خانواده‌ها آموزش در سنین پایین را در کودکان مبتلا به «اوتیسم» جدی بگیرند

رئیس اداره آموزش و پرورش استثنایی اداره کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه از خانواده‌ها خواست آموزش در سنین پایین را در کودکان مبتلا به «اوتیسم» جدی بگیرند.

به گزارش خبرگزاری ایمنا از کرمانشاه، علی محمدبیگی ظهر امروز _ چهارشنبه بیستم تیر _ در جمع خبرنگاران با بیان اینکه کودکان مبتلا به اوتیسم دارای علائم بیش حسی یا کم حسی هستند، گفت: کودکان مبتلا به اوتیسم دارای مشکلات شناختی و تمرکز بوده و اغلب در گفتار هم مشکل دارند.

وی افزود: اوتیسم، بیماری نیست که با دارو یا جراحی درمان شود. اوتیسم یک اختلال است که قابل‌درمان نیست، اما می‌توان به فرد آموزش داد یا مهارت‌های جدیدی را به او آموخت و از این طریق رفتارهای بد، نامناسب و خطرناک را در او کاهش و در مقابل رفتارهای مفید و مثبت را افزایش داد.

رئیس اداره آموزش و پرورش استثنایی اداره کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه با بیان اینکه تشخیص زودهنگام نقش کلیدی در مدیریت مشکل کودکان اوتیسمی دارد، خاطرنشان کرد: سنین بین دو تا هفت سالگی بهترین زمان برای توانبخشی و آموزش کودکان دارای این اختلال است و هرچه زمان بگذرد چون مغز در حال رشد است، فرایند مدیریت اختلال با مشکلات بیشتری همراه می‌شود.

محمدبیگی با بیان اینکه هر چه تشخیص و مدیریت بیماری زودتر شروع شود شانس کمک به کودک دارای اختلال اوتیسم بیشتر می‌شود، تاکید کرد: چالشی که خانواده‌های دارای فرزند اوتیسمی با آن مواجه هستند، این است که اغلب تشخیص بیماری در فرزندشان را قبول نکرده و همین مسئله سبب می‌شود آنها زمان مناسب برای مدیریت این اختلال را از دست بدهند.

وی با بیان اینکه اولین کاری که خانواده‌های دارای فرزند اوتیسمی باید انجام بدهند این است که بپذیرند فرزندشان مشکل داشته و نیاز به حمایت‌ها و آموزش‌های ویژه دارد، ادامه داد: از خانواده‌ها انتظار داریم در مواردی که فرزندشان مشکل دار تشخیص داده می‌شود، با مجموعه آموزش و پرورش همکاری لازم را برای آموزش فرزندشان داشته باشند.

رئیس اداره آموزش و پرورش استثنایی اداره کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه با بیان اینکه در سنین پایین روند مدیریت اختلال و توانبخشی بر پایه گفتاردرمانی و بازی‌درمانی انجام می‌شود، ادامه داد: در موارد خفیف با شناسایی و مداخله به هنگام، این اختلال به طور کامل کنترل و کودک زندگی عادی خواهد داشت.

محمدبیگی با اشاره به شناسایی یازده کودک اوتیسمی در ارزیابی‌های بدو ورود به مدرسه در سال تحصیلی گذشته، گفت: امیدواریم در سال تحصیلی جدید شاهد کمتر شدن تعداد نوآموزان مبتلا به اوتیسم باشیم.

کد خبر 770982

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.