تولید نفت تا پایان سال جاری به ۴ میلیون بشکه در روز می‌رسد

وزیر نفت با بیان اینکه تولید نفت خام تا پایان سال جاری به ۴ میلیون بشکه در روز می‌رسد، گفت: ایران هم‌اکنون بیش از ۱۰۰ میلیون متر مکعب گاز از پارس جنوبی نسبت به قطر برداشت دارد.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، جواد اوجی امروز _شنبه دوم تیر_ در نشست خبری مشترک با علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت و علی سلاجقه، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: در دولت سیزدهم ۱۵۳ پروژه در بخش‌های بالادستی و پایین‌دستی به ارزش ۳۴ میلیارد به سرانجام رسید.

وی افزود: سال ۱۴۰۰ که فعالیت را شروع کردیم فروش نفت پایین بود و مختومه ماندن پروژه‌ها سبب شده بود که نیروهای وزارت نفت بی‌انگیزه شوند؛ همچنین ۲۰ تا ۳۰ میلیون بشکه نفت فوق سنگین نیز روی کشتی‌ها مانده بود.

وزیر نفت ادامه داد: در دولت قبل به سبب نفروختن نفت، تمام مخازن خشکی و دریایی ایران پر شده بود و ۱۲ کشتی VLCC به ظرفیت هر کدام ۲ تن وظیفه ذخیره‌سازی را بر عهده داشتند.

اوجی در ادامه گفت: ذخیره سازی نفت و میعانات سبب کاهش تولید گاز شده بود و این موضوع موجب آسیب‌رسانی به نیروگاه‌ها و عدم دریافت سوخت در نیروگاه‌ها بود که منجر به خاموشی در سال ۱۳۹۹ شد. این کشتی‌ها سالانه ۴۶۰ میلیون دلار به کشور ضربه می‌زدند که در دولت سیزدهم نه‌تنها کشتی خریده نشد، بلکه تمام ذخیره‌ها نیز به فروش رسید.

وی اضافه کرد: با استفاده از روش‌های نوین در حوزه فروش نفت و دیپلماسی موفق انرژی توانستیم تا اوایل سال ۱۴۰۱ همه میعانات گازی را به فروش برسانیم.

اجرای ۳۰۰ پروژه نفتی و گازی به ارزش ۱۲۰ میلیارد دلار

وزیر نفت گفت: برنامه ما در ابتدای دولت این بود که پروژه‌های نیمه‌کاره و تولیدی را در اولویت قرار دهیم که از جمله آن‌ها طرح‌های ذخیره‌سازی، توسعه میادین، جمع‌آوری گازهای فلر، انتقال فرآورده بود. در حال حاضر نیز بیش از ۳۰۰ پروژه به ارزش ۱۲۰ میلیارد دلار را در دستور کار داریم.

دولت سیزدهم تولید روزانه نفت را از ۲.۲ به ۳.۶ میلیون بشکه رساند

اوجی تاکید کرد: تولید نفت را از ۲.۲ به ۳.۶ میلیون بشکه در روز افزایش دادیم و برنامه‌ریزی شده تا تولید نفت در سال ۱۴۰۳ به ۴ میلیون بشکه در روز برسد. تولید گاز نیز ۵۳ میلیون متر مکعب افزایش پیدا کرد؛ علاوه بر آن ظرفیت تولید پتروشیمی نیز ۱۰ میلیون تن افزایش یافت و به ۱۰۰ میلیون تن در سال رسید.

وی با اعلام اینکه ۴ تا ۵ طرح پتروشیمی افتتاح خواهد شد، افزود: سرمایه‌گذاری ۵ میلیارد دلاری در جمع‌آوری گازهای فلر سبب جمع‌آوری ۳۰ میلیون گاز فلر تا پایان سال خواهد شد که این عدد برابر با تولید یک فاز پارس جنوبی است.

رتبه اول ایران در افزایش تولید گاز در بین کشورهای تولیدکننده گاز

وزیر نفت گفت: رکورد بی‌سابقه‌ای در تولید گاز ثبت کردیم و در نشست اجلاس GCF توانستیم رتبه اول افزایش تولید گاز کشورهای عضو این گروه را به دست آوریم. این در صورتی است که رشد متوسط کشورها برابر با ۲.۵ درصد بود که ایران با ۵ درصد رشد، رتبه اول را کسب کرد.

اوجی تاکید کرد: کیفی‌سازی فراورده‌های نفتی در ۹ پالایشگاه انجام شده و تولید بنزین از ۹۶ به ۱۱۴ میلیون لیتر در روز و گازوئیل نیز از ۱۰۵ تا ۱۱۴ میلیون لیتر در روز در دولت سیزدهم افزایش پیدا کرد که تا یکی دو سال آینده تمام پالایشگاه‌ها کیفی‌سازی خواهند شد. ۷۵ درصد بنزین کشور و ۶۰ درصد گازوئیل نیز یورو ۴ و ۵ است.

وی با تاکید بر اینکه ظرفیت ذخیره‌سازی گاز یک میلیارد متر مکعب افزایش یافته است، گفت: ۲۳ میلیارد دلار نیز صرف توسعه میادین با اولویت میادین مشترک شد.

برداشت ایران از پارس جنوبی ۱۰۰ میلیون متر مکعب گاز بیشتر از قطر است

وزیر نفت بیان کرد: در میدان مشترک پارس جنوبی از شریک قطری خود ۷۵ تا ۱۰۰ میلیون متر مکعب گاز بیشتر برداشت می‌کنیم. در حوزه فشار افزایی پارس جنوبی نیز مطالعات کارشناسی را انجام دادیم و با چهار هلدینگ بزرگ قرارداد ۲۰ میلیارد دلاری امضا کردیم.

اوجی تاکید کرد: فاز ۱۱ پارس جنوبی را نیز بعد از ۲۰ سال سرگردانی به سرانجام رساندیم که هم‌اکنون ۱۲ میلیون متر مکعب برداشت می‌شود و برنامه‌ریزی شده است که این عدد به ۵۰ میلیون متر مکعب در روز برسد.

کد خبر 765419

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.