حجم سد زاینده‌رود به ۴۷۵ میلیون متر مکعب رسید

بر اساس آخرین آمار اعلام‌شده از سوی دفتر مطالعات پایه منابع آب، حجم آب پشت سد زاینده‌رود به ۴۷۵ میلیون متر مکعب رسیده که برابر با ۳۸ درصد از حجم سد بوده و نسبت به سال گذشته ۲۴ درصد کاهش را ثبت کرده است.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، بر اساس آخرین آمار اعلام‌شده از سوی دفتر مطالعات پایه منابع آب، از ابتدای سال آبی تا بیست‌وششم خرداد موجودی مخزن ۲۲ سد در کشور کاهش داشته است.

بیشترین کاهش حجم سد مربوط به «سد استقلال» در هرمزگان است که نسبت به سال گذشته ۵۵ درصد کاهش یافته است، پس «سد تنگوئیه سیرجان» در استان کرمان با ۳۷ درصد کاهش، سد «ساوه» در استان مرکزی با ۳۵ درصد کاهش، «سد نساء» در استان کرمان با ۳۴ درصد کاهش و «سد کمال صالح» در استان مرکزی با ۲۵ درصد کاهش، بیشترین کاهش حجم را در بین مهم‌ترین سدهای کشور داشته‌اند.

از سوی دیگر بیشترین افزایش حجم مربوط به «وشمگیر، گلستان، بوستان» در گلستان است که نسبت به سال گذشته حجم آن ۵۹۷۱ درصد افزایش یافته است، ۱۳ سد دریاچه ارومیه اکنون ۱۱۹۷ میلیون متر مکعب آب دارند که برابر ۷۳ درصد از حجم این سدهاست و نسبت به سال گذشته ۱۶ درصد افزایش یافته است.

سدهای پنج‌گانه تهران اکنون ۶۸۸ میلیون متر مکعب آب دارند که برابر ۳۷ درصد از حجم این سدهاست و نسبت به سال گذشته ۱۶ درصد افزایش نشان می‌دهد.

در خوزستان که پرآب‌ترین جلگه کشور است نیز «زنجیره کارون» بیش از ۱۱ هزار و ۳۸۷ میلیون متر مکعب، «سد دز» ۲۶۲۹ میلیون متر مکعب، «سد کرخه» بیش از ۳۰۰۷ میلیون متر مکعب، «سد جره» ۱۹۴ متر مکعب و «سد مارون» ۱۰۱۵ میلیون متر مکعب آب دارد که در این بین بیشترین افزایش حجم مربوط به «سد کرخه» است که نسبت به سال گذشته ۳۶ درصد افزایش را ثبت کرده است.

حجم سد زاینده‌رود به ۴۷۵ میلیون متر مکعب رسید

حجم آب پشت سد زاینده‌رود به ۴۷۵ میلیون متر مکعب رسیده که نسبت به سال گذشته ۲۴ درصد کاهش را ثبت کرده است.

کد خبر 762055

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 1
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • جلال میاندواب IR ۱۹:۱۵ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۸
  0 4
  چرا فقط این سد را میبینید مگه ایران یک سد داره
 • IR ۲۲:۲۲ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۸
  0 0
  دروغه پارسال که بارندگی نبود