۱۵.۵ میلیارد دلار ارز مورد نیاز واردات تامین شد

در سه ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۳، ۱۵ میلیارد و ۵۵۴ میلیون دلار ارز برای واردات کالاهای اساسی، دارو، کالاهای تجاری و بازرگانی، واردات در مقابل صادرات و خدمات تامین شده است.

به گزارش خبرگزاری ایمنا و به نقل از بانک مرکزی، اصغر بالسینی اظهار کرد: برای کالاهای اساسی ۳ میلیارد و ۵۹۵ میلیون دلار، برای کالاهای تجاری و بازرگانی مبلغ ۸ میلیارد و ۸۱۵ میلیون دلار و برای خدمات ۳۲۷ میلیون دلار و برای واردات در مقابل صادرات ۲ میلیارد و۸۱۷ میلیون دلار تأمین ارز صورت گرفت.

.


وی افزود: برای واردات کالای اساسی کشاورزی شامل گندم، دانه‌های روغنی و نهاده‌های دامی ۲ میلیارد و ۹۸۰ میلیون دلار، برای دارو، مواد اولیه دارویی و تجهیزات پزشکی ۶۱۵ میلیون دلار و در مجموع ۳ میلیارد و ۵۹۵ میلیون دلار برای کالای اساسی و دارو ارز با نرخ ۲۸,۵۰۰ تومان با هدف حمایت از مصرف کنندگان و دسترسی اقشار جامعه به کالاهای ضروری با قیمت ارزان‌تر پرداخت شد.

.


سخنگوی مرکز مبادله ارز و طلای ایران عنوان کرد: تأمین ارز نیمایی برای «صنایع حمل و نقل و خودرو» معادل یک میلیارد و ۱۶۱ میلیون دلار، «صنایع تجهیزات برق و الکترونیک» معادل یک میلیارد و ۴۳۱ میلیون دلار، «صنایع معدنی» معادل ۶۰۸ میلیون دلار، «ماشین آلات و تجهیزات تولید» معادل ۷۷۰ میلیون دلار و «منسوجات و پوشاک» معادل ۴۰۵ میلیون دلار صورت گرفته است. این گروه‌های صنایع همچنین به ترتیب ۶۶۸، ۱۳۹، ۵۴۰، ۵۱۲ و ۲۳ میلیون دلار ارز توافقی یا واردات در مقابل صادرات تا پایان روز ۳۰ خردادماه سال جاری دریافت کرده‌اند.

علاوه بر این گروه‌ها، ۴ میلیارد و ۴۴۰ میلیون دلار ارز نیمایی و ۹۴۲ میلیون دلار ارز واردات در مقابل صادرات به سایر صنایع اختصاص داده شده است.

.


بالسینی افزود: میانگین موزون نرخ ارز یک ماهه منتهی به ۲ تیر، ۳۸ هزار و ۴۸۶ تومان برای دلار، ۴۱ هزار و ۱۵۶ تومان برای یورو، ۱۰ هزار و ۴۷۹ تومان برای درهم و ۵ هزار، ۳۰۰ تومان برای یوآن، ۴۲۸ تومان برای روبل و ۱ هزار و ۱۷۱ تومان برای لیر محاسبه شده است.

.


وی گفت: سیزدهمین حراج سکه طلا در روز دوشنبه ۴ تیرماه ۱۴۰۳ در مرکز مبادله ارز و طلای ایران برگزار خواهد شد.

گفتنی است، در روز ۲ تیرماه ۱۴۰۳ در تالار اسکناس ارز مرکز مبادله ایران، دلار با نرخ ۴۶ هزار و ۱ تومان، یورو با نرخ ۴۹ هزار و ۱۹۳ تومان و درهم با نرخ ۱۲ هزار و ۵۲۶ تومان مورد مبادله قرار گرفت. به همین ترتیب تالار حواله ارز، شاهد مبادله دلار با نرخ ۴۲ هزار و ۹۵۲ تومان، یورو با نرخ ۴۵ هزار و ۹۳۲ تومان و درهم با نرخ ۱۱ هزار و ۶۹۵ تومان بود.

کد خبر 765510

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.