هوای اهواز بر مدار آلودگی ثبت شد/شاخص کیفی ۲۳ شهر سالم و پاک است

آلودگی هوا زمستان و تابستان نمی‌شناسد و در تمام سال چهره آسمان را کدر می‌کند، بنابراین آمار و میزان آلایندگی‌ها برای شهروندان مهم است تا بدانند هر روز شاخص کیفی شهرها در چه سطحی قرار دارد؛ بنابراین امروز هوای یک شهر آلوده و تعداد ۲۳ شهر در وضعیت سالم و پاک قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، اگر نگاهی به روز گذشته و امروز _جمعه چهارم خرداد_ بیندازیم، می‌توانیم میزان و شدت آلودگی هوا که بر آسمان شهرهای مختلف گسترده شده است را به‌خوبی حس کنیم، از این‌رو خبرگزاری ایمنا به مقایسه شاخص کیفی هوا در شهرهای مختلف پرداخته است. بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست کشور امروز هیچ‌کدام از شهرها در وضعیت بسیار خطرناک (قهوه‌ای) و بسیار ناسالم (بنفش) قرار ندارد.

بر این اساس، سنجش کیفیت هوا امروز در کلانشهر اهواز با شاخص ۱۶۵، در وضعیت ناسالم (قرمز) قرار دارد، در حالی که روز گذشته هیچ‌یک از شهرها در چنین شرایطی قرار نداشتند.

در همین راستا، دستگاه سنجش کیفیت هوا امروز در هیچ‌یک از شهرها در وضعیت هوای ناسالم (نارنجی) قرار ندارد، اما روز گذشته شهرهای اصفهان، بوشهر، اهواز، زاهدان و کرمان در موقعیت ناسالم (نارنجی) ثبت شده بود.

قابل توجه است که امروز شرایط کیفی هوای کلان‌شهرهای اصفهان با شاخص ۸۳، کرج با شاخص ۶۱، بوشهر با شاخص ۱۰۰، تهران با شاخص ۷۲، بیرجند با شاخص ۳۹، مشهد با شاخص ۶۰، زنجان با شاخص ۶۷، زاهدان با شاخص ۸۲، قم با شاخص ۵۲، کرمان با شاخص ۸۳، یاسوج با شاخص ۹۴، اراک با شاخص ۸۰، همدان با شاخص ۵۵ و یزد با شاخص ۵۹، در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار دارد.

لازم به یادآوری است که روز گذشته، سوم خرداد شهرهای کرج، تهران، بیرجند، بجنورد، زنجان، قم، سنندج، اراک، همدان و یزد، در وضعیت هوای سالم (زرد) بودند.

براساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست امروز سنجش کیفی هوا در ایستگاه کلانشهرهای تبریز با شاخص ۲۵، ارومیه با شاخص هشت، اردبیل با شاخص ۲۳، ایلام با شاخص ۲۹، بجنورد با شاخص ۲۹، سمنان با شاخص ۴۶، قزوین با شاخص ۳۴، سنندج با شاخص ۴۳ و کرمانشاه با شاخص ۴۶، در وضعیت پاک (سبز) قرار دارد، اما روز گذشته شهرهای تبریز، ارومیه، اردبیل، مشهد، سمنان، قزوین و کرمانشاه، در وضعیت پاک (سبز) ثبت شدند.

به این ترتیب امروز شرایط کیفی هوای کلان‌شهرهای شهرکرد، شیراز، گرگان، رشت، خرم‌آباد، ساری و بندرعباس ثبت نشده است، به طوری که روز گذشته نیز شهرهای ایلام، شهرکرد، شیراز، یاسوج، گرگان، رشت، خرم‌آباد، ساری و بندرعباس بدون داده ثبت بودند.

در نهایت بر اساس داده‌های موجود سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست و مقایسه شاخص کیفی هوا، امروز هیچ‌کدام از شهرها در وضعیت بسیار خطرناک (قهوه‌ای)، بسیار ناسالم (بنفش) و ناسالم (نارنجی) ثبت نشدند، اما یک شهر ناسالم (قرمز)، تعداد ۱۴ شهر سالم (زرد)، شمار ۹ شهر پاک (سبز) و هفت شهر بدون داده درج شدند، در حالی که روز گذشته پنج شهر ناسالم (نارنجی)، تعداد ۱۰ شهر سالم (زرد)، هفت شهر پاک (سبز) و شمار ۹ شهر بدون داده ثبت بودند.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است.

کد خبر 756645

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.