۲۴ آبان ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۶
چرا اکثر هواپیماها سفیدند؟

 استدلال‌های جالبی وجود دارد که نشان می‌دهند به چه دلیل هواپیماها باید سفید رنگ باشند.

مجله خبری ایمنا: شاید برای بسیاری از افراد این سوال پیش آمده باشد که چرا رنگ اکثر هواپیماها سفید است؟ چرا مهندسان و طراحان از میان رنگ‌های متعدد و شاید جذاب‌تر رنگ سفید را انتخاب کرده‌اند.  

در پاسخ این سوال باید گفت: به طور حتم این رنگ طبیعی آن‌ها نیست. احتمالا جالب است اگر بدانید که برای رنگ‌آمیزی هواپیماها حدود ۶۵ گالون رنگ استفاده می‌شود.  

رنگ سفید برای هواپیما دقیقا عملکردی شبیه به کرم ضدآفتاب را دارد. این رنگ باعث انعکاس نور خورشید و کاهش گرما می‌شود. این امر علاوه بر خنک نگه داشتن داخل هواپیما و کاهش هزینه‌ها، از هرگونه آسیب‌های ناشی از پرتوهای نور خورشید زیر جلوگیری کند.

البته فارغ از خنکی هواپیما، رنگ سفید سبب می‌شود تا قسمت‌های پلاستیکی و کامپوزیتی آن از قبیل: فایبرگلاس، فیبر کربن و دیگر قسمت‌ها نیز در برابر تابش نور آفتاب مصون بمانند.

همه آنچه که در بالا ذکر شد استدلال‌هایی مبنی بر علت اصلی انتخاب رنگ سفید برای هواپیماهاست، اما این به این معنا نیست که رنگ‌های دیگر نمی‌توانند جذاب باشند یا در رنگ‌آمیزی هواپیماها به کار روند.

کشورهایی همچون آمریکا از همان ابتدا در ساخت هواپیماهایشان از هیچ رنگی استفاده نمی‌کنند. این امر می‌تواند کم هزینه باشد، اما به مرور به دلیل نداشتن لایه محافظ در اثر شرایط آب و هوایی و اکسیداسیون حاصل از واکنش با نور آفتاب، موجب زنگ زدگی و کم رنگ‌تر شدن شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

کد خبر 328057

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.