کاهش گرما با ایستگاه‌های خنک‌کننده اقلیمی در اسپانیا

شهر اسپانیایی «الکالا د انارس» برای مناطقی که فاقد هرنوع پوشش گیاهی سبز برای کاهش دمای هوا است، «جزایر اقلیمی» متحرک را راه‌اندازی کرده است.

به گزارش سرویس ترجمه خبرگزاری ایمنا، اصطلاح پناهگاه آب‌وهوا در سال‌های اخیر با توجه به تأثیر شدید امواج گرما در کشورهایی همچون اسپانیا محبوب شده است، بنابراین جای تعجب نیست که شهر الکالا د انارس راه‌حلی به نام «جزایر آب‌وهوایی» پیشنهاد کرده است که در اصل نشان‌دهنده پناهگاه‌های آب‌وهوایی متحرک است.

این جزایر آب‌وهوایی مدرن، ایستگاه‌های گیاهی، خودپایدار و متحرک هستند که تا ۵۰ متر سایه را در مناطقی با کمترین پوشش گیاهی فراهم می‌کنند و مجهز به حسگرهایی برای تجزیه و تحلیل دما، رطوبت و کیفیت هوا در هر زمان خواهند بود و در هر شرایطی بهره‌وری در آبیاری را نیز تضمین می‌کنند.

کاهش گرما با ایستگاه‌های خنک‌کننده اقلیمی در اسپانیا

این ایستگاه‌های آب‌وهوایی به مرکز هوشمند گردشگری آلکالا د هنارس متصل است و توسط آن اداره می‌شود و در واقع به عنوان پاسخی به تقاضای فزاینده ساکنان و بازدیدکنندگان برای انجام اقدامی در راستای قابل سکونت کردن منطقه تاریخی شهر حتی طی گرمای شدید تابستان است.

«آلکالا د هنارس» شهری تاریخی است که در ۱۰۰ کیلومتری شرق مادرید قرار دارد و به این دلیل مشهور است که زادگاه نویسنده رنسانس میگوئل د سروانتس است. وجود بناهای تاریخی ثبت‌شده در یونسکو که اغلب در نقاط بی‌درخت شهر قرار دارد، خنک کردن شهر را تا حدودی با مشکل مواجه کرده است.

بنابراین برنامه این است که مسئولان «جزایر آب‌وهوایی» را در میدان‌های تاریخی شهر به عنوان راهی برای تبدیل سریع و کارآمد یک جزیره گرمایی به پناهگاه آب‌وهوا تعبیه کنند. جزایر آب‌وهوایی بخشی از طرح پایداری گردشگری الکالا د انارس هستند و با بودجه‌ای بالغ بر ۴۰۰ هزار یورو در نظر گرفته شده‌اند.

کاهش گرما با ایستگاه‌های خنک‌کننده اقلیمی در اسپانیا

کد خبر 770771

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.