هوای ۴ شهر آلوده و ناسالم است/پاکترین هوا سهم ایلام شد

آلودگی هوا زمستان و تابستان نمی‌شناسد و در تمام سال چهره آسمان را کدر می‌کند، بنابراین آمار و میزان آلایندگی‌ها برای شهروندان مهم است تا بدانند هر روز شاخص کیفی شهرها در چه سطحی قرار دارد، از این‌رو امروز هوای چهار شهر آلوده و ناسالم ثبت شده و ۱۸ شهر در وضعیت سالم و پاک است.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، اگر نگاهی به روز گذشته و امروز _سه شنبه پانزدهم خرداد_ بیندازیم، می‌توانیم میزان و شدت آلودگی هوا که بر آسمان شهرهای مختلف گسترده شده است را به‌خوبی حس کنیم، از این‌رو خبرگزاری ایمنا به مقایسه شاخص کیفی هوا در شهرهای مختلف پرداخته است.

بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست کشور امروز هیچ‌کدام از شهرها در وضعیت بسیار خطرناک (قهوه‌ای) قرار ندارد، اما موقعیت کیفی هوا در هیچیک از کلانشهرها در شرایط بسیار ناسالم (بنفش) ثبت نشده است، در حالی که روز گذشته شهر یاسوج در چنین شرایطی بود.

در همین راستا، سنجش کیفیت هوا امروز در ایستگاه کلانشهر اصفهان با شاخص ۲۰۰ در وضعیت هوای ناسالم (قرمز) قرار دارد، در حالی که روز گذشته نیز شهر اصفهان در چنین موقعیتی ثبت شد.

قابل توجه است که امروز شرایط کیفی هوای کلان‌شهرهای اهواز با شاخص ۱۴۷، زنجان با شاخص ۱۱۸، زاهدان با شاخص ۱۳۹، در وضعیت هوای ناسالم (نارنجی) قرار دارد، به‌طوری که روز گذشته شهرهای اهواز، زنجان، کرمان و یزد بر مدار ناسالم (نارنجی) ثبت شده بود.

بر این اساس دستگاه سنجش کیفیت هوا امروز در ایستگاه کلانشهرهای تبریز با شاخص ۵۱، کرج با شاخص ۶۵، بوشهر با شاخص ۵۹، تهران با شاخص ۷۶، بیرجند با شاخص ۵۸، مشهد با شاخص ۸۸، بجنورد با شاخص ۵۲، سمنان با شاخص ۶۵، قم با شاخص ۷۸، کرمان با شاخص ۸۶، کرمانشاه با شاخص ۵۴، اراک با شاخص ۶۶ در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار دارد.

لازم به یادآوری است که روز گذشته چهاردهم خرداد، ایستگاه شهرهای کرج، تهران، مشهد، سمنان، زاهدان، قم، کرمانشاه، اراک و همدان، وضعیت هوای سالم (زرد) بودند.

بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست امروز سنجش کیفی هوا در ایستگاه کلانشهرهای ارومیه با شاخص ۱۹، اردبیل با شاخص ۳۵، ایلام با شاخص ۲۳، شیراز با شاخص ۴۲، همدان با شاخص ۳۲ و یزد با شاخص ۴۴ در وضعیت پاک (سبز) قرار دارد، اما روز گذشته شهرهای تبریز، ارومیه، اردبیل، ایلام، بوشهر، بیرجند، بجنورد، شیراز و سنندج، در وضعیت پاک (سبز) ثبت شدند.

به این ترتیب امروز شرایط کیفی هوای کلان‌شهرهای شهرکرد، قزوین، سنندج، یاسوج، گرگان، رشت، خرم‌آباد، ساری و بندرعباس ثبت نشده است، به‌طوری که روز گذشته نیز شهرهای شهرکرد، قزوین، گرگان، رشت، خرم‌آباد، ساری و بندرعباس بدون داده ثبت بودند.

در نهایت بر اساس داده‌های موجود سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست و مقایسه شاخص کیفی هوا، امروز هیچ‌کدام از شهرها در وضعیت بسیار خطرناک (قهوه‌ای) و بسیار ناسالم (بنفش) ثبت نشدند، اما یک شهر ناسالم (قرمز)، سه شهر ناسالم (نارنجی)، تعداد ۱۲ شهر سالم (زرد)، شش شهر پاک (سبز)، شمار ۹ شهر بدون داده ثبت شدند، در حالی که روز گذشته یک شهر ناسالم (قرمز)، چهار شهر ناسالم (نارنجی)، تعداد ۹ شهر سالم (زرد)، شمار ۹ شهر پاک (سبز) و هفت شهر بدون داده ثبت بودند.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است.

کد خبر 760007

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.