فهرست کالاهای دریافت کننده ارز در سال ۱۴۰۲ + جزئیات

بانک مرکزی فهرست اقلام کالایی دریافت‌کننده ارز در سال ۱۴۰۲ را منتشر کرد.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، بانک مرکزی با انتشار لیست کالاهایی که ارز مورد نیاز آن‌ها در سال ۱۴۰۲ تأمین شده است، اعلام کرد که در سال گذشته در مجموع ۱۸ میلیارد و ۶۰۶ میلیون دلار ارز ترجیحی، ۳۲ میلیارد و ۲۱۰ میلیون دلار ارز با نرخ نیمایی و ۱۴ میلیارد و ۷۸۵ میلیون دلار ارز از محل ارز اشخاص برای واردات کالا تأمین شده و مبلغ ۳ میلیارد و ۸۰۶ میلیون دلار نیز بابت اقساط بدهی تسهیلات ارزی و خدمات با نرخ تالار دوم تأمین ارز شده است.

بر اساس این گزارش در مجموع بابت کالا و خدمات، در سال گذشته سهم ارز ترجیحی ۲۶.۸ درصد، سهم ارز نیمایی و اشخاص به ترتیب ۵۰.۴ درصد و ۲۲.۸ درصد بوده است.

در سال گذشته ۱۶ میلیارد و ۵۶۳ میلیون دلار برای واردات کالاهای کشاورزی تأمین ارز شده که حدود ۸۴ درصد از این ارز با نرخ ارز ترجیحی تأمین ارز شد، سهم ارز نیمایی و ارز اشخاص در ارز تأمین شده برای کالاهای حوزه کشاورزی به ترتیب ۱۱ و ۵ درصد بوده است.

۴۴ میلیارد و ۶۴۳ میلیون دلار ارز نیز برای پاسخگویی به نیاز بخش صنعت اختصاص یافته که ۶۷ درصد از این میزان ارز تأمین شده با نرخ نیمایی و ۳۱ درصد از محل ارز اشخاص تأمین ارز شده است. معادل دو درصد از کل ارز تأمین شده برای بخش صنعت از محل ارز ترجیحی تأمین شد.

این گزارش می‌افزاید سال گذشته مبلغ ۴ میلیارد و ۳۹۶ میلیون دلار ارز برای واردات دارو، تجهیزات پزشکی، شیرخشک، ماده اولیه دارو و ملزومات دارویی تأمین شد که از این میزان ۳ میلیارد و ۷۵۱ میلیون دلار با نرخ ترجیحی تأمین شد که مبلغ یک میلیارد و ۲۱۰ میلیون دلار از این مبلغ با نرخ یارانه‌ای ۴,۲۰۰ تومان پرداخت شد.

در این مدت ۶۲۳ میلیون دلار از ارز تأمین شده در حوزه بهداشت درمان و آموزش پزشکی با نرخ ارز نیمایی و ۲۲ میلیون دلار نیز از محل ارز اشخاص تأمین شد.

تخصیص و تأمین ارز بر اساس ثبت سفارش‌های انجام شده توسط وزارتخانه متولی صورت پذیرفته و بانک مرکزی دخل و تصرفی در انتخاب نوع کالا، مقدار کالا و شخص واردکننده کالا و خدمات ندارد، همچنین دسته‌بندی کالاها در لیست منتشر شده بر اساس کد دو رقمی تعرفه مندرج در ثبت سفارش انجام شده است.

منبع: تسنیم

کد خبر 754963

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.