تجربه «خزانه خالی» را برای دولت بعد تکرار نمی‌کنیم/ ایران به رشد اقتصادی پایدار رسید

سخنگوی اقتصادی دولت با بیان اینکه طبق گزارش بانک جهانی نرخ فقر در ایران ۷.۴ درصد کاهش یافت و از ۲۹.۳ به ۲۱.۷ درصد رسید، گفت: رشد اقتصادی سال جاری و سال آینده در پیش‌بینی‌های بانک جهانی بیش از رشد ۱۴۰۲ است.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، سید احسان خاندوزی در نشست خبری ضمن قدردانی از حضور گسترده مردم در مراسم تشییع شهید آیت‌الله رئیسی و شهدای خدمت اظهار کرد: ما را این گمان نبود که روزی نشست خبری را بدون حضور رئیس‌جمهور برگزار کنیم؛ برای شهدای خدمت علو درجات را آرزومندیم.

به گفته وی سال گذشته ۲۰ نشست مستمر سخنگوی اقتصادی برگزار شد که نشان‌دهنده تاکید رئیس‌جمهور بر پاسخگویی به افکار عمومی است.

وی در همین راستا ادامه داد: گاهی آیت‌الله رئیسی تماس می‌گرفت و بیان می‌کرد موضوعی پربسامد پیش آمده و منتظر نشست خبری نمانید، زودتر پاسخگوی افکار عمومی باشید.

رشد اقتصادی ایران به مرحله پایدار رسید

وزیر اقتصاد با اشاره به گزارش بانک جهانی برای رشد اقتصادی کشور، بیان کرد: گزارش‌های اخیر نهادهای بین‌المللی و بانک جهانی تاکید کرده است که رشد اقتصادی ایران به مرحله پایدار رسیده و از عبارت مقاوم شده برای رشد اقتصادی ایران استفاده شده است. مسیر رشد اقتصادی دهه ۹۰ از سال ۱۴۰۰ به بعد وارد مسیر جدیدی شده و از نرخ‌های رشد پایین و منفی عبور کرده‌ایم.

طبق گزارش بانک جهانی نرخ فقر ۴.۷ درصد کاهش یافت

سخنگوی اقتصادی با تاکید بر اینکه ۶ نیم میلیون نفر از فقر نجات یافته‌اند، خاطر نشان کرد: طبق گزارش بانک جهانی نرخ فقر ۷.۴ درصد کاهش داشته و از ۲۹.۳ به ۲۱.۷ درصد کاهش یافته است و ۶ و نیم میلیون نفر از فقر نجات یافته‌اند. رشد مصرف ۴۰ درصد واقع شده در دهک‌های پایینی از رشد مصرف دهک‌های بالای کشور بیشتر بوده که شاخص گویایی است که نابرابری ۴ دهک پایین با ۶ دهک بالا کاهش یافته است.

رشد اقتصادی سال جاری بیش از رشد اقتصادی در مدت مشابه ۱۴۰۲

خاندوزی رشد اقتصادی سال جاری را بیش از رشد اقتصادی در مدت مشابه ۱۴۰۲ دانست و بیان کرد: بانک جهانی و نهادهای جهانی نه نگاه‌های دلسوزانه به مردم دارند و نه دولت آیت‌الله رئیسی؛ اما میزان رشد اقتصادی به قدری بوده که امکان چشم‌پوشی نداشته است. رشد اقتصادی سال جاری و سال آینده در پیش بینی‌های بانک جهانی بیش از رشد ۱۴۰۲ بوده و مسیر صعودی را در اقتصاد ایران پیش بینی کرده‌اند.

وزیر اقتصاد خاطر نشان کرد: در روزهایی که به موعد استمرار تعلیق تحریک‌ها نزدیک می‌شدیم شوک قیمتی در اقتصاد ایجاد می‌شد و در عمل اقتصاد کشور متأثر از شیطنت‌های آمریکا بود. اما اداره اقتصادی کشور معطل مذاکرات نشد و تحول چشمگیری در حوزه ارتباطات با همسایگان و کشورهای همسو فراهم شد و هم پیمان‌های منطقه‌ای مانند شانگهای در دولت آیت‌الله رئیسی به سرانجام رسید، با عربستان ارتباط گرفتیم، عضو بریکس شدیم، منابع بلوکه ایران در کره که حتی در دوره برجام به سرانجام نرسیده بود به جریان افتاد و هم پاسخ محکم و تاریخی به رژیم صهیونیستی دادیم.

وی بیان کرد: مجموع اتفاقات داخلی نیز سبب شد تا همزمان با بهبود روابط بین‌الملل، رشد کُند فروش نفت ایران افزایش یابد، وزیر خارجه آمریکا در جلسه سنا توبیخ شد که چرا علی رغم افزایش تحریم‌ها ایران توانسته صادرات نفت را به چند برابر دوره قبل از ریاست‌جمهوری آیت‌الله رئیسی افزایش دهد؟ در کنار آن شاخص‌هایی که در اقتصاد داخل شاهد آن بودیم، مانند افزایش سرمایه گذاری خارجی، موید رشد اقتصادی ایران است.

سخنگوی اقتصادی با اشاره به خروج ایران از انزوا و فعال شدن سیاست همسایگی، اصلاحات ساختاری اقتصادی ایجاد شده را بدین شرح توصیف کرد: انضباط پولی بودجه را شروع کرده بودند اما به سرانجام نرسیده بود که حساب واحد خزانه را عملی کردیم؛ حساب‌های دستگاه‌های اجرایی و شرکت‌های دولتی را سامان‌دهی کردیم؛ بدون فشار مالیاتی بر حقوق بگیران و تولیدکنندگان و با اخذ مالیات از فراریان مالیاتی و دانه درشت‌ها توانستیم مودی مالیاتی جدید شناسایی کنیم و درآمدهای مالیاتی از ۲۰۰ به ۸۰۰ همت افزایش یافت. بدون اینکه نرخ مالیات افزایش یافت بلکه نرخ مالیات در دو سال پیاپی برای بخش تولید ۷ درصد کاهش یافت.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه از فرآیند تبدیل کسری بودجه به پایه پولی و احتمال تورم‌های بالا فاصله گرفتیم، اذعان کرد: دولت ریالی استقراض از بانک مرکزی نداشت؛ وزارت اقتصاد، سازمان برنامه و بانک‌مرکزی هماهنگی داشتند و سرعت رشد نقدینگی ۱۵ درصد کاهش یافت؛ بانک‌ها و مؤسسات مالی ناتراز منحل شدند؛ در کنار آن ریل گذاری برای آینده هم بهبود یافت مثل مالیات بر مجموع درآمد از گذشته مطرح بود اما چون نیازمند تغییر جدی بود اما ذی‌نفعان اجازه نمی‌دادند عملی شود مه با تدبیر رئیس‌جمهور شهید در دولت تصویب و لایحه آن به مجلس رفت.

صورت مالی همه شرکت‌های دولتی شناسایی و صورت‌های مالی آن‌ها منتشر شد

وی در همین راستا ادامه داد: در بحث مقابله با رانت‌ها نیز با شفافیت توانستیم از وضعیت گذشته فاصله گرفتیم در ۳۲ ماه اخیر تلاش شد بازی غیرشفاف که منجر به ناکارآمدی شرکت‌های دولتی می‌شد اصلاح شود و صورت مالی همه شرکت‌های دولتی نه ۳۶۲ شرکت مذکور در بودجه بلکه ۲ هزار شرکت دولتی در لایه‌های مختلف شناسایی و صورت‌های مالی آن‌ها منتشر شد تسهیل صدور مجوزها و راه‌اندازی درگاه ملی مجوزها که شفافیت و کاهش مفاسد و امضاهای طلایی را کنار زد در گذشته برخی مجوزها نیازمند پرداخت برخی شیرینی‌ها بودند تا یک فعال اقتصادی بتواند مجوز بگیرد اما الان ۱۷۰۰ مجوز بدون نیاز به مراجعه و از طریق درگاه ملی مجوزها قابل دریافت است برخی، سفرهای استانی دولت را شور و هیجان محلی تفسیر می‌کردند اما در دیدارهای رئیس‌جمهور با مردم، گره‌های آن‌ها شناسایی و حل و فصل می‌کرد.

نرخ تورم در پایان اردیبهشت به ۳۷ درصد کاهش یافت

به گفته وزیر اقتصاد نرخ تورم در پایان اردیبهشت به ۳۷ درصد کاهش یافت و تورم نقطه به نقطه به ۳۱ درصد رسیده است، وی این اعداد را نقطه مطلوب دولت در خصوص اجرای سیاست‌های ضد تورمی ندانست و تاکید کرد: تورم خوراکی‌ها در تورم ماهانه اردیبهشت یک واحد درصد کاهش یافته و به ۱.۹ درصد رسیده است و تورم نقطه به نقطه خوراکی‌ها هم به ۲۲.۸ درصد کاهش یافت تورم اجاره بها ۹ درصد افزایش یافته است. ۰.۸ درصد تورم ماهانه اقلام غیر خوراکی بوده است. تورم تولیدکننده از ۴۰.۷ درصد در فروردین ۱۴۰۲ به ۲۳.۸ درصد در فروردین ۱۴۰۳ کاهش یافته است.

۴ تصمیم برای مقابله با نوسانات بازار سرمایه

خاندوزی درباره مقابله با نوسانات اخیر بازار سرمایه اظهار کرد: برخی نارضایتی‌های اخیر در میان فعالان بازار سرمایه دغدغه جدی دولت بود که امروز صبح در جلسه ستاد اقتصادی دولت با حضور مخبر تصمیم اتخاذ شد: ۱. برای کنترل نرخ سود بانکی نظارت بیشتر شود و بانک مرکزی مسئول بررسی برخی تخلفات گزارش شده بانک‌ها شد ۲. همچنین برخی معافیت‌های مالیاتی برای اصلاح قانون بودجه ۱۴۰۳ تصویب شد و سازمان برنامه موظف شد پذیرش بار مالی آن را بر عهده بگیرد و به مجلس اعلام کند ۳. موضوع سوم نرخ خوراک پالایشگاه‌ها بود که مخبر دستور داد وزارت نفت بررسی لازم برای حوزه پالایشی را انجام دهد ۴. موضوع چهارم درباره خودرو بود که صمت مکلف شد تا دو خودروساز اصلی تجدید ارزیابی دارایی داشته باشند که در قالب یک مصوبه قانونی خواهد بود این ۴ مصوبه در بهروزی بازار سرمایه مؤثر خواهد بود.

تشدید نظارت‌ها برای پرداخت معوقات خسارت‌های پرداختی بیمه

سخنگوی اقتصادی دولت در باره معوقات شرکت‌های بیمه‌گر گفت: آئین‌نامه حمایت از حقوق بیمه گذاران در سال‌های گذشته تصویب شده بود با تشدید تمهیدات نظارتی بیمه مرکزی مقرر شد تمام شرکت‌هایی که از آئین نامه تخلف دارند و مطالبات بیمه‌گذاران با را تأخیر می‌دهند را به سرعت پیگیری کند اختلافات فنی بین بخش درمان و بیمه‌ای در خصوص یک بیمارستان وجود داشت که باید برطرف شود.

تجربه «خزانه خالی» را برای دولت بعد تکرار نمی‌کنیم

وزیر اقتصادی بیان کرد: آنچه در جلسات هیئت وزیران از سوی مخبر تاکید شده این است که پرونده‌های باقی مانده در ۵۰ روز پایانی دولت به سرانجام برسد نکته دوم اینکه اداره کلان اقتصادی کشور باید با نگاه باز تا پایان اسفند صورت بگیرد نه فقط دو ماه باقی مانده از این دولت، بنای دولت سیزدهم این نیست که از همه مجوزهای قانونی مانند انتشار اوراق در این ۵۰ روز استفاده شود بلکه باید تا پایان اسفند باشد تنخواه بانک مرکزی قرار نیست در این ۵۰ روز تمام شود ذخایر کالاهای اساسی باید تا پایان سال تأمین شود تجربه خزانه خالی نباید تکرار شود تا دولت آینده با دغدغه کمتری نسبت به مسائل فوریتی تصمیم بگیرد.

شکاف فقر در ایران از ۸.۶ به ۵.۹ درصد کاهش یافت

خاندوزی خاطرنشان کرد: درباره وضعیت فقر در کشور گزارش‌های داخلی و خارجی داریم گزارش‌های مراجع داخلی بیانگر این است وضعیت کاهش فقر بهبود یافته است گزارش‌های جهانی هم بر کاهش شکاف فقر در دو سال گذشته در کشور تاکید دارند برای کاهش فقر از نظر بانک جهانی باید درآمد روزانه سه شاخص ۲.۵، ۳.۶ و بالای ۴ دلار در روز باشد که در هر سه حالت شاهد کاهش خط فقر در ایران هستیم. پیش بینی بانک جهانی برای سال جاری و ۱۴۰۳ بهبود وضعیت فقر و بهبود توزیع عدالت است. شکاف فقر در ایران از ۸.۶ به ۵.۹ درصد کاهش یافته است. شکاف فقر از در مرحله دوم از ۱.۳ به ۸ دهم و در شاخص سوم از ۲ دهم به یک دهم درصد کاهش یافته است که در مجموع ۶.۵ میلیون نفر ظرف دو سال از زیر خط فقر خارج شده‌اند. ضریب جینی از ۴۰ صدم به ۳۸ صدم کاهش یافته است که مواردی چون کاهش نرخ بیکاری، توزیع کالابرگ، رایگان شدن بیمه پایه برای ۵ دهک اول در مراکز درمانی دولتی، هزینه درمان ۳ دهک پایین رایگان شده، تأمین هزینه مادران شیرده و تغذیه کودکان زیر ۵ سال در ۳ دهک پایین از عوامل بهبود وضعیت فقر است.

هیئت دولت هم‌قسم شدند که راه رئیس‌جمهور شهید را ادامه دهند

خاندوزی در پاسخ به سوال ایرنا مبنی بر اینکه با توجه به اهتمام شهید آیت‌الله رئیسی به سفرهای استانی و اتمام پروژه‌های نیمه تمام، اکنون چه کسی در دولت این وظیفه مهم که بذر امید را در دل مردم کاشته ادامه می‌دهد، گفت: همه اعضای هیئت دولت هم‌قسم شده‌اند تا مسیرها و تأکیدهای رئیس‌جمهور شهید را پیگیری کنند، معاون اجرایی دولت مسئولیت یافته تا طرح‌های ناتمام در سفرهای استانی را ظرف ۵۰ روز باقی مانده پیگیری و تعیین تکلیف کند که به زودی در این خصوص اطلاع‌رسانی انجام خواهد شد.

وی گفت: بعد از سانحه سقوط بالگرد، کمیته ویژه ستاد کل نیروهای مسلح گزارش خود را در این خصوص اعلام می‌کند.

۵۹ هواپیمای مسافربری در دولت سیزدهم وارد ناوگان شد

خاندوزی اظهار داشت: درباره ناوگان هوایی مسافری هم علی رغم محدودیت‌های تحریمی برای نوسازی، قرار شد از روش‌هایی که امکان دور زدن تحریم‌ها هست، اقداماتی را برای نوسازی انجام دهیم، در این دولت ۵۹ هواپیمای مسافری وارد ناوگان شد تعدادی هم هلی‌کوپتر اضافه شد.

وزیر اقتصاد گفت: جزئیات ویژگی‌های این هواپیماها را دستگاه مربوطه اعلام می‌کند اما نوسازی ناوگان هوایی کشور در کنار نوسازی ناوگان جاده‌ای در دستور کار دولت بود که در این راستا تعداد قابل توجهی کشنده جدید وارد ناوگان شد.

حساب همه دستگاه اجرایی تحت رصد خزانه داری کل است

وی بیان کرد: ایجاد حساب واحد خزانه سال‌ها بود که مورد انتظار کارشناسان بود و در اسناد قانونی مانند بودجه‌های سنواتی هم آمده بود و از بی انضباطی مالی برخی دستگاه‌ها جلوگیری می‌کرد رئیس‌جمهور شهیدمان این جرأت را به ما داد تا این قانون را اجرا کنیم و از ۲۵۰ هزار حساب به ۲۴ هزار حساب اصلی و فرعی برسیم.

خاندوزی اظهار داشت: هیچ حساب دستگاه اجرایی نیست که تحت رصد خزانه داری کل نباشد؛ با اجرای این قانون از رسوب ۱۰۰ همت پول‌های بی قاعده در حساب دستگاه‌های اجرایی جلوگیری شد و امروز به نقطه نظارت ۱۰۰ درصدی رسیده‌ایم و دیگر با صلاحدید یک دستگاه یا شرکت خاص امکان استفاده از پول بیت‌المال نیست.

وزیر اقتصاد اظهار داشت: موضوع انضباط در پرداخت‌ها در مرحله دوم است که مستقیماً اعتبارات از حساب خزانه داری به حساب شرکت‌های پیمانکار واریز می‌شود این کار از اسفند پارسال آغاز شده و دیگر شاهد رسوب چند ماه پول در حساب دستگاه‌ها یا شرکت‌های دولتی برای واریز به حساب پیمانکار نیستیم.

خاندوزی در پاسخ به سوالی مبنی بر عدم اجرای مواد ۲۴ و ۳۰ قانون بهبود فضای کسب و کار و صدور بخشنامه‌های خلق الساعه گفت: پس از نهایی شدن آئین‌نامه اجرای ماده ۳۰ و ۲۴ قانون بهبود محیط کسب و کار، موضوع در برخی دستگاه‌های اجرایی مانند گمرکات مورد توجه قرار گرفت به نحوی که در ۲ ماه اولیه سال ۱۴۰۱ قریب به ۳۰ مورد بخشنامه صادر شد، اما این عدد در مدت مشابه سال ۱۴۰۲ به ۱۴ مورد و در دو ماهه امسال به ۱۰ مورد کاهش یافت. در سال ۱۴۰۱ هر روز یک روز در میان یک بخشنامه صادر می‌شد، اما امسال به هر شش روز رسیده‌ایم که موید فاصله گرفتن از شرایط قبل و نااطمینانی است.

عزم دولت برای مقاومت در برابر صدور بخشنامه‌های خلق‌الساعه / رصد می‌کنیم

وی ادامه داد: در ایام اخیر چند مسئله مشخص رقم خورد به عنوان مثال سه بخشنامه در مورد صادرات خرما، سیب زمینی و پیاز به‌صورت خلق‌الساعه صادر شد که شاهد ابطال این بخشنامه‌ها بودیم. در مورد وزارت صمت هم یک تغییر در خصوص مقررات انجام شد که با همکاری شخص وزیر صمت پیگیری و اصلاح شد.

وزیر اقتصاد اظهار داشت: بنای ما این است که در مرکز پایش فضای کسب و کار با همکاری معاونت حقوقی رصد دقیقی بر صدور بخشنامه‌ها داشته باشیم، همچنین درگاه سوت‌زنی در این زمینه ایجاد خواهد شد که تمام بازیگران بتوانند صدور بخشنامه‌های خلق‌الساعه را اعلام کنند. در سه مورد اخیر نیز با همکاری تجار جلوی بخشنامه مذکور در صادرات خرما، سیب‌زمینی و پیاز گرفته شد.

کد خبر 757929

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.