سهم گاوخونی از  آب رهاسازی شده برای آن چقدر است؟

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با بیان اینکه اعلام قطعی میزان آب دریافتی تالاب نیازمند بررسی است، گفت: نتایج پایش‌ها از میزان آب رسیده به تالاب را پس از تکمیل اطلاعات و داده‌ها به صورت مستند و دقیق رسانه‌ای خواهیم کرد.

حسین اکبری در گفت وگو با خبرنگار ایمنا، با بیان اینکه سه میلیون مترمکعب آب وارد گاوخونی نشده است، اظهار کرد: محیط زیست از روز رهاسازی آب از سد رودشتین تا امروز پایش‌های خود را به صورت منظم و از طریق پایش حضوری، تصویری و ایستگاه‌های پایش آنلاین انجام داده است.

وی با اشاره به اینکه نتایج پایش‌ها از میزان آب رسیده به تالاب را پس از تکمیل اطلاعات و داده‌ها به صورت مستند و دقیق به رسانه‌ها اعلام خواهیم کرد، افزود: اعلام نظر قطعی دریافتی تالاب، نیازمند بررسی است.

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با بیان اینکه از سد رودشتین تا تالاب گاوخونی بیش از ۸۵ کیلومتر فاصله است، گفت: هر گونه اظهار نظر در خصوص میزان آب وارده به تالاب به دلیل تغییرات اساسی بستر رودخانه به علت جاری نبودن آب طی سال‌های گذشته، همچنین پوشش گیاهی و ایجاد موانع در مسیر و روان نبودن بستر نیازمند بررسی‌های جامع و پایش دقیق مسیر است.

اکبری تاکید کرد: هرگز آب رهاسازی شده از رودشتین نمی‌تواند همان مقدار آبی باشد که به تالاب می‌رسد و میزان کسری آن در تالاب نیازمند اندازه گیری دقیق داده‌های کمی براساس بررسی میدانی و ایستگاه پایش مستقر در مسیر است.

وی خاطرنشان کرد: آبی که می‌توان به عنوان حقابه تالاب در نظر گرفت همان مقدار آبی خواهد بود که از ایستگاه شاخ کنار به سمت تالاب جاری می شود چراکه جریان های قبل از شاخ کنار به معنای تامین و تحویل آب به تالاب نیست.

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان خبر داد: ساعاتی پیش مقداری آب به بند شاخ کنار ورودی تالاب گاوخونی رسیده است.

به گزارش خبرنگار ایمنا از روز چهارشنبه ۱۰ مهرماه با توقف تامین و توزیع آب برای کشت تابستانه کشاورزان شرق اصفهان خروجی سد رودشتین به میزان چهارمترمکعب بر ثانیه افزایش یافت و به سمت تالاب گاوخونی رهاسازی شد. این میزان آب طی هفته گذشته به میزان ۱۷ مترمکعب برثانیه افزایش یافته است.

روز گذشته معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان اصفهان در مصاحبه با رسانه اعلام کرد که از ۱۰ مهرماه تاکنون میزان سه میلیون مترمکعب آب به سمت تالاب روانه شده است.

در پی این اظهارات در برخی شبکه های اجتماعی باری دیگر خبرهایی مبنی بر پر آب شدن تالاب گاوخونی منتشر شده است در حالی که ساعاتی پیش مقدار کمی آب به ورودی بند شاخ کنار رسید.

گفتنی است حسن ساسانی معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان طی مصاحبه ای با خبرنگار ایمنا در روز دوشنبه ۱۵مهرماه گفته بود آبی که از بند شاخ کنار بگذرد، محیط زیست میزان دقیق این آب را اعلام خواهد کرد زیرا در مسیر طولانی سد رودشت به سمت تالاب موانع و پرت آب وجود دارد و نمی توان مقدار و زمان دقیق رهاسازی آب را در حال جاضر اعلام کرد.

حقابه تالاب گاوخونی ۱۷۶ میلیون مترمکعب آب در سال است.

اخبار مرتبط:

کد خبر 392656

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.