اقتصاد ایران در دولت سیزدهم وارد رشد باثبات و سرمایه‌گذاری شد

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: در دولت شهید آیت‌الله رئیسی مسیر دهه ۹۰ پشت سر گذاشته شده است و اقتصاد ایران وارد رشد اقتصادی باثبات و سرمایه‌گذاری بیشتر شده است.

به گزارش خبرگزاری ایمنا و به نقل از شادا، سیداحسان خاندوزی در حاشیه جلسه هیئت دولت اظهار کرد: با توجه به اینکه در جریان مباحث انتخاباتی درباره عملکردهای اقتصادی سال‌های اخیر مسائلی مطرح شد، باید توضیح داده شود و روشنگری انجام دهیم تا واقعیات اقتصادی ایران در سال‌های اخیر مورد تحریف قرار نگیرد و صداقت خود را در عمل به مردم نشان دهیم.

وی افزود: در هشت سال پایانی دهه نود، تولید ناخالص داخلی پرنوسان و غیر قابل پیش بینی بود و در دوره رکود قرار داشتیم. روند نرخ رشد اقتصادی سالانه دهه نود بسیار پرنوسان بود. با وجود بهبود کوتاه مدت و موقت که در سال‌های ۹۵ و ۹۶ در رشد اقتصادی رخ داد، اما بلافاصله یک اقتصاد شکننده، به نرخ رشد اقتصادی بسیار پایینی رفت.

وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: عملکرد سال‌های ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۲ حکایت از این دارد که اقتصاد ایران از آن نوسان‌ها به رشد اقتصادی پایدار در حوالی عملکرد بلندمدت خود رسیده است. در گزارش اردیبهشت بانک جهانی، عبارت رشد اقتصادی پایدار و تاب‌آور آمده است و مسیر اقتصاد و خروج از رکود دهه ۹۰ را تأیید کرده است.

خاندوزی افزود: عوامل بلندمدت اقتصاد از ۱۴۰۰ به بعد کاملاً تغییر مسیر دادند. مجموعه سرمایه‌گذاری در دهه، هم در ساختمان هم ماشین‌آلات و نرخ کل تشکیل سرمایه ثابت ناخالص در دهه ۹۰ منفی بود. در سال‌های ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۲، هم تشکیل سرمایه در ساختمان و سرمایه گذاری در ماشین آلات و نرخ رشد سرمایه گذاری در کشور ۱۱.۷ درصد رشد در سرمایه گذاری داشته است. مسیر دهه نود پشت سر گذاشته شده است و اقتصاد ایران وارد رشد اقتصاد با ثبات و سرمایه‌گذاری بسیار بیشتر شده است.

وی گفت: فقط با عملکرد سال ۹۵ و ۹۶ نمی‌شود عکس یادگاری دوساله گرفت و تمام مسیرهای بلندمدت که موجب تخریب سرمایه‌گذاری و رشد اقتصادی شد را ندید. در همان دو سال نیز عملکردها با ادعاها بسیار فاصله دارد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی عنوان کرد: آمارهای رسمی کشور حاکی است در سال ۹۵، میزان سرمایه‌گذاری خارجی ومحقق شده کمتر از ۲ میلیارد دلار بود و در سال ۹۶ حدود ۲.۶ میلیارد دلار بود، اما در دولت بی‌ادعا و پرکار آیت‌الله رئیسی در سال ۱۴۰۲ بیش از ۵.۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی انجام شده است.

کد خبر 764557

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.