احیای «ریسباف» بزرگترین طرح میراث فرهنگی کشور پس از انقلاب است

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان گفت: احیای ریسباف را می‌توان بزرگترین طرح احیای میراث فرهنگی کشور پس از انقلاب است.

به گزارش خبرگزاری ایمنا و به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل استانداری اصفهان، مهران زینلیان اظهار کرد: کارخانه ریسباف از مجموعه باغ‌های به جا مانده از عصر صفوی است که به‌عنوان نخستین پارک صنعتی کشور بنا نهاده شده و در حال حاضر یکی از میراث صنعتی ماندگار کشور است.

وی ادامه داد: آغاز به‌کار این مجموعه به سال ۱۳۱۱ باز می‌گردد و پس از آن این مجموعه ارزشمند فراز و نشیب‌های فراوانی را پشت سر گذاشته است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان بیان کرد: این مجموعه در جنگ جهانی اول در تولیدات کشور نقش‌آفرینی کرده و در خودکفایی کشور در آن بازه زمانی مؤثر بوده است اما با گذشت زمان و ورود تکنولوژی‌های جدید بروز نشده و به دلیل طلب‌هایی که بانک ملی داشته به تملک این مجموعه درآمده و از دهه ۸۰ این مجموعه زمین گیر و تعطیل شد.

زینلیان ضمن اشاره به بی‌مهری‌های بی شمار به کارخانه ریسباف اصفهان، اظهار کرد: بخش‌هایی از این مجموعه ویران و برخی از تجهیزات نیز خارج شده اما سال ۱۳۹۰ با مصوبه دولت و کمیسیون‌های مربوطه از جمله کمیسیون ماده ۵ به‌عنوان موزه ثبت می‌شود اما این مسیر نیز برای ریسباف اصفهان هموار نمی‌شود تا خرداد ماه ۱۴۰۲، با ورود و پیگیری‌های استانداری اصفهان با مصوبه هیأت وزیران مالکیت این مجموعه به میراث فرهنگی منتقل شد تا به نوان موزه منطقه‌ای اصفهان پذیرای گردشگران و دوستداران میراث فرهنگی باشد.

وی با اشاره به مختصات این مجموعه گفت: احیای ریسباف را می‌توان بزرگترین طرح احیای میراث فرهنگی کشور پس از انقلاب دانست.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان ادامه داد: در این مجموعه یکی از بزرگترین مراکز تولید و عرضه صنایع دستی جهان ایجاد خواهد شد و در صورت ایجاد موزه قابل رقابت با بزرگترین موزه‌های تاریخی جهان خواهد بود.

کد خبر 754693

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.