مراسم تحلیف رئیس‌جمهور منتخب چه زمانی برگزار می‌شود؟

وزیر کشور گفت: طبق قانون اساسی مدت برگزاری تا انتخاب رئیس‌جمهور ۵۰ روز تعیین شده است و قانون درباره مازاد روزهایی که سرپرست ریاست‌جمهوری انجام وظیفه کند، چیزی تعیین نکرده است و البته منع قانونی هم در این زمینه وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، احمد وحیدی امروز _چهارشنبه بیستم تیر_ در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران گفت: پاسدار هستم و افتخار می‌کنم و بعد از وزارت کشور به سپاه بازمی‌گردم.

وی بدون اشاره به زمان دقیق برگزاری مراسم تحلیف، این مراسم را زودتر از پانزدهم مرداد ۱۴۰۳ اعلام کرد و گفت: طبق قانون اساسی مدت برگزاری تا انتخاب رئیس‌جمهور ۵۰ روز تعیین شده است و قانون درباره مازاد روزهایی که سرپرست ریاست‌جمهوری انجام وظیفه کند، چیزی تعیین نکرده است و البته منبع قانونی نیز در این زمینه وجود ندارد.

احمدی ادامه داد: مجلس و مسئولان برگزاری مراسم تحلیف با یکدیگر این‌گونه توافق کرده‌اند که تا قبل از پانزدهم مرداد این مراسم برگزار شود. به‌ظاهر رئیس‌جمهور منتخب هم همین را گفته است.

وزیر کشور با اشاره به تلاش وزارتخانه تحت امرش برای برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری به‌صورت صددرصد الکترونیک، افزود: قدم‌های خوبی در این زمینه حداقل در کلان‌شهرها برداشتیم.

وحیدی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به برنامه وزارت کشور برای برگزاری مراسم اربعین گفت: فردا یا پس‌فردا به اتفاق وزیر کشور عراق از مرزهای مشترک بازدید می‌کنیم تا سال جاری نیز اربعین خوبی داشته باشیم.

وزیر کشور افزود: در اربعین سال جاری گذرنامه‌های عادی و زیارتی هر دو قابل قبول است.

احمدی متذکر شد: در حمل‌ونقل بین جاده‌ای کمبود داریم، مجوز خرید ۲۵۰۰ دستگاه اتوبوس داده شده، اما خریداری نشده است. امید به خود مردم است. تا سال جاری نیز مثل سال گذشته که ۸۵ درصد ترددها با وسایل شخصی، تاکسی‌های اینترنتی و اتوبوس‌های خودِ مردم انجام گرفت، امیدوارم سال جاری نیز با همکاری خودِ مردم این اتفاق تکرار شود و البته از حمل‌ونقل هوایی و ناوگان دستگاه‌ها و ادارات دولتی نیز استفاده خواهد شد.

وی امنیت مرزها با طرف عراقی را «بسیار خوب» توصیف کرد و خاطر نشان کرد: تعداد زیادی از افرادی که به نیروهای فراجا در انتخابات اخیر حمله کردند، دستگیر شدند. دستگاه‌های نظامی، امنیتی، انتظامی و اطلاعاتی به‌خوبی مسلط هستند و با افراد ناامن‌کننده برخورد می‌کنند، قرارگاه حمزه نیز به‌تازگی به جمع این دستگاه اضافه شده و مسئولیت‌هایش را در حوزه برقراری امنیت انجام می‌دهد.

کد خبر 770859

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.