بحران در مرغداری‌های گلپایگان

گلپایگان_صنعت طیور یکی از مهمترین ارکان اقتصاد هر کشور محسوب می‌شود که ایراد هر مشکلی در آن به تنش اقتصادی و اجتماعی منجر می‌شود؛ کشور ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست.

به گزارش خبرنگار ایمنا از شهرستان گلپایگان، وجود مراکز متعدد پرورش طیور و تولید تخم‌مرغ در مناطق مختلف کشور و از آن جمله استان اصفهان، ضرورت وجود مدیریت نظام‌مند در تولید، توزیع و صادرات این محصولات استراتژیک را دوچندان کرده است.

در سالیان اخیر اقدامات قابل‌توجهی برای ساماندهی، نظارت و کنترل بازار عرضه و تقاضای مرغ و تخم‌مرغ در بازارهای داخل و خارج کشور انجام شده است، اما فعالان این صنعت همچنان مشکلاتی دارند که رفع آن‌ها نیازمند تلاش بیشتر مسئولان است.

شهرستان گلپایگان با برخورداری از ۱۳ واحد مرغ تخم‌گذار با ظرفیت تولید هشت هزار و  ۵۲۰ تن در سال و ۹۳۰ هزار قطعه مرغ تخم‌گذار به عنوان یکی از قطب‌های پرورش مرغ و تولید تخم‌مرغ استان اصفهان محسوب می‌شود، اما مدتی است فعالان صنعت طیور این شهرستان با چالش‌هایی مواجه شده‌اند.

دخل و خرج مرغداری‌ها همخوانی ندارد

مرتضی خامسی، تولید کننده تخم مرغ می‌گوید: سال‌ گذشته به دلیل بروز بیماری آنفولانزای مرغی ۲۰ میلیارد تومان خسارت وارد شد که تنها شش میلیون تومان آن را پرداخت کردند. با کاهش تولید مواجه شدیم و حتی صادرات تخم‌مرغ به شهرستان‌های دیگر انجام نمی‌شد.

وی می‌افزاید: صادرات تخم‌مرغ تا دو ماه گذشته در کل کشور ممنوع بود و همین دلیل سبب شده بود که بازار این محصول اشباع و تولید کنندگان ضرو زیان متحمل شوند تا جایی به دلیل نوسانات قیمت و نبود بازار فروش جوجه‌های مولد یکروزه که سرمایه ملی کشور هستند معدوم شدند. این ضرر بزرگی بر اقتصاد آینده کشور در کاهش تولید تخم مرغ خواهد داشت.

تولید کننده تخم مرغ  می‌گوید: از ابتدای تیرماه صادرات تخم مرغ از واحدهای مرغ تخمگذار شهرستان به کشور عراق انجام می‌شود و اگر با بیماری آنفولانزا و مشکل صدور مجوزها در صادرات روبه نشویم وضعیت خوبی وجود دارد.

خامسی می‌افزاید: بازار تخم مرغ عراق در دست ترکیه است و اگر کشور ترکیه مشکلاتی سر راه صادر کنندگان ایرانی در صدور مجوزها ایجاد نکند بازار صادرات خوب است. اکنون به علت ناآرامی‌ها در ترکیه صادرکنندگان این کشور از مرز ایران وارد عراق می‌شوند، اما باز هم در رقابت، کارشکنی می‌کنند.

وی می‌گوید: طبق مصوبه امور دام وزارت جهاد کشاورزی قیمت تمام شده هر کیلو تخم مرغ هفت هزار و ۸۰۰ تومان است در صورتی که این محصول با قیمت شش هزار و ۵۰۰ تومان صادر می‌شود که به دلایلی مجبور به فروش با همین قیمت هستیم و در این شرایط دخل و خرج با هم یکسان نیست.

این تولید کننده تخم مرغ با بیان اینکه روزانه ۳۰ تن تخم مرغ در این واحد مرغداری تولید می‌شود، می‌افزاید: قیمت هر کیلو نهاده امسال نسبت به سال گذشته افزایش چشم‌گیری داشته است، طبق مصوبه وزارت صنعت، حمل و نقل هر کیلو نهاده ذرت و سویا از بندر تا گلپایگان ۱۰۵ تومان است، اما تولیدکننده ۲۱۰ تومان پرداخت می‌کند و جالب اینکه این تفاوت قیمت در بارنامه نوشته نمی‌شود.

خامسی می‌افزاید: اگر قیمت تخم مرغ و گوشت مرغ را افزایش دهیم سازمان‌های مربوطه با ما برخورد می‌کنند، اما به گران بودن حمل و نقل هیچ ارگانی رسیدگی نمی‌کند، تأمین نهاده‌ها و تأمین ریزمغذی‌ها و گران بودن حمل و نقل نهاده‌ها مهم‌ترین مشکل مرغداری‌ها است.

وی تصریح می‌کند: سوخت تراکتورهای کودکشی واحدهای مرغداری به سختی تأمین می‌شود، ناتوانی در تأمین مایحتاج مرغداری‌ها به جایی رسیده که حاضر به فروش واحد مرغداری به نصف قیمت هستیم.

این فعال صنعت طیور خاطرنشان می‌کند: صنعت مرغداری یک صنعت استراتیژیک است و درصورتی که یک روز این صنعت متوقف شود به اقتصاد کشور لطمه وارد می‌شود، اما هیچ گونه حمایتی از فعالان این صنعت نمی‌شود.

خامسی می‌گوید: طبق قانون سازمان دامپزشکی هزینه واکسیناسیون طیور بر عهده دامپزشکی است، اما این هزینه را باید مرغداری‌ها پرداخت ‌کنند، چون مجوز ما تمدید نمی‌شود.

وی تأکید می‌کند: واحدهای مرغداری به یک سود متعارف قانع هستند تا اجحاف در حق تولیدکننده و مصرف‌کننده نشود، اما انتظار داریم که قانونی برای جلوگیری از ضر و زیان‌فعالان این صنعت وضع شود.

خامسی یادآور می‌شود: روزانه ۱۰۰ تن نهاده برای خوراک طیور نیاز داریم و ۱۰ میلیون تومان باید کرایه حمل آن را پرداخت کنیم در صورتی که ۲۱ میلیون تومان پرداخت می‌شود، مجبوریم پرداخت کنیم، چون راننده با کمتر از این قیمت بار را حمل نمی‌کند و از طرفی خوراک طیور هم باید تأمین شود.

وی ادامه می‌دهد: خوراک طیور در کشور تولید نمی‌شود و از خارج وارد می‌شود. میزان تولید سویا برای ۱۰ روز و میزان تولید ذرت برای ۱۵ روز نیاز فعالان صنعت طیور تولید می‌شود و برای سایر روزهای سال باید وارد شود.

تعرفه ترجیحی ایران بالاتر از سایرکشورها

یداله خامسی، دیگر تولیدکننده تخم‌مرغ این شهرستان می‌گوید: استان اصفهان در تولید تخم مرغ رتبه دوم کشور را دارد و این پتانسیل در شهرستان گلپایگان نیز وجود دارد.

وی ادامه می‌دهد: در سال ۹۵ میزان ۳۸۰ تن تخم مرغ به کشورعراق صادر کردیم، مشتریان تخم مرغ پوست قهوه‌ای پسندیده بودند که طبق تعهد با وزارت جهاد صادرات را ادامه دادیم، اما ناگهان جلوی صادرات گرفته شد تا امسال که مجددأ صادرات آغاز شده است.

تولید کننده تخم مرغ می‌گوید: ظرفیت صادرات تخم مرغ از ایران به کشور عراق و قطر وجود دارد، اما مشکل اصلی صادرات، قوانین مربوط به صدور مجوز است.

این فعال صنعت طیور ادامه می‌دهد: دولت باید استاندارد کیفی کشور مقصد در صادرات را احصاء و اعلام کند تا صادرات مطابق آن انجام شود، تعرفه ترجیحی ایران نیز بالاتر از سایرکشورها است.

خامسی گفت: اکنون تولید تخم مرغ بیش از نیاز کشور است این درحالی که مصرف این ماده خوراکی در خانواده‌های ایرانی‌ در شش ماه نخست سال کمتر می‌شود.

قوانین صادرات ثبات ندارد

 محمود خامسی از فعالان صنعت طیور گلپایگان می‌گوید: سال گذشته در یک واحد تولیدی به دلیل بیماری آنفولانزا ۱۲۰ هزار قطعه جوجه از بین رفت، اما تنها درصدی از خسارت وارده پرداخت شد.

وی می‌گوید: نبود ثبات در قوانین صادرات و مشکل تعهد ارزی سبب شده کشور طرف مقابل به جای یورو و دلار، ریال پرداخت کند و به همین دلیل مستقیم نمی‌توانیم صادرات انجام دهیم، بلکه از طریق واسطه تخم مرغ صادر می‌شود که این روش برای تولیدکننده سودی ندارد.

خامسی می‌افزاید: کشور عراق واردکننده تخم مرغ است و کمبود این محصول را از کشور ایران تأمین می‌کند. تولیدکننده ایرانی باید با تولیدکنندگان ترکیه هم رقابت کنند این در حالی است که هزینه تمام شده آن کمتر است و صادرات را به خاطر کمبود تولید داخلی قطع نمی‌کنند تا بازار فروش خارجی را از دست بدهند.

وی می‌گوید: ترکیه وقتی بازار صادرات را به دست می‌آورد حتی در صورت کمبود آن در کشورش صادرات را ادامه می‌دهد در صورتی که در ایران اگر تخم‌مرغ گران شود جلوی صادرات گرفته می‌شود به همین دلیل در قوانین صادرات کشور ترکیه ثبات وجود دارد.

فعال صنعت طیور می‌افزاید: برای خرید نهاده‌ها دی‌ماه سال گذشته پول به حساب شرکت واردکننده واریز شده، اما هنوز بار سفارش شده به دست ما نرسیده و مجبوریم که از طریق بازار آزاد نهاده را تهیه کنیم و این موضوع سبب کمبود نقدینگی برای ما شده است.

خامسی می‌افزاید: سویا با ارز دولتی وارد می‌شود تا با قیمت مناسب به دست مصرف کننده برسد، اما قسمتی از آن در بازار توزیع می‌شود. مثلا من سال گذشته به حساب شرکت فروشنده پول واریز کردم، اما حواله‌ام را به بندر اعلام نمی‌کند که بار آزاد شود، البته خبر دارم که بار در بندر است، اما حمل نمی‌شود که به دست مصرف کننده برسد.

تولید کننده تخم مرغ‌ می‌گوید: از طرفی مشکل حمل و نقل نیز وجود دارد، هر چقدر کرایه باربری قانونی تعیین می‌شود به همان میزان پشت بارنامه‌ای از ما دریافت می‌کند یعنی تماس می‌گیرد و می‌گوید مثلا سه میلیون تومان کرایه‌ام است و سه میلیون تومان هم پشت بارنامه‌ای باید پرداخت کنیم، مجبوریم که پرداخت کنیم از طرف دیگر این مبلغ پرداخت شده را به امور مالیاتی هم اعلام می‌کنیم ولی کارشناسان این اداره می‌گویند: شما می‌خواهید هزینه‌ها را بیشتر نشان دهید و این پرداختی را قبول ندارند.

نهاده‌های طیور با نصف قیمت در اختیار مرغداری‌ها قرار می‌گیرد

 علی بختیار، نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در مجلس شورای اسلامی می‌گوید: در زمینه بررسی مشکلات تأمین نهاده‌های طیور در مرغداری‌ها با معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی جلسه‌ای تشکیل دادم.

وی می‌افزاید: اکنون شرایط به سمتی می‌رود که ذرت از طریق دریای شمال توسط کشتی‌های دارای ظرفیت سه هزار تن و پنج هزار تن و از طریق جنوب کشور با کشتی‌های دارای ظرفیت ۶۰ هزار تن وارد می‌شود.

نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در مجلس شورای اسلامی می‌گوید: مدتی مشکل نقل و انتقال پول در کشور وجود داشت، اکنون زمینه ذخیره ذرت در کشور فراهم شده و مشکل تأمین نیز برطرف می‌شود.

بختیار می‌افزاید: سویا و کنجاله سویا از برزیل و هند در حال وارد شدن است، سویا تا بندر دو هزار و ۳۵۰ تومان هزینه دربردارد که به طور میانگین با ۲۵۰ تومان هزینه حمل دو هزار و ۷۰۰ تومان می‌شود در حالی که قیمت آن به چهار هزار و ۷۰۰ تومان رسیده بود که با مدیریتی که صورت گرفت به دو هزار و ۹۰۰ تومان رسیده است.

وی تاکید می‌کند: مدتی به دلیل تنظیم بازار صادرات متوقف شده بود، اما اتحادیه‌های کشوری در این زمینه کوتاهی کردند، زیرا باید عرضه و تقاضا و قیمت داخلی را کنترل می‌کردند تا مشکلی در تأمین مرغ و تخم مرغ مصرفی و تأمین نهاده‌ها در مرغداری‌ها به وجود نیاد، لازم است که در این زمینه‌ها اتحادیه‌ها مدیریت کنند.

نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در مجلس شورای اسلامی می‌گوید: با آغاز صادرات تخم مرغ در کشور قیمت‌ها نیز متناسب شده و از طرفی قیمت مصوب افزایش داشت به طوری که قیمت هر کیلو تخم مرغ به هفت هزار و ۶۰۰ تومان و قیمت گوشت مرغ به ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان رسیده است که روند خوبی درسودآوری برای تولید کننده است، زیرا مرغداری‌ها متحمل ضرر می‌شدند.

بختیار خاطرنشان می‌کند: اکنون شرایط به صورت نسبی بهبود پیدا کرده و به دنبال ایجاد شرایطی بهتری هستیم و در این زمینه به زودی در فراکسیون پاسخگو مسئولان سازمان حمایت از مصرف کننده و تولید کننده و اتحاده‌های کشوری و بخش‌های مختلف وزارت صنعت و جهاد را برای پاسخگویی دعوت خواهیم کرد تا اشکلات وارده برطرف شود.

تولید تخم‌مرغ مازاد بر نیاز شهرستان است

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که حیدرعلی گل‌محمدی، مدیر اداره جهاد کشاورزی گلپایگان با اشاره به مشکلات فعالان صنعت طیور این شهرستان، می‌گوید: با توجه به تراکم منطقه از لحاظ  واحدهای طیور تعداد محدودی پروانه تأسیس جدید صادر شده است که برخی به بهره‌برداری رسیده، اما بیشتر اهتمام بر اصلاح کیفیت واحدهای موجود جهت افزایش کمی و کیفی تولید و افزایش بهره‌برداری از توان بالقوه موجود است.

وی می‌گوید: در شهرستان گلپایگان ۱۳ واحد مرغ تخم‌گذار با ظرفیت تولید هشت هزار و  ۵۲۰ تن در سال وجود دارد.

مدیر اداره جهاد کشاورزی گلپایگان با بیان اینکه در حال حاضر ۹۳۰ هزار قطعه مرغ تخم‌گذار در شهرستان وجود دارد، می‌افزاید: روزانه حدود ۴۰ تن تخم مرغ در واحدهای پرورش مرغ تخم‌گذار تولید می‌شود که مازاد بر مصرف و نیاز شهرستان است.

گل‌محمدی یادآور می‌شود: ۳۰ درصد مازاد مصرف در کشور تخم مرغ وجود دارد و در سال جاری این رقم افزایش پیدا کرده است که از نظر قیمت نیز برای تولیدکننده به صرفه نیست.

وی خاطرنشان می‌کند: در کل کشور به دلیل افزایش جوجه‌ریزی قیمت تخم مرغ کاهش یافته است و اخیرأ با دستور وزیر جهاد صادرات تخم مرغ آغاز شده است.

مدیر اداره جهاد کشاورزی گلپایگان می‌گوید: در شهرستان دو نوع تخم مرغ پوست سفید و قهوه‌ای تولید می‌شود که نوع پوست قهوه‌ای آن گرچه در بازار داخل خریدار ندارد، اما در کشورهای خارجی خریداران زیادی دارد.

کد خبر 382847

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.