اخذ سند مالکیت موزه استاد شهریار توسط شهرداری

سند مالکیت موزه استاد شهریار مربوط به دوره پهلوی دوم، در محله مقصودیه شهر تبریز به مساحت ۲۲۱ متر مربع در بخش پنج اخذ شد.

به گزارش ایمنا و به نقل از شهریار، این اثر در تاریخ ۲۷ اسفند ۱۳۸۶ با شماره ثبت ۲۲۷۲۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. ساختمان این موزه قبلا محل زندگی محمدحسین شهریار، شاعر مشهور ایران بوده‌ است. این خانه در سال ۱۳۶۷ و بعد از درگذشت استاد، از سوی شهرداری تبریز خریداری شده و هم‌اکنون زیر نظر این نهاد اداره می‌شود.

در این خانه بیش از ۵۰۰ قطعه از آثار و نیز وسایل شخصی شهریار شامل کتاب، دستخط و انواع یادبودها و هدایای داخلی و خارجی به همراه لوازم زندگی این شاعر تبریزی به نمایش گذاشته شده‌است.

در بخش فوقانی نیز که در واقع بخش اصلی و قدیمی‌تر موزه ادبی استاد شهریار به‌ شمار می‌رود، بخش‌هایی چون بخش اسناد قدیمی، عکس‌ها، دست‌نوشته‌ها، وسایل شخصی شامل لباس‌ها، کتاب‌ها، لوازم‌التحریر، رختخواب و بستر استراحت استاد، تالار پذیرایی منزل استاد، هدایا، لوح‌های تقدیر و تندیس‌های این شاعر بزرگ قرار گرفته ‌است.

در موزه ادبی استاد شهریار همچنین سه‌تار معروف این شاعر بزرگ و آثار خط نستعلیق وی در معرض دید عموم قرار دارد.

علیرضا داستان، مدیرکل املاک و مستغلات شهرداری تبریز با اشاره به اخذ سند مالکیت این خانه‌موزه، اظهار کرد: امیدواریم با اخذ اسناد مالکیت موزه‌های تبریز و ساختمان‌های تاریخی، فرهنگی همچون موزه استاد شهریار بر حفظ و نگهداری این خانه توجه بیشتری شود.

داستان با بیان اینکه اخذ این اسناد نشان‌دهنده هویت گذشته شهری و سندی بر ماهیت آینده شهر تبریز خواهد بود، خاطرنشان کرد: با اخذ اسناد موزه‌ها و خانه‌های تاریخی از تخریب و آسیب‌های احتمالی جلوگیری می‌شود.

کد خبر 378704

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.