گلپایگان مصون از بیماری لمپی اسکن و تب برفکی است

گلپایگان- رییس شبکه دامپزشکی گلپایگان از صادرات تخم مرغ گلپایگان به کشورهای همسایه خبر داد و گفت: با توجه به آزاد شدن صادرات تخم مرغ، گلپایگان به لحاظ مرغوبیت نوع تولید تخم مرغ از جمله شهرستان‌های اول کشور در صادرات این محموله به کشورهای همسایه از جمله عراق است.

به گزارش خبرنگار ایمنا از شهرستان گلپایگان، امیر مسعو شهبازی امروز (شنبه) در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه ۱۱ هزار و ۹۵۲ راس دام سنگین و ۱۲۰ هزار و ۸۱۹ رأس دام سبک از ابتدای سال تاکنون واکسینه شدند، اظهار کرد: امسال ۱۶۲ قلاده سگ علیه بیماری هاری واکسینه شدند.

وی از جوجه ریزی ۷۵۰ هزار قطعه جوجه گوشتی و تخم گذار در سال جاری خبر داد و گفت: دو واحد قصابی به جرم کشتار غیر مجاز و یک واحد کبابی و یک واحد مرغ و ماهی به علت عدم رعایت موارد بهداشتی به دادسرا معرفی شدند.

صادرات تخم مرغ از گلپایگان

رییس شبکه دامپزشکی گلپایگان از صادرات تخم مرغ گلپایگان به کشورهای همسایه خبر داد و گفت: با توجه به آزاد شدن صادرات تخم مرغ به خارج از کشور گلپایگان به لحاظ مرغوبیت نوع تولید تخم مرغ از جمله شهرستان های اول کشور در صادرات این محموله به کشورهای همسایه از جمله عراق است.

وی با اشاره به توقیف سه دستگاه حمل شیر غیر بهداشتی، گفت: علاوه بر این امسال  ۲۰ واحد صنفی شامل کبابی، قصابی، رستوران و فروش مرغ و ماهی و ایستگاه شیر به تعزیرات حکومتی معرفی شدند.

شهبازی با اشاره به اجرای طرح ساماندهی مرغداری‌های رنگی که به طورغیر مجاز تغییر کاربری داده بودند، افزود: این واحدهای تولیدی براساس مصوبه وزات جهاد کشاورزی زیر نظر دامپزشکی قرار گرفتند و مجوز این واحدها یک ساله و به صورت موقت برای آن‌ها صادر می‌شود.

رییس شبکه دامپزشکی گلپایگان خاطرنشان کرد: زمینی در اختیار افرادی که در زمینه جمع آوری و دپوی کود مرغی فعالیت داشتند با کمک دستگاه‌های دیگر خارج از محدوده مسکونی و مرغداری‌ها در نظر گرفته شده تا تبدیل به کارخانه بهداشتی کود مرغی برای بخش کشاورزی شود.

گلپایگان مصون از بیماری لمپی اسکن و تب برفکی است

وی گفت: در گلپایگان تاکنون بیماری لمپی اسکن و تب برفکی دام مشاهده نشده است این در حالی که برخی شهرستان‌های استان و حتی استان مرکزی درگیر بیماری لمپی اسکن و تب برفکی هستند.

شهبازی به دامداران در مراقبت و ورود غیر مجاز دام به شهرستان در جلوگیری از بروز بیماری‌ها تأکید کرد و گفت: با همکاری نیروی انتظامی و دادستان گلپایگان از ورود دام و طیور بدون مجوز قانونی به شدت برخورد می‌شود.

شهبازی افزود: ۱۶ پرونده در مورد حمل دام تشکیل که یک مورد آن قاچاق تشخیص داده شده و در این زمینه ۷۰ رأس دام سبک به نفع دولت ضبط و مصادره شده است. همچنین ۱۵ مورد حمل غیر مجاز دام به صورت غیر بهداشتی برخورد قضایی و حقوقی شد.

وی با اشاره به اینکه امنیت غذایی مردم و سلامت دام‌ها از نتایج مراقبت‌ها و برخوردهای صورت گرفته است، گفت: گلپایگان ۷۰ واحد کبابی دارد که یک واحد به دلیل تخلف بهداشتی در ابتدای امسال شناسایی و متولی آن به ۱۳ میلیون جریمه نقدی و سه سال حبس محکوم شد.

رییس شبکه دامپزشکی گلپایگان با اشاره به اینکه کشتار غیر مجاز یکی از دلایل بیماری تب کریمه کنگو است، افزود: شهروندان هنگام مراجعه به مراکز عرضه گوشت قرمز به مهر دامپزشکی به خصوص در فصل گرم سال توجه کنند.

توزیع ۳۰۰ کیلو سم برای سم پاشی علیه انگل دامی‌

وی با بیان اینکه ۳۰۰ لیتر سم برای مبارزه با انگل‌های خارجی توزیع شده و در صورت تامین اعتبار تا پایان تابستان سم برای جلوگیری از بیماری‌های دامی توزیع خواهد شد، گفت: بیماری لمپی اسکی با سم پاشی‌ها و واکسینه شدن کنترل شده است.

شهبازی گفت: گلپایگان ۲۰ هزار دام سنگین و ۱۰۰ هزار دام سبک دارد که کاهش حجم شیر و دام به دلیل عدم صرفه اقتصادی و عدم تمایل جوانان در شغل دام پروری است.

وی با اشاره به اینکه کشتارگاه مرغ بازسازی و در بهمن سال گذشته مورد بهره‌برداری قرار گرفت که ظرفیت پذیرش کشتار مرغ از شهرستان‌های خوانسار، الیگودرز، فریدن و فریدونشهر را دارد، اظهار کرد: کشتارگاه دام گلپایگان یک واحد کاملا صنعتی است که از لحاظ زیر ساختی در غرب استان بی‌نظیر است، اما بازاریابی ضعیفی دارد.

کشتارگاه دام گلپایگان تذکر بهداشتی گرفت

رییس شبکه دامپزشکی گلپایگان گفت: روزانه ۱۰۰ رأس دام سبک و ۱۰ رأس دام سنگین در کشتارگاه دام گلپایگان به طور متوسط ذبح می‌شود که البته کاهش کشتار دام در شهرستان به خاطر گرانی گوشت و پایین آمدن توان خرید مردم است.

شهبازی خاطرنشان کرد: مهم‌ترین مشکل شبکه دامپزشکی گلپایگان کمبود خودروی عملیاتی برای بازرسی‌ها و واکسیناسیون دام در سطح شهرستان است.

کد خبر 381539

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.