نمکی: پزشکان به مناطق محروم و کمتر برخوردار کشور نمی روند

وزیر بهداشت مشکلات نیروی پزشکی و متخصص را ناشی از توزیع نامناسب آنها دانست و گفت: در برخی مناطق، ممکن است پزشکان عمومی به سایر حرفه ها روی بیاورند و به دلیل اینکه انگیزه کافی ایجاد نکرده ایم به مناطق محروم و کمتر برخوردار کشور نمی روند.

به گزارش ایمنا به نقل از وبدا، سعید نمکی اظهار کرد: در حال حاضر کمبودی در داروهای اساسی نداریم و تعداد اقلام کمبود دارویی کشور، امروز بسیار کمتر از میزان کمبود دارو در سال گذشته است و داروی بیماران خاص و صعب العلاج نیز با ارز ۴۲۰۰ تومانی تهیه و تامین می شود.

وی گفت: در حال طراحی سامانه ای هستیم که در آینده ای نزدیک، داروهای بیماران خاص را در منزل یا محل مصرف به بیماران تحویل دهیم تا نیاز به مراجعه به محلی برای تهیه دارو نباشد و بیماران بدون معطلی و فوت وقت، داروی خود را تحویل گیرند.

وزیر بهداشت با بیان اینکه مشکلی در تامین دارو نداریم، افزود: برخی از داروهای برند که اجازه واردات آنها را به دلیل وجود و فعالیت تولیدکنندگان ایرانی (بعضی از داروهای وارداتی در کشور توسط پنج تولید کننده تولید می شود) نمی دهیم، ممکن است توسط برخی همکاران پزشک تجویز شود که این امر موجب سرگردانی بیماران می شود، لذا از همکاران پزشک خواسته ایم که در تقویت صنعت داخلی و عدم سرگردانی مردم، همراهی بیشتری کنند.

وی خاطر نشان کرد: قطعا اجازه نخواهیم داد دارویی که مشابه داخلی دارد، به کشور وارد و منجر به نابود شدن تولید داخل شود، اما همانگونه که اوایل سال به مردم قول دادیم، اجازه نخواهیم داد که مردم حتی یک روز با مشکلی به نام کمبود داروهای اساسی روبرو شوند.

۵۵ هزار دانشجوی پزشکی در کشور در حال تحصیل هستند

نمکی در خصوص طرح دو فورتی مجلس برای افزایش ظرفیت و پذیرش دانشجویان پزشکی، خاطرنشان کرد: در حال حاضر بررسی های ما نشان می دهد که خوشبختانه با آهنگی که در پیش گرفته ایم، کمبود اساسی در تعداد پزشک نداریم و ۵۵ هزار دانشجوی پزشکی در کشور در حال تحصیل هستند و سالانه حدود ۷ هزار نفر فارغ التحصیل می شوند که تعداد کمی از آنها به خارج از کشور می روند.

وی مشکلات نیروی پزشکی و متخصص را ناشی از توزیع نامناسب آنها دانست و افزود: در برخی از مناطق، ممکن است پزشکان عمومی به سایر حرفه ها روی بیاورند و به دلیل اینکه انگیزه کافی ایجاد نکرده ایم، به مناطق محروم و کمتر برخوردار کشور نمی روند، اما خوشبختانه ۳۰ درصد ظرفیت بومی در رشته پزشکی پذیرش می کنیم و با آهنگی که در تربیت نیروی انسانی داریم، در آینده چیزی به نام کمبود پزشک در کشور نخواهیم داشت.

وزیر بهداشت گفت: بررسی های ما نشان می دهد که در برخی از رشته ها باید ظرفیت و پذیرش را افزایش دهیم و این موضوع را اعمال خواهیم کرد.

کد خبر 385948

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.