«مشروطه‌شناسی» منتشر شد

خبرگزاری ایمنا: کتاب «مشروطه شناسی» جدیدترین اثر موسی نجفی با موضوع شناخت تاریخی، تحلیلی نهضت‌های اسلامی معاصر ایران مشتمل بر مجموعه مقالات، مصاحبه‌ها و سخنرانی‌های وی منتشر شد.


به گزارش ایمنا، نویسنده در این کتاب با تقسیم بندی نهضت بیداری اسلامی در ایران به دوران قبل و بعد از مشروطه، سعی در ارائه شاخص فکری و تاریخی داشته است.
در رهگذر ارائه این معیار تاریخی وی معتقد است: «به خاطر سیطره «مکتب تبریز» در تاریخ‌ نگاری امثال کسروی و تاریخ نگاران سکولار مانند آدمیت، ملک زاده و یحیی دولت آبادی، این نیاز حس شد که اسناد واقعی تری نسبت به گزارشات آنها مطرح شود، تا زوایای جدیدی از مشروطه کشف شود. بنابراین سه عامل کنار رفتن تعصبات قومی، ضعیف شدن جریان سکولار در مشروطه و شک کردن به نوشته های آنان و سوم رجعت به «متن اسناد» در مقابل «گزارشات تاریخی» باعث شده است زوایایی از تاریخ مشروطه به دست آید که غیر از وجوه «اسمی»ای است که تا به حال نوشته شده است.» (مشروطه شناسی، صفحه ۶۱)
نویسنده هدف از شناخت تاریخی تحلیلی نهضت های اسلامی معاصر ایران و در صدر آنها نهضت مشروطه را چنین عنوان می کند: «در واقع باید بررسی کرد که چرا نهضتی که باید دردهای مردم را دوا می کرد و معضل جامعه ایران را رفع می نمود، خودش به خاطر انحراف به بدترین درد تبدیل شد؟... برای نظام نوپای اسلامی این مطلب چشم انداز بسیار مهمی است که چگونه نهضتی که با شور و حرارت مردمی و انگیزه های دینی شروع شد، نگذاشتند به اهداف خود برسد؟ شناخت ریشه ها و علل منحرف کننده مشروطه، می تواند هشدارهای خوبی در مورد حوادث و فتنه های اخیر و جریان های سی سال گذشته به ما بدهد؛ یعنی مشروطه شناسی باید منجر به انقلاب شناسی شود.
آسیب شناسی مشروطه هم می تواند آسیب شناسی انقلاب اسلامی ما را در پی داشته باشد» (همان، صفحه ۷۲و ۷۳)
«تاریخ ایران دو محور مختصات دارد که باید هر دو محور را خوب بشناسیم؛ محور عمودی صفویه است و محور افقی مشروطه. برآیند این دو محور می شود انقلاب اسلامی» (همان، صفحه ۸۳)
گفتنی است این کتاب از مجموعه کتاب های «و انتم الاعلون» است که به همت بنیاد فرهنگی تاریخی خانه مشروطیت اصفهان و توسط نشر آرما منتشر می شود. «و انتم الاعلون» عنوان مجموعه کتاب هایی است که به موضوع تاریخ، تفکر و تمدن می پردازد.

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • محمد ۱۲:۳۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۸
    واقعا خوندن داره

    پاسخ سایت: 0

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =