نشان عالی دانش بر سینه ۱۱ چهره دارای مرجعیت علمی می‌نشیند

دومین دوره اعطای نشان عالی دانش دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی تهران به اساتید و چهره‌های دارای مرجعیت علمی و تأثیرگذار در شش گروه تخصصی، چهارم تیر در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری ایمنا و روابط عمومی دانشگاه تهران، رضا پورحسین اظهار کرد: نشان عالی دانش دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی تهران به ۱۱ استاد دارای مرجعیت علمی در حوزه‌های علوم اجتماعی و رفتاری، علوم انسانی و هنر، کشاورزی و دامپزشکی، فنی و مهندسی، علوم پایه و پزشکی و سلامت اعطا می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه شورای علمی نشان عالی دانش که متشکل از اساتید بنام حوزه‌های علمی مختلف از دانشگاه‌های سراسر کشور هستند در جلسات متعدد حضوری و مجازی به بررسی بیش از ۱۷۰ چهره علمی معرفی‌شده از سوی مراکز علمی کشور پرداخته‌اند، افزود: همچون نخستین دوره اعطای نشان عالی دانش دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی تهران، منتخبان دومین دوره نیز از دانشگاه‌های مختلف کشور انتخاب شدند.

دبیر نشان عالی دانش دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: ۱۱ ضابطه برای بررسی پرونده علمی و حرفه‌ای اساتیدی که در دومین دوره اعطای نشان عالی دانش معرفی شده بودند، مورد توجه بود که دارا بودن اثر نوآورانه علمی و پژوهشی در سطح ملی و بین‌المللی در مرزهای دانش، تأثیرگذاری اجتماعی، دارا بودن اثر نوآورانه علمی پژوهشی در سطح ملی و بین‌المللی و ایجاد موج نو، دارا بودن جایزه بزرگ بین‌المللی در زمینه‌های علمی و پژوهشی در رشته تخصصی استاد منتخب و داشتن شهرت ملی و جهانی در تخصص خود از جمله این ضوابط است.

پورحسین افزود: داشتن اثر علمی و پژوهشی در جهت تحقق اهداف علوم انسانی، دارا بودن آثاری در جهت توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان، کارآفرینی در سطح ملی شاگردپروری و هدایتگری علمی به‌گونه‌ای که دانشجویانی از سوی استاد به عضویت هیئت علمی درآیند، شخصیت متین، رشد یافته و دارای تراز علمی و همسو با نظام جمهوری اسلامی از دیگر ضوابط مورد حائز اهمیت این نشان است.

دبیر نشان عالی دانش دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی تهران اعلام کرد: در آئین دومین دوره اعطای نشان عالی دانش، یک مستند ۲.۵ دقیقه‌ای از هر یک از منتخبان پخش می‌شود و نشان عالی دانش از سوی رئیس دانشگاه تهران و رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران بر سینه این چهره‌ها نصب خواهد شد و لوح خطاطی تذهیب شده به همراه جوایز ارزنده به منتخبان اعطا می‌شود.

اجرای سه قطعه درباره ایران به هنرمندی محمد معتمدی و سخنرانی از سوی شخصیت‌های علمی و فرهنگی حاضر در آئین از دیگر بخش‌های این رویداد است که هم‌زمان با بزرگداشت هزاروهفتصدوپنجاه‌وهفتمین سالگرد سنت آموزش عالی در ایران برگزار می‌شود.

این آئین با حضور خبرنگاران، عکاسان خبری و تصویربرداران رسانه‌های داخلی و خارجی از ساعت ۹ صبح روز دوشنبه، چهارم تیر ۱۴۰۳ در تالار علامه امینی دانشگاه تهران به تصویر کشیده خواهد شد.

به گزارش روابط‌عمومی دانشگاه تهران، در نخستین آئین اعطای نشان عالی دانش که در سال ۱۴۰۲ برگزار شد، استادان دکتر اعظم ایرجی‌زاد، دکتر عباس بازرگان، دکتر احمدرضا دهپور، استاد علی‌اکبر رشاد، دکتر عباسعلی زالی، دکتر حسین صفایی، دکتر سیدکاظم علوی‌پناه، دکتر محمود فتوحی فیروزآباد، دکتر اردشیر قوام‌زاده، دکتر محمدمهدی کیانی، دکتر محمود مهرداد شکریه و دکتر محمدحسین نصراصفهانی مفتخر به دریافت نخستین نشان عالی دانش کشور شدند.

کد خبر 765343

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.