سیاست‌های داخلی و خارجی جمهوری اسلامی ایران قوی‌تر و منسجم‌تر از قبل ادامه خواهد داشت

رئیس قوه قضائیه گفت: امیدواریم بتوانیم مسائل حقوقی و قضائی میان دو کشور ایران و عراق را به بهترین شکل پیگیری و عملیاتی کنیم.

به گزارش خبرگزاری ایمنا و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی مرکز رسانه قوه قضائیه، حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای امروز _شنبه پنجم خرداد_ با «فائق زیدان» رئیس شورای عالی قضائی عراق که به همراه سایر مقامات عالی عراقی به ایران سفر کرده است، دیدار و گفت‌وگو کرد.

رئیس قوه قضائیه در جریان این دیدار، ضمن قدردانی از ابراز همدردی دولت و ملت عراق در قبال شهادت رئیس جمهور فقید کشور و همراهان ایشان در سانحه بالگرد اظهار کرد: ما شخصیت‌های بزرگی را در سانحه اخیر از دست دادیم؛ به خصوص آیت‌الله رئیسی که شخصیتی مردمی و متعهد بود، اما تسلیم مشیت الهی هستیم.

حجت‌الاسلام اژه‌ای افزود: آیت‌الله رئیسی حتی بعد از شهادت خود نیز برای جمهوری اسلامی ایران و مردم ما مفید خواهند بود، حضور و مشارکت اقشار مختلف مردم در مراسمات تشییع پیکر شهدای اخیر یا بی‌نظیر یا کم‌نظیر بود و این عنایت پروردگار است که پیوند دل‌های مردم ما را بیشتر کرد؛ در همین جریان مشایعت پیکرهای شهدای اخیر، مردم ما بار دیگر همراهی خود را با نظام و اطاعت‌شان را از ولی امر و رهبر معظم انقلاب نشان دادند.

وی تصریح کرد: باید تاکید کنم همانطور که در فرمایشات رهبری معظم انقلاب نیز مصرح بود، سیاست‌های داخلی و خارجی جمهوری اسلامی ایران، قوی‌تر و منسجم‌تر از قبل ادامه خواهند داشت؛ با شهادت رئیس‌جمهور فقید نه تنها خللی در پیشبرد امور کشور پیش نیامد و نخواهد آمد، بلکه کارگزاران و مردم ما با انسجام و احساس مسئولیت بیشتر به کارها ادامه می‌دهند و در همین زمان کمتر از ۵۰ روز نیز مردم ما با مشارکت و حضور در انتخابات، رئیس‌جمهور جدید را انتخاب می‌کنند و ارتباطات ما با همه کشورهای دوست به ویژه کشورهای همسایه بهتر، بیشتر و عمیق‌تر از گذشته ادامه پیدا خواهد کرد.

رئیس دستگاه قضا با تبیین و تشریح اصل ۱۳۱ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران برای رئیس شورای عالی قضائی عراق گفت: در قانون اساسی ما پیش‌بینی شده که در صورت‏ فوت‏، عزل‏، استعفا، غیبت‏ یا بی ماری بیش از دو ماه‏ رئیس‏‌جمهور ‬ یا در موردی‏ که‏ مدت‏ ریاست‏ جمهوری‏ پایان‏ یافته‏ و رئیس‏‌جمهور جدید بر اثر موانعی‏ هنوز انتخاب‏ نشده‏ ‬ یا امور دیگری‏ از این قبیل‏، معاون‏ اول‏ رئیس‏‌جمهور با موافقت‏ رهبری‏ اختیارات‏ و مسئولیت‌های‏ وی‏ را بر عهده‏ می‏‌گیرد و شورایی‏ متشکل‏ از رئیس‏ مجلس‏، رئیس‏ قوه‏ قضائیه و معاون‏ اول‏ رئیس‏‌جمهور موظف‏ است‏ ترتیبی‏ دهد که‏ حداکثر ظرف‏ مدت‏ ۵۰‬ روز رئیس‏‌جمهور جدید انتخاب‏ شود.

حجت‌الاسلام اژه‌ای خاطرنشان کرد: امیدواریم با مدد الهی بتوانیم انتخابات باشکوهی را ظرف هفته‌های آینده برگزار کنیم و مردم ما رئیس‌جمهوری در تراز این نظام انتخاب کنند، همچنین امیدواریم بتوانیم مسائل حقوقی و قضائی میان دو کشور ایران و عراق را به بهترین شکل پیگیری و عملیاتی کنیم؛ حسب گزارش واصله، روند پیگیری و اجرای مصوبات سفر بهمن گذشته ما به عراق مطلوب ارزیابی می‌شود، با این حال، امیدواریم اجرای مصوبات مزبور شتاب بیشتری پیدا کند.

در این نشست، فائق زیدان، رئیس شورای عالی قضائی کشور عراق، نیز اظهار کرد: لازم می‌دانم که از طرف خود و به نیابت از قضات کشور عراق، شهادت آیت‌الله رئیسی رئیس‌جمهور ایران را تسلیت بگویم.

وی با بیان اینکه شهادت عطیه‌ای الهی است که نصیب برگزیدگان می‌شود، افزود: طی دوره مسئولیت آیت الله رئیسی در قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران و پس از آن زمانی که وی از طرف مردم ایران به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب شد، کشورهای ایران و عراق توانستند در کنار همدیگر، پایه و اساس پرونده‌های مهمی را بنا کنند.

رئیس شورای عالی قضائی عراق ادامه داد: به دلیل وجود ساختار سازمان یافته‌ی نظام جمهوری اسلامی ایران و استقرار نهادهای مختلف در این کشور، ما اطمینان داریم که پس از شهادت آیت‌الله رئیسی نیز خللی در امور حکمرانی و اجرایی ایران پیش نخواهد آمد.

زیدان خطاب به رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران گفت: اطمینان داریم که با اقدامات و پیگیری‌های شما و همکاران در دستگاه قضائی جمهوری اسلامی ایران، همچنان شاهد بهبود همکاری‌های حقوقی و قضائی ایران و عراق خواهیم بود.

وی نشست حمایت از آرمان و مقاومت فلسطین که به تازگی در دمشق برگزار شد را نشستی مثبت ارزیابی و اضافه کرد: در جریان این نشست، شاهد بودیم که جمهوری اسلامی ایران به عنوان هسته اصلی تشکیل هم‌پیمانی علیه تروریسم داعش و تروریسم بین‌المللی ایفای نقش می‌کرد.

کد خبر 757031

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.