مخالفت رئیس دیوان عالی کشور با تعطیلی شنبه‌ها

رئیس دیوان عالی کشور گفت: تعطیلی شنبه با استدلال اینکه از نظر اقتصادی دچار مشکل هستیم، به‌هیچ‌وجه قابل پذیرش نیست. اکثریت قاطع مردم در ایران ارتباط اقتصادی با خارج از کشور ندارند.

به گزارش خبرگزاری ایمنا و به نقل از روابط‌عمومی دیوان عالی کشور، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری در جلسه شورای معاونین، با تبریک ایام دهه کرامت و ولادت امام رضا (ع) به بیان حدیثی از آن حضرت پرداخت و اظهار کرد: امام رضا (ع) می‌فرماید «رحمت خدا بر بنده‌ای که امر ما را زنده کند، دانش‌های ما را فرا گیرد و به مردم بیاموزد، اگر مردم، زیبایی‌های سخنان ما را می‌دانستند، از ما پیروی می‌کردند.»

رئیس دیوان عالی کشور در تشریح اهمیت این حدیث ادامه داد: بیداری افکار عمومی و دانشجویان در غرب و اروپا و اعتراض آن‌ها به جنایاتی که رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه اعمال می‌کند؛ مصداق کوچکی از این حدیث است، اگر کلام حق به گوش مردم برسد فطرت بشری بیدار می‌شود و به مسیر هدایت حرکت می‌کنند.

وی ضمن انتقاد از مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی در خصوص کاهش ساعت کاری گفت: تصویب چنین مصوبه‌ای از سوی یک مجلس انقلابی بعید بود و کاهش ساعت کاری با شعار سال «جهش تولید و مشارکت مردم» هم‌خوانی ندارد.

منتظری تصریح کرد: تعطیلی شنبه با استدلال اینکه از نظر اقتصادی دچار مشکل هستیم، به‌هیچ‌وجه قابل پذیرش نیست، اکثر مردم در ایران ارتباط اقتصادی با خارج از کشور ندارند و در خصوص آن اقلیت می‌توان تدابیر خاص دیگری اندیشید، درصد اندکی از ادارات و بانک‌ها می‌توانند مشکل اقتصادی تجار و کسانی که ارتباط بین‌المللی و اقتصادی با خارج از کشور دارند را مرتفع کنند، بنابراین اینکه بخواهیم با تصویب این مصوبه اکثریت را فدای اقلیت کنیم، خلاف عقل، منطق، روش و رویه ماست.

رئیس دیوان عالی کشور در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر لزوم توجه به پرونده‌های مرتبط با اقتصاد کشور در جهت تحقق شعار سال خاطرنشان کرد: ارجاع پرونده‌هایی که مرتبط با مسائل تولیدی و اقتصادی است را باید در اولویت قرار دهید و این دست پرونده‌ها باید با نهایت سرعت و دقت مورد رسیدگی قرار گیرند.

منتظری تصریح کرد: در پرونده‌هایی که در هیئت عمومی مطرح می‌شود باید اصل خلاصه‌نویسی رعایت شود؛ گزارش ارائه شده گویا و استنادات خوب و جامع داشته باشد و در گردش کار پرونده از تکرار پرهیز شود.

رئیس دیوان عالی کشور در این جلسه با اشاره به اهمیت مدیریت درخواست‌های اعاده دادرسی در شعب گفت: سوابق پرونده‌های اعاده دادرسی پیش از ارجاع باید پیوست شود.

منتظری ضمن انتقاد از افزایش پرونده‌های واردشده به دادگاه‌های تجدیدنظر، بر لزوم توجه به مؤلفه‌های اتقان آرا تاکید کرد.

در این جلسه حجت‌الاسلام والمسلمین سیدکریمی معاون قضائی دیوان عالی کشور، حجت‌الاسلام حجت الاسلام والمسلمین محمدابراهیم نکونام مشاور ریاست دیوان عالی کشور، عبدالحمید مرتضوی معاون نظارت دیوان عالی کشور، جمال انصاری معاون برنامه‌ریزی و امور عمومی دیوان عالی کشور، علی‌اکبر بختیاری عضو معاون و رئیس دفتر ریاست دیوان عالی کشور ضمن بیان نقطه نظرات، گزارشی از عملکرد مجموعه تحت مدیریت خود را ارائه دادند.

کد خبر 754939

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 1
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • مهدی IR ۱۲:۵۰ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۳
  4 0
  چه کرده اید که اکثریت مردم ارتباط خود را با دنیا قطع کرده اند؟ و اقتصاد به این روزگار درآمده است
 • فریبرز IR ۰۹:۲۷ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۹
  5 0
  جمعه تعطیل مذهبی است شنبه تعطیل اداری است. از انجا که تعطیلی شنبه ها بر اساس بررسی های دقیق متخصصان سازمان اداری و استخدامی ، اعضای هیات دولت، مراجع تقلید، رئیس جمهور و کمیسیون اجتماعی مجلس، تایید شده و با 136 رای موافق با اکثریت قاطع در صحن علنی مجلس به تصویب رسیده مخالفت با آن باعث 1- بی اعتبار ی مجلس و کاهش مشارکت در انتخابات آینده می شود 2-از آنجا که کارمندان مستقر در تهران بجای شنبه ها پنجشنبه ها تعطیل هستند موجب تبعیض و بی عدالتی نسبت به کارمندان شهرستانی و نارضایتی از حذف 53 روز از تعطیلات آنها می گردد3- افزایش انزوای اقتصادی و کاهش تعاملات بین المللی کشور را موجب می گردد 4-باعث هزینه تراشی برای دولت شده و مانع کاهش یک ششم از هزینه های آب، برق، تلفن، اینترنت، بنزین و گاز ادارات دولتی و حذف هزینه نهار کارکنان مستقر در تهران می شود 5- فرصت تعاملات بیشتر اعضای خانواده و تحکیم بنیاد خانواده را کاهش می دهد6- یهود ستیزی باعت توهین هموطنان کلیمی و یهودیان کل جهان می شود. 7- به رژیم صهیونیستی بهانه می بخشد که ایران نه بخاطر فلسطین بلکه اساسا با یهودیت و دین حضرت موسی ضدیت دارد.
 • IR ۲۱:۱۱ - ۱۴۰۳/۰۳/۳۱
  2 2
  اونایی که ارتباط دارن چه گناهی کردن مگه همه ی مردم تاجرند ، مردم عادی که براشون فرق نمیکنه اقتصاد مملکت نیاز به تعطیلی شنبه داره