دفاع از عربستان مجانی نخواهد بود

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا امروز به خبرنگاران اعلام کرد عربستان سعودی مخارج استقرار یگان های نظامی بیشتر ایالات متحده در این کشور را خواهد پرداخت.

به گزارش ایمنا، ترامپ گفت:" ما نیروهای بیشتری را به عربستان سعودی اعزام می کنیم. عربستان سعودی به درخواست من قبول کرده مخارج همه کمک های ما را بپردازد و ما به این آمدگی عربستان ارج می نهیم".

پیشتر پنتاگون استقرار سه هزار نظامی تازه نفس و همچنین تسلیحات بیشتر در عربستان در پاسخ به حمله به تاسیسات نفتی در این کشور را مورد تأئید قرار داد. برایان هوک، نماینده ویزه وزات خارجه امریکا در امور ایران اعلام کرد حضور این نیروهای مسلح دارای ماهیت صرفاً دفاعی بوده و ماموریت انها دفاع از عربستان در ب رابر حملات احتمالی  از جانب  ایران است.

در تاریخ ۱۴ سپتامبر ۲۰۱۹، تاسیسات نفتی شرکت آرامکو سعودی در شرق عربستان با چندین هواپیمای بدون سرنشین مورد حمله موشکی قرار گرفتند. مسئولیت این حمله را حوثی های یمن برعهده گرفتند. اما "ائتلاف عربی" در حال جنگ در یمن به رهبری عربستان سعودی ، ایران را مسئول حمله به تأسیسات نفتی عربستان می داند. وزیر امور خارجه آمریکا ، مایک پمپئو نیز ایران را مقصر دانسته و در این راستا به عربستان سفر نمود. وزیر دفاع و دیگر مقامات ایران این اتهام را اکیدا رد کرده اند. براساس اعلام آژانس بین المللی انرژی، این حادثه در عربستان سعودی در حال حاضر به جدی ترین وقفه در تأمین نفت در تاریخ منجر شده است، حتی برخی از ناظران می گویند خسارات حمله به آرامکو، بیش از خسارات ناشی از انقلاب اسلامی در ایران در سالهای ۱۹۷۸-۱۹۷۹ و تحریم نفت پس از جنگ اعراب و اسرائیل در سال های ۱۹۷۳-۱۹۷۴ بوده است.

منیع: اسپوتنیک

کد خبر 392953

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.