مدافع حقوق زنان خواهم بود

نامزد انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری گفت: اگر زنان و دختران ایرانی و کسانی که با صندوق‌های رای قهر کردند پای صندوق‌های رای بیابند، حداقل می‌توانیم جلوی تمامیت‌خواهی و نگاه بسته طرف مقابل را بگیریم.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، مسعود پزشکیان امروز_جمعه ۲۵ خرداد _در همایش زنان ستاد انتخاباتی خود با بیان اینکه «من اهل شعار دادن نیستم»، اظهار رد: هیچ گاه برای گرفتن رای در زندگی خودم دروغ نگفتم و وعده دروغ ندادم. من به اصولی معتقدم که حق و عدالت است و از این اعتقادات هم دست بر نخواهم داشت؛ حق بسیار وسیع است و شامل زنان، قبایل، مناطق، نژادها و قومیت‌ها است و من هرجا ببینیم که حق کسی در حال ضایع شدن است، آن مقداری که از دستم بر بیاید فارغ از اینکه چه اتفاقی بیفتد از آن دفاع خواهم کرد.

وی درباره طرح مطالبه برخی از زنان حاضر در همایش درباره برچیده شدن «طرح نور»، اظهار کرد: در زبان ترکی ضرب‌المثلی داریم که می‌گوید حالا به سیاهی می‌گویند نور؛ حضرت علی (ع) می‌فرمایند که کسی که عالم به قلب است و بر اساس بصیرت عمل می‌کند در ابتدا باید تصمیم بگیرد که این مداخله به نفع اوست یا به ضررش است؛ این موضوع اگر به نفع است ادامه دهید اما اگر به ضرر است، از این کار دست بردارد؛ ۴۰ سال است با این مداخلات می‌خواهیم حجاب و مسائل دیگر را در جامعه زنان درست کنیم اما آیا تاکنون این اتفاق افتاده است؟

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: خیلی ساده است که بررسی شود و ببینید که مداخله‌ای که به اسم نور انجام می‌دهند ما را به طرف سیاهی می‌کشد یا نور؟ الان زنان و دختران و همه افرادی که در جامعه با پوشش خاصی هستند احتمالاً هیچکدام با اعتقاد و باورهای ما مشکلی ندارند اما وقتی ما به آنها با روش‌هایی که اسم آن را «نور» گذاشتیم، متعرض می‌شویم آنها را ضد دین و اعتقاد می‌کنیم. من بارها در جلسات مختلف گفتم که اگر باید کسی را بزنند این ما هستیم که باید کتک بخوریم چراکه این‌ها، بچه‌های ما بودند و در مدارس و دانشگاه‌های ما درس خواندند؛ ما چه کار کردیم که این بلا سر ما آمده است؟ ما به آنها درس دادیم و مقصریم و تقصیر برای ماست؛ پیش از انقلاب برخی می‌گفتند که اگر رادیو و تلویزیون روزی ۱۰ دقیقه به دست ما باشد، همه مردم مذهبی می‌شوند اما امروز همه چیز دست ماست اما اندک اندک در حال دور کردن مردم هستیم.

پزشکیان تاکید کرد: من وعده نمی‌دهم اما می‌گویم که هر کاری از دستم بر بیاید در تغییر چنین وضعیتی و به کرامت رساندن جایگاه همه انسان‌ها از هر منطق، قبیله، قوم و جنسیتی آنجا می‌دهم و گردنم را برای این کار گرو خواهم گذاشت. بلاشک مدافع حقوق زنان خواهم بود. من در تمام مراحل زندگی‌ام پایبند به تعهداتم بودم و تاکنون از آنها عدول نکردم؛ اگر زنان و دختران ایرانی و کسانی که با صندوق‌های رای قهر کردند پای صندوق‌های رای بیابند، حداقل می‌توانیم جلوی تمامیت خواهی و نگاه بسته طرف مقابل را بگیریم. من درباره حقوق مردم برای ایران، مملکت و کسانی که خون دادند و این مملکت را حفظ کردند، بدون شک هر کاری از دستم بر بیاید خواهم کرد.

وی در ادامه با اشاره به آیه قرآن تاکید کرد: قرآن می‌فرماید که هر کس زن یا مرد عمل درستی انجام دهد پاداش طیبه را خواهد گرفت؛ اگر حضرت خدیجه نبود، رسول خدا به جایی که رسید، نمی‌رسید و هیچ مردی بدون اینکه زنی قدرتمند در کنارش باشد نتوانسته به موفقیت دست یابد؛ از سوی دیگر نیز اگر به فساد و مسیر غلط رفتند حتماً یک زن ناقلا در کنار آنها بوده است. زنان می‌توانند جامعه و مملکت را اصلاح کنند. باید دست به دست هم بدهیم و همه رای بدهند تا بتوانیم تا حدودی جلوی نگاه‌های بسته بایستیم.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: باید در کشور گفت‌وگو در کنار یکدیگر را یاد بگیریم و همانطور که با هم می‌توانیم حرف بزنیم، حرف زدن با همسایه‌ها و دنیا را نیز یاد بگیریم؛ ما نباید بجنگیم و چنگ و دندان به همه نشان دهیم. وضعیت ما از خیلی از لحاظ‌ها خیلی خوب نیست اما اگر با هم باشیم و دست به دست هم بدهیم می‌توانیم از این وضعیت خارج شویم.

پزشکیان در ادامه با تاکید بر اینکه حاکمیت باید کسانی را ببیند که چشم‌ها او را نمی‌بیند و صدای کسانی را بشنود که گوش‌ها صدای آنها را نمی‌شنوند، عنوان کرد: اگر قرار است در این مملکت بخواهیم به انسانیت و اعتقادمان عمل کنیم، وظیفه حاکم این است که کسانی را که چشم‌ها آنها را نمی‌بینند و گوش‌ها آن را نمی‌شنوند، ببیند و بشنود و به دادشان برسد.

وی در پایان تاکید کرد: من با کسانی که دل‌شان برای ایران و مملکت می‌تپد می‌توانم کاری بکنم اما تنها نمی‌توانم کاری کنم؛ این ما هستیم که اگر بلند شویم و دست به دست هم بدهیم و برای عزت و عظمت کشورمان قادریم هر چیزی که جلوی راه‌مان باشد را برداریم.

به گزارش ایسنا، در ابتدای این همایش که در یکی از ساختمان‌های ستاد انتخاباتی مسعود پزشکیان در سعادت آباد تهران برگزار شد، قریب به ۳۰۰ نفر از زمان حامی این نامزد از جمله شخصیت‌هایی نظیر فاطمه راکعی، پروانه مافی، معصومه ابتکار، شهیندخت مولاوردی، فاطمه هاشمی رفسنجانی، پروین داداندیش، ناهید تاج‌الدین، زهرا ساعی، فریده اولاد قباد، فاطمه حسینی، فاطمه سعیدی و حمیده زرآبادی حضور داشتند.

در ابتدای این همایش فاطمه راکعی معاون بانوان ستاد انتخاباتی مسعود پزشکیان طی سخنانی با اشاره به ظرفیت‌های زمان و تجربیات حضور آنها در مناصب مختلف مدیریتی در کشور اظهار کرد: همه امیدوارند که در کشور تبعیض زدایی از زنان در همه عرصه‌ها صورت بگیرد.

وی همچنین با تاکید بر لزوم حل مسائل حقوقی و قانونی زنان در کشور گفت: ان‌شاءالله همه مشکلات در چارچوب قانون و باتوجه به سیاست‌های کلان نظام خیلی سریع رفع شود؛ زنان و دختران هیچ نگران نباشند چراکه آینده‌ای پر امید منتظر همه ماست.

پروانه مافی قائم مقام معاونت بانوان ستاد انتخاباتی پزشکیان نیز در این همایش گفت: آقای پزشکیان یک برندی است که با سایر کاندیداها بسیار متفاوت است؛ او یک ویژگی دارد که هیچیک از کاندیداها ندارد و آن این است که این مرد بزرگ ۲۷ سال به همسر پزشک خود که از دست داده بود، وفادار ماند و فرزندان خود را با وجود مشغله‌های بسیار به ثمر رساند. مردی که به خانواده و زنش وفادار است به ملت هم وفادار خواهد بود. با رای به این مرد بزرگ، ریسمان کشور را به یک انسان متمدن، خداخواه و متخصص بسپاریم.

در این همایش همچنین مطالباتی از سوی برخی از زنان حاضر مطرح شد که مطالبه وزیر زن و برچیده شدن گشت ارشاد و توقف اجرای طرح نور از جمله آنها بود.

کد خبر 763150

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.