با ساخت برگ مصنوعی، هیدروژن و کربن مونواکسید تولید می‌شود که از ترکیب آن‌ها سین‌گاز به دست می‌آید.

با اینکه بازدهی این دستگاه در حال حاضر پائین است، امکان بهبود آن در پژوهش‌های آینده وجود خواهد داشت. به گفته‌ دانشمندان این دستگاه ترکیب منحصربه ‌فردی از مواد و کاتالیزورها است که آن را در میان همتایان خود بی‌رقیب می‌کند. به گفته‌ یکی از شیمی‌دانان دانشگاه کمبریج، کاربرد این فناوری صرفا محدود به کشورهای گرمسیری یا ماه‌های تابستانی سال نمی‌شود، بلکه می‌توان در هر نقطه از دنیا و هنگام غروب و طلوع از آن استفاده کرد.

ابداع تازه‌ دانشمندان در نقاطی از جهان اهمیت پیدا می‌کند که همیشه امکان تولید برق پایدار وجود ندارد یا نور خورشید ثابت نیست. با اینکه منابع برق تجدیدپذیر مثل باد و خورشید روزبه‌روز در تولید برق، بهتر می‌شود، اما تقاضای انرژی در سراسر جهان فراتر از میزان تولید است و از طرفی حمل‌ونقل سنگین، کشتی‌رانی و سفرهای هوایی همه به سوخت‌های تمیزتر نیاز دارد که راه‌حل این مشکلات در کاربرد برگ مصنوعی نهفته است.

تیم پژوهشی برگ مصنوعی نسبت به کاتالیزورها و ترکیب مواد اطمینان دارند و این نشانه‌ خوبی برای آیندگان است. در نهایت شاید نیازی به سین‌گاز به‌عنوان مرحله‌ میانی تولید سوخت نباشد و بتوان به ‌صورت مستقیم به تولید سوخت مایع کربن خنثی پرداخت.

منبع: زومیت

کد خبر 394829

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.