کشورهای بسیاری در سراسر دنیا در زمینه مدیریت زباله‌ها اقدامات قابل توجهی انجام داده‌اند که در این میان کشورهای انگلستان، ژاپن، ایالات متحده آمریکا، آلمان، استرالیا، برزیل و کلمبیا فعالیت‌های چشمگیری داشته‌اند.

به گزارش سرویس ترجمه ایمنا، به‌کارگیری نوآوری‌های خاص در زمینه مدیریت زباله در سراسر جهان رو به افزایش است. این اقدامات نقش بسزایی در کاهش تأثیرات منفی زیست‌محیطی زباله‌ها دارد و هر یک از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است ولی استفاده از آن‌ها نیازمند دانش‌ بومی‌سازی برای سازگاری با هر محیط است. البته به طور کلی چند شیوه شناخته شده جهانی در این زمینه وجود دارد که به سادگی قابل تطابق با محیط‌‎‌های گوناگون است و در کشورهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

کشورهای اتحادیه اروپا و انگلستان

در این کشورها طرح بازپرداخت برای قوطی‌ها و بطری‌های نوشیدنی استفاده می‌شود و مصرف‌ کننده را تشویق می‌کند مواد و ضایعات قابل‌ بازیافت خود را تحویل دهد. این عمل کاهش میزان زباله‌های دفن‌شدنی و افزایش چرخه ماندگاری کاربرد محصول را به همراه دارد. به‌کارگیری این طرح برای تمامی محصولات، میزان بازیافت را به طرز قابل توجهی افزایش می‌دهد.

ژاپن

شهر "کامیکاتسو" در ژاپن ادعا می‌کند که تا سال ۲۰۲۰ تبدیل به شهری بدون زباله خواهد شد و بازیافت را سرلوحه اصلی اقدامات خود قرار داده است. در حال حاضر ساکنان این شهر با تفکیک زباله‌های خود در ۳۴ دسته‌بندی مختلف موفق شده‌اند که به بازیافت ۸۰ درصد از زباله‌های شهر کمک کنند.

در این شهر هیچ ماشین حمل زباله‌ای برای جمع‌آوری پسماند وجود ندارد و خود ساکنان پس از شستشو، تفکیک و مرتب‌سازی زباله‌ها نسبت به تحویل آن به مراکز بازیافت اقدام و کارکنان این مرکز از درستی انجام کار اطمینان حاصل می‌کنند.

برخی محصولات همچون وسائل تزئینی، لباس‌ها یا اسباب‌بازی‌هایی که مورد نیاز شخص نیست در انبار بازیافت ذخیره و در صورت نیاز فرد دیگر بدون هیچ هزینه‌ای معاوضه می‌شود.  

سوئد

سیستم مدیریت زباله در سوئد به حدی پیشرفته است که مکان‌های دفن زباله در این کشور بلااستفاده مانده است و به همین خاطر مپذیرای زباله‌های وارداتی از سایر نقاط جهان می‌شود. ۹۹ درصد از زباله‌های سوئد بازیافت می‌شود و در سیستم‌های مختلف تولید انرژی، حرارت منطقه‌ای، برق، بیوگاز و کود زیستی مورد استفاده قرار می‌گیرد. لازم به ذکر است که تفکیک و تحویل زباله‌های مختلف شهر بر عهده ساکنان شهر و صاحبان مشاغل است.

شهر ساحلی آلاپوزا 

این شهر که به داشتن حوضچه‌های آبریز و شبکه‌های پیچیده‌ای از کانال‌ها و تالاب‌ها معروف است، موفقیت چشمگیری در بازیافت پسماند خشک داشته است. آلاپوزا که روزانه ۵۸ تن پسماند خشک تولید می‌کند با اتخاذ شعار "خانه تمیز، شهر تمیز" از نوامبر ۲۰۱۲ موفق به مدیریت ضایعات غیرمتمرکز و تفکیک ۱۰۰ درصدی زباله‌های خود شده است. علاوه بر این، در حال حاضر بیش از ۸۰ درصد از خانه‌های آلاپوزا مجهز به کوره‌های زیست‌گیاهی و سیستم غربالگری کمپوست است.

دیگر کشورها

ایالات متحده آمریکا با استفاده از یک ربات سازگار با محیط‌ زیست در رودخانه بالتیمور که انرژی خود را از طریق نور خورشید و جریان آب تأمین می‌کند اقدام به پاکسازی آب‌های این رودخانه از آلودگی و زباله کرده است.

آلمان دارای یک شرکت تولیدی است که برای جلوگیری از ایجاد آلودگی‌های پلاستیکی، ظروف گیاهی قابل تجزیه تولید می‌کند. در استرالیا از جعبه‌های SmartBelly استفاده می‌شود که سطل‌های هوشمند برای تفکیک زباله‌ها در محل جمع‌آوری پسماند و سپس تبدیل آن‌ها به کمپوست است که به کمک اتصال مخازن شخصی به مراکز جمع‌آوری زباله علاوه بر تجزیه زباله‌ها به طور کامل، در بهینه‌سازی روند مدیریت زباله نیز نقش مؤثری دارد.

در کلمبیا دستگاه‌های مبادله خودکاری وجود دارد که با دریافت بطری‌ها و یا سرپوش‌های پلاستیکی خدماتی همچون بلیط سینما، کوپن خرید و پول ارائه می‌دهد و یکی از استودیوهای طراحی در برزیل مردم را تشویق می‌کند که منازل خود را با بهره‌گیری از مواد پلاستیکی و بازیافتی تزئین کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.