کشف شیوه جدید برای درمان معتادان

محققان پژوهشکده لیزر و پلاسمای دانشکده شهید بهشتی با کمک متخصصان عصب‌شناسی برای نخستین بار در کشور، فناوری استفاده از لیزر برای درمان معتادان را با موفقیت بر روی حیوانات آزمایش کردند.

به گزارش ایمنا و به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اعتیاد از جمله بیماری‌های اجتماعی محسوب می‌شود که اثرات مخرب آن علاوه بر افراد، اطرافیان و جامعه آن‌ها را نیز درگیر می‌کند. یکی از دلایل سخت‌بودن درمان این بیماری، تمایل فرد معتاد به بازگشت به اعتیاد پس از مداوا است؛ در واقع این احتمال وجود دارد که شخص بهبود یافته در صورت قرار گرفتن در معرض عوامل محیطی محرک، مجدداً به اعتیاد دچار شود.

در این بیماری بر اثر سوء مصرف مداوم مواد مخدر، مغز افراد مواد شیمایی لذت‌بخشی آزاد می‌کند که دیگر بدن به صورت طبیعی قادر به ترشح آن نیست و همین مسئله به نقطه کانونی بحران در روند درمان بیمار تبدیل می‌شود. همچنین برای درمان فرد معتاد از بعضی داروها مانند متادون استفاده می‌شود که مصرف آن‌ها عوارضی جدی به همراه دارد؛ در واقع متادون خود  یک داروی اعتیادآور محسوب می‌شود.

فناوری لیزر در پزشکی، بر اساس مکانیزم‌های بر هم کنشی با سیستم‌های زیستی می‌تواند به عنوان یک محرک خارجی، سیستم عصبی یا قسمت خاصی از آن را تحریک کند. این تحریک خارجی با لیزر می‌تواند جایگزین تحریک شیمایی شود؛ همچنین می‌توان از این تحریک لیزری به جای تحریک شیمیایی انجام‌گرفته با متادون یا متاآمفتامین‌ها استفاده کرد. بر این اساس، محققان پژوهشکده لیزر و پلاسمای دانشگاه شهید بهشتی با همکاری متخصصان عصب‌شناسی مرکز تحقیقات علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تحقیقاتی را برای استفاده از فناوری لیزر جهت درمان بیماران مبتلا به اعتیاد انجام داده‌اند.

به گفته دکتر محمد اسماعیل زیبایی، یکی از پژوهشگران این تحقیق، مزیت روش مذکور این است که فرد بیمار در صورت احساس نیاز به مواد مخدر، با روشن‌کردن نور لیزر و تاباندن آن به ناحیه مغزی درگیر با بیماری، می‌تواند این احساس نیاز خود را تعدیل کند. فناوری جدید قابلیت آن را دارد تا به شکل قابل حمل به صورت کلاه یا هدفون روی سر بیمار قرار گرفته و با قابلیت فرمان‌پذیری از تلفن همراه بیمار، فرامین مورد نظر را روی سر او ارسال کند.

در حال حاضر متخصصان عصب‌شناسی و لیزر ایرانی که بر روی این پروژه کار می‌کنند، در مرحله مطالعات حیوانی قرار دارند و  نتایج آن را با موفقیت بر روی مغز موش‌های صحرایی مبتلا به اعتیاد آزمایش کرده‌اند. 

کد خبر 391518

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.