هوای زاهدان در موقعیت بسیار خطرناک (قهوه‌ای) ثبت شد/ شاخص کیفی ۱۸ شهر سالم و پاک است

آلودگی هوا زمستان و تابستان نمی‌شناسد و در تمام سال چهره آسمان را کدر می‌کند، بنابراین آمار و میزان آلایندگی‌ها برای شهروندان مهم است تا بدانند هر روز شاخص کیفی شهرها در چه سطحی قرار دارد، از این‌رو امروز هوای سه شهر آلوده و ناسالم ثبت شده و ۱۸ شهر در وضعیت سالم و پاک است.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، اگر نگاهی به روز گذشته و امروز _چهارشنبه سی‌ام خرداد_ بیندازیم، می‌توانیم میزان و شدت آلودگی هوا که بر آسمان شهرهای مختلف گسترده شده است را به‌خوبی حس کنیم، از این‌رو خبرگزاری ایمنا به سنجش شاخص کیفی هوا در شهرهای مختلف پرداخته است.

بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست کشور امروز دستگاه سنجش کیفیت هوا در کلانشهر زاهدان با شاخص ۴۲۱ در وضعیت بسیار خطرناک (قهوه‌ای) قرار دارد، در حالی که روز گذشته هیچ‌کدام از شهرها بر مدار (قهوه‌ای) ثبت نشدند.

در همین راستا، امروز شرایط کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان با شاخص ۱۸۵، در وضعیت هوای ناسالم (قرمز) قرار دارد، به طوری که روز گذشته هیچ‌یک از شهرها در چنین موقعیتی قرار نداشتند.

قابل توجه است که سنجش کیفیت هوا امروز در ایستگاه شهر اهواز با شاخص ۱۲۸، در وضعیت هوای ناسالم (نارنجی) قرار دارد، به‌طوری که روز گذشته شهرهای اصفهان، شهرکرد، اهواز و یزد، در وضعیت هوای ناسالم (نارنجی) بودند.

بر این اساس دستگاه سنجش کیفیت هوا در کلانشهرهای کرج با شاخص ۹۱، بوشهر با شاخص ۶۰، تهران با شاخص ۷۹، مشهد با شاخص ۶۶، بجنورد با شاخص ۹۹، زنجان با شاخص ۷۲، قزوین با شاخص ۶۶، قم با شاخص ۷۷، کرمان با شاخص ۸۴، کرمانشاه با شاخص ۵۶، یاسوج با شاخص ۵۲، اراک با شاخص ۶۶ و همدان با شاخص ۶۲، وضعیت هوای سالم (زرد) قرار دارد.

لازم به یادآوری است که روز گذشته، بیست‌ونهم خرداد، ایستگاه شهرهای ارومیه، کرج، بوشهر، تهران، مشهد، بجنورد، زنجان، سمنان، زاهدان، قم، کرمان، کرمانشاه، اراک و همدان، وضعیت هوای سالم (زرد) ثبت شدند.

مطابق سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست امروز سنجش کیفی هوا در ایستگاه کلان‌شهرهای تبریز با شاخص ۳۸، ارومیه با شاخص ۳۳، سمنان با شاخص ۴۵، سنندج با شاخص ۳۲ و یزد با شاخص ۳۳ در وضعیت پاک (سبز) قرار دارد، اما روز گذشته شهرهای تبریز، اردبیل، قزوین، سنندج و یاسوج، در وضعیت پاک (سبز) ثبت شده بودند.

به این ترتیب امروز شرایط کیفی هوای کلان‌شهرهای اردبیل، ایلام، شهرکرد، بیرجند، شیراز، گرگان، رشت، خرم‌آباد، ساری و بندرعباس ثبت نشده است، به‌طوری که روز گذشته نیز شهرهای ایلام، بیرجند، شیراز، گرگان، رشت، خرم‌آباد، ساری و بندرعباس بدون داده ثبت بودند.

در نهایت بر اساس داده‌های موجود سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست و مقایسه شاخص کیفی هوا، امروز هیچ‌کدام از شهرها در وضعیت بسیار ناسالم (بنفش) ثبت نشدند، اما یک شهر بسیار خطرناک (قهوه‌ای)، یک شهر ناسالم (قرمز)، یک شهر ناسالم (نارنجی)، تعداد ۱۳ شهر سالم (زرد)، پنج شهر پاک (سبز) و شمار ۱۰ شهر بدون داده ثبت شدند، در حالی که روز گذشته چهار شهر ناسالم (نارنجی)، تعداد ۱۴ شهر سالم (زرد)، پنج شهر پاک (سبز) و هشت شهر بدون داده ثبت بودند.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است.

کد خبر 764591

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.