رونق تولید بدون نگاه خردمندانه به آب بدست نمی‌آید

معاون آب و آبفای وزیر نیرو گفت: کم آبی باید به موضوع مشترک ملی تبدیل شود و نگاه به آب به عنوان کالای ارزشمند ملی نهادینه شود.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون)، قاسم تقی‌زاده خامسی اظهار کرد: دوم فروردین‌ماه به عنوان روز جهانی آب نامگذاری شده است تا با گرامیداشت آن به همه انسان‌ها یادآوری شود که سهولت دسترسی به مایه حیات در همه جای زمین یکسان نیست و ساکنین برخی از نقاط کره خاکی هر روز تشنه تر می‌شوند.

وی افزود: امروز حدود دو میلیارد انسان به آب آشامیدنی سالم دسترسی ندارند و دسترسی به آب مورد نیاز در مزرعه یا کارخانه، مسئله اول زندگی میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا است و اشتغال‌زایی و تولید به طور مستقیم و غیر مستقیم با منابع آبی ارتباط دارد و از هر چهار شغل در دنیا، سه شغل به آب وابسته است.

معاون آب و آبفای وزیر نیرو تصریح کرد: در ایران خشک و نیمه خشک امروز که کمبود آب  بیشتر از پیش به واقعیت نزدیک می‌شود، این مسئله به ویژه در کشاورزی و صنعت که به طور عمده به آب وابسته است بیشتر نمایان شده و تأکید بر این اصل که “رونق تولید “ ملی بر مصرف صحیح آب استوار است، اغراق آمیز نیست.

وی اضافه کرد: "رونق تولید" ملی بدون نگاه خردمندانه به آب بدست نمی‌آید که آن نیز از طریق حفاظت و استفاده بهینه از منابع محدود متعارف و فعالیت برای تولید آب غیر متعارف است. خدا را شاکریم که سال جدید را با بارندگی‌های کم سابقه شروع کردیم و فرصت خوبی فراهم است که نقاط ضعف را در سال‌های ترسالی برای روزهای خشک شناسائی کنیم.

خامسی خاطرنشان کرد: شکوائیه اما از آن‌هایی است که درختان جنگل را به یغما بردند و با نابودی مراتع و خانه سازی در اراضی کشاورزی مسبب اصلی تخریب و ویرانی کاشانه و زراعت کشاورزان بر اثر سیلاب‌ها هستند.

معاون آب و آبفای وزیر نیرو یادآور شد: شعار امسال روز جهانی آب، " آب برای همه" است و ما نیز در مجموعه وزارت نیرو بی شک تلاشمان در راستای محقق سازی این حق انسانی هم میهنانمان خواهد بود. کم آبی باید به موضوع مشترک ملی تبدیل شود و نگاه به آب به عنوان کالای ارزشمند ملی نهادینه شود. روز جهانی آب بهانه ای است برای اطلاع رسانی و استفاده بهینه از رسانه برای مشارکت مردم، تا در مورد فقر آبی بیشتر بدانند، نقش آفرینی کنند و اثر بخش باشند.

کد خبر 371010

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.