هوای ۵ شهر ناسالم ثبت شد / پاک‌ترین هوا سهم ارومیه است

آلودگی هوا زمستان و تابستان نمی‌شناسد و در تمام سال چهره آسمان را کدر می‌کند، بنابراین آمار و میزان آلایندگی‌ها برای شهروندان مهم است تا بدانند هر روز شاخص کیفی شهرها در چه سطحی قرار دارد؛ امروز هوای پنج شهر ناسالم ثبت شده و تعداد ۱۷ شهر در وضعیت سالم و پاک قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، اگر نگاهی به روز گذشته و امروز _پنجشنبه سوم خرداد_ بیندازیم، می‌توانیم میزان و شدت آلودگی هوا که بر آسمان شهرهای مختلف گسترده شده است را به‌خوبی حس کنیم، از این‌رو خبرگزاری ایمنا به مقایسه شاخص کیفی هوا در شهرهای مختلف پرداخته است. بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست کشور امروز هیچ‌کدام از شهرها در وضعیت بسیار خطرناک (قهوه‌ای) و بسیار ناسالم (بنفش) قرار ندارد.

بر این اساس، سنجش کیفیت هوا امروز هیچ‌یک از شهرها در وضعیت ناسالم (قرمز) قرار ندارد، در حالی که روز گذشته شهر زاهدان در چنین شرایطی قرار داشت.

در همین راستا، دستگاه سنجش کیفیت هوا امروز در شهرهای اصفهان با شاخص ۱۱۴، بوشهر با شاخص ۱۱۵، اهواز با شاخص ۱۴۹، زاهدان با شاخص ۱۴۴ و کرمان با شاخص ۱۰۲، در وضعیت هوای ناسالم (نارنجی) قرار دارد، به طوری که روز گذشته شهر بوشهر و اهواز در موقعیت ناسالم (نارنجی) ثبت شده بود.

قابل توجه است که امروز شرایط کیفی هوای کلان‌شهرهای کرج با شاخص ۸۶، تهران با شاخص ۶۸، بیرجند با شاخص ۵۴، بجنورد با شاخص ۵۶، زنجان با شاخص ۷۶، قم با شاخص ۸۸، سنندج با شاخص ۶۳، اراک با شاخص ۵۸، همدان با شاخص ۸۰ و یزد با شاخص ۸۹، در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار دارد.

لازم به یادآوری است که روز گذشته، دوم خرداد شهرهای اصفهان، کرج، ایلام، تهران، مشهد، بجنورد، زنجان، قم، کرمان، کرمانشاه، اراک، همدان و یزد در وضعیت هوای سالم (زرد) بودند.

براساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست امروز سنجش کیفیت هوا در ایستگاه کلانشهرهای تبریز با شاخص ۴۳، ارومیه با شاخص ۲۶، اردبیل با شاخص ۳۴، مشهد با شاخص ۴۲، سمنان با شاخص ۵۰، قزوین با شاخص ۳۳ و کرمانشاه با شاخص ۴۸، در وضعیت پاک (سبز) قرار دارد، اما روز گذشته شهرهای تبریز، ارومیه، اردبیل، بیرجند، سمنان، قزوین و سنندج در وضعیت پاک (سبز) ثبت شدند.

به این ترتیب امروز شرایط کیفی هوای کلان‌شهرهای ایلام، شهرکرد، شیراز، یاسوج، گرگان، رشت، خرم‌آباد، ساری و بندرعباس ثبت نشده است، به طوری که روز گذشته نیز شهرهای شهرکرد، شیراز، یاسوج، گرگان، رشت، خرم‌آباد، ساری و بندرعباس بدون داده ثبت بودند.

در نهایت بر اساس داده‌های موجود سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست و مقایسه شاخص کیفی هوا، امروز هیچ‌کدام از شهرها در وضعیت بسیار خطرناک (قهوه‌ای)، بسیار ناسالم (بنفش) و ناسالم (قرمز) ثبت نشدند، اما پنج شهر ناسالم (نارنجی)، تعداد ۱۰ شهر سالم (زرد)، هفت شهر پاک (سبز) و شمار ۹ شهر بدون داده درج شدند، در حالی که روز گذشته یک شهر ناسالم (قرمز)، دو شهر ناسالم (نارنجی)، تعداد ۱۳ شهر سالم (زرد)، هفت شهر پاک (سبز) و هشت شهر بدون داده ثبت بودند.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است.

کد خبر 756513

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.