کیفیت ۱۰۰ درصد بنزین تولیدی کشور دارای استاندارد یورو می‌شود

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به اینکه هم‌اکنون ۷۵درصد بنزین تولیدی دارای استاندارد یورو ۴ و ۵ است، گفت: با راه‌اندازی واحدهای توسعه‌ای پالایشگاه‌ها ۱۰۰درصد بنزین تولیدی دارای استاندارد یورو خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری ایمنا و به نقل از وزارت نفت، جلیل سالاری در دوازدهمین نشست بررسی تازه‌ترین وضع طرح‌های کیفی‌سازی فرآورده‌ها با اولویت کاهش نفت کوره که با حضور جمعی از مدیران عامل شرکت‌های پالایشی به میزبانی پالایشگاه نفت تهران برگزار شد، اظهار کرد: بخشی از واحدهای توسعه‌ای پالایشگاه تهران در دهه گذشته به بهره‌برداری رسید و همسو با آن، پروژه‌های تازه‌ای تعریف شد که مدت‌ها متوقف شده بودند؛ از جمله واحد بنزین‌سازی که بنا بود در این واحد، روزانه ۶.۵ میلیون لیتر بنزین تولیدی در این پالایشگاه به استاندارد یورو ۴ و ۵ برسد.

وی افزود: روند پیشرفت پروژه‌ها از ۴ ماه گذشته تاکنون با حضور مدیرعامل و اعضای جدید هیئت مدیره از جمله پروژه بنزین‌سازی به حجم قابل توجهی رو به افزایش است و امیدواریم تا پایان امسال بخشی از پروژه نهایی شود.

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش بیان کرد: ۷۵ درصد بنزین کشور دارای استاندارد یورو است که امیدواریم با افزوده‌شدن تولیدات کیفی پالایشگاه‌های تهران و شیراز (که طرح افزایش کیفیت آن در شهریور امسال آماده بهره‌برداری می‌شود) و نیز بخشی از فاز دوم پالایشگاه آبادان، ۱۰۰ درصد بنزین تولیدی کشور با استاندارد یورو، تولید خواهد شد.

سالاری همچنین با اشاره به اینکه در بخش نفت کوره پروژه‌ها زمان بر است، ادامه داد: در این بخش نیز همه شرکت‌ها کار خود را آغاز کردند و دانش فنی آن بومی شده و قراردادها نیز امضا شدند.

وی تأکید کرد: بخشی از واحدهای پالایشی نیز از سال ۱۴۰۲ کار خود را در زمینه طرح‌های ارتقای کیفی نفت کوره آغاز کرده‌اند که با توجه به متفاوت‌بودن ظرفیت نفت کوره واحدها، این واحدها به تدریج عملیاتی می‌شوند.

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش، با اشاره به اینکه سه پالایشگاه اصفهان، بندرعباس و تهران در زمینه اجرای طرح‌های ارتقای کیفی نفت کوره پیشرو هستند، گفت: پالایشگاه تهران با استفاده از بسته دانش فنی تدوین‌شده در کشور (پالایشگاه نفت اصفهان) پیشرفت خوبی در اجرای این پروژه داشته است و امیدواریم تا یکی دو ماه آینده عملیات اجرایی آن آغاز شود که سبب ایجاد ظرفیت اشتغال‌زایی برای ۵ هزار نفر خواهد شد.

سالاری ابراز امیدواری کرد: امیدواریم با اجرای طرح‌های جامع ارتقای کیفی نفت کوره طبق برنامه زمان‌بندی بتوانیم تکلیف قانونی در این زمینه مبنی بر اختصاص منابع حاصل از درآمد و سود شرکت‌های پالایشی برای اجرای طرح‌های کیفی‌سازی را اجرا کنیم و در بازه زمانی تعیین‌شده، نفت کوره باکیفیت را در واحدهای پالایشی تولید و چالش‌های این بخش را رفع کنیم.

کد خبر 762655

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.