تشکیل ۱۸ پرونده شکایت کلاهبرداری درباره بازی همستر کامبت

معاون اجتماعی پلیس فتا از تشکیل ۱۸ پرونده شکایت کلاهبرداری بابت تبلیغات در اینستاگرام و تلگرام درباره بازی همستر کامبت خبر داد.

‌به گزارش خبرگزاری ایمنا، رامین پاشایی در یک گفت‌وگوی تلویزیونی درباره بازی همستر کامبت اظهار کرد: تاکنون هیچ کارشناس داخلی و خارجی، خوش‌بینی صددرصدی نسبت به این بازی ندارد، البته آنها اعلام کرده‌اند که در بستر بلاکچین و رمزارز آن را بالا می‌آوریم و در صرافی‌ها لیست می‌کنیم، اما هنوز این اتفاق نیفتاده است.

وی افزود: تفاوت این بازی با نات‌کوین این است که در نات‌کوین فقط ۲۵ میلیون نفر در این بازی شرکت کردند، اما اکنون حدود ۱۱۶ تا ۱۲۰ میلیون نفر در این بازی هستند که چالش محسوب می‌شود، زیرا تعداد زیادی رمزارز وجود دارد و تعداد فروشنده‌ها زیاد است و هر قدر فروشنده زیاد باشد، قیمت آن کاهش می‌یابد؛ البته هنوز در صرافی‌ها فهرست نشده است و همچنین مشخص نیست این رمزارز متعلق به کدام کشور است و چگونه توسعه می‌یابد.

معاون اجتماعی پلیس فتا درباره اینکه بازی همستر چه مخاطراتی برای هموطنان دارد، اظهار داشت: مطابق تجزیه و تحلیل‌های پرونده‌های قضائی، در این زمینه ۱۸ مورد پرونده شکایت از کلاهبرداری تبلیغاتی در اینستاگرام و تلگرام داشتیم که افرادی تبلیغات کردند و مدعی شدند که می‌توانند کارت بازی یا کدهای مخفی را بفروشند تا روزانه افراد بتوانند به روزانه شش میلیون سکه اضافه دست پیدا کنند.

شماره تماس ۰۹۶۳۸۰ پل ارتباطی مردم با پلیس فتا

پاشایی ضمن توصیه به مردم برای وارد نشدن به این چالش افزود: پیشنهاد من این است که مردم وارد این چالش نشوند، اگر به عنوان تفریح و سرگرمی به آن نگاه می‌کنند باید این را نیز در نظر داشته باشند که این بازی موجب می‌شود وقت زیادی از دست بدهند و البته باید به آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی آن نیز توجه شود، شماره تماس ۰۹۶۳۸۰ نیز پل ارتباطی مردم با پلیس فتا است.

وی تصریح کرد: بازار رمزارز بازار بسیار خاص است و هنوز در کشور ما قوانین آن اجرا نشده است و مشخص نیست که قرار است در این حوزه چه اتفاقی رخ دهد.

معاون پلیس فتا با بیان اینکه اکنون رمزارزها طبقه جدیدی از دارایی‌ها محسوب می‌شود و در مسیر قانونی شدن قرار دارد، اما هنوز وضعیت مشخص ندارد، گفت: در این حوزه پرونده‌های بسیاری وجود دارد و افراد زیادی مالباخته هستند و این حوزه بسیار پیچیده است.

پاشایی خاطرنشان کرد: مجرمان سایبری در حال رصد فضای مجازی هستند و بر اساس این بازی ممکن است پلتفرم‌های مجرمانه طراحی کنند، به عنوان مثال ممکن است حساب کاربری درست کنند و خود را به عنوان حساب پشتیبانی این بازی معرفی و بعد در ارتباط با مردم برای افزایش تعداد سکه‌ها، پول تقاضا می‌کنند یا نوع دوم کلاهبرداری در این حوزه ممکن است مربوط به ولت‌ها باشد، زیرا هنوز میزان امنیت آنها را نمی‌شناسیم، همچنین احتمال سرقت اطلاعات گوشی‌ها نیز تهدید محسوب می‌شود.

وی گفت: هنوز مشخص نیست که کدام صرافی می‌خواهد این پول را نقد کند، اگر تنها به عنوان شوخی یا سرگرمی نه به عنوان منبع درآمد باشد که مشکلی نیست، اما تنها به دلیل اینکه نات‌کوین به تعهدات خودش عمل کرد، نمی‌توان در این زمینه هم اعتماد کرد.

معاون پلیس فتا خاطرنشان کرد: بازی همستر کامبت یک مینی اپلیکیشن است که روی گوش افراد نصب می‌شود، پس احتمال سرقت اطلاعات وجود دارد، اطلاعات تعداد زیادی از هم‌وطنان در یک سرور ذخیره می‌شود که خود یک تهدید است و علاوه بر این پیامدهای روانی ناشی از تحقق نیافتن رویاها را نیز نباید نادیده گرفت.

کد خبر 761795

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 2
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • حنا IR ۱۵:۲۰ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۱
    9 2
    خیلی خوب