ضرورت راه‌اندازی پالایشگاه خون در کشور / نگرانی از اهدای پلاسما با مشوق‌های پولی

مدیرعامل سازمان انتقال خون ضمن ابراز نگرانی از اهدای پلاسما با مشوق‌های پولی و لطمه به صنعت پلاسما و اهدای خون داوطلبانه، با اشاره به نیاز کشور به آلبومین و IVIG، راه‌اندازی پالایشگاه‌های خون در کشور را ضروری دانست.

به گزارش خبرگزاری ایمنا و به نقل از وبدا، مصطفی جمالی در نشست برگزارش شده، نرم افزار جامع سوم را مشتمل بر استانداردهای اتحادیه اروپا دانست و اظهار کرد: برای استفاده از این نرم افزار لاجرم کاربر انتقال خون، استانداردهای خود را بالا خواهد برد و مزیت این نرم افزار، قیمت بسیار مناسب و امکانات گسترده نسبت به نرم افزارهای مشابه است.

وی افزود: این نرم افزار بر اساس آخرین تکنولوژی‌های روز دنیا طراحی شده است و مشتمل بر ۱۱ سیستم جامع و ۸۷ سرویس است، این سامانه کاربر را قادر می‌سازد تا به صورت مکانیزه فرایندهای انتقال خون را مدیریت کند و پوشش دادن توسعه‌های آینده در فرآیندهای انتقال خون از قابلیت‌هایی است که با طراحی داینامیک این نرم افزار در نظر گرفته شده است.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران گفت: کشورهایی که در این برنامه شرکت کرده‌اند، بیشتر دارای ویژگی‌های ژنتیکی مشابه با قومیت‌های ایران هستند و تشکیل یک بانک منطقه‌ای HLA می‌تواند پیوند سلول‌های خون‌ساز غیر خویشاوند را در میان کشورهای منطقه تسهیل کند.

جمالی با اشاره به تولیدات مرتبط با طب انتقال خون در شرکت‌های دانش بنیان ایران گفت: این دستاوردها و کارخانه تولید کیسه خون در ایران که مورد بازدید قرار گرفت با استقبال کشورها مواجه شد و امکان تبادل این تکنولوژی و محصولات برای این کشورها وجود دارد.

وی با اشاره به تکنولوژی متفاوت پالایش پلاسما در کوبا گفت: از تبادل دانش و تکنولوژی از کشورهایی که دارای محصولات و تکنولوژی‌های طب انتقال خون هستند استقبال می‌کنیم، همکاری‌های پژوهشی و تبادل دانشجو از دیگر زمینه‌های همکاری مطرح شده در این نشست بود.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران ضمن ابراز نگرانی از اهدای پلاسما با مشوق‌های پولی ادامه داد: این کار می‌تواند به صنعت پلاسما و اهدای خون لطمه بزند.

جمالی با اشاره به نیاز کشور به آلبومین و IVIG، راه‌اندازی پالایشگاه‌های خون در ایران را ضروری دانست و در جمع‌بندی این نشست از مجموعه سازمان انتقال خون و مؤسسه آموزش عالی طب انتقال خون خواست تا با تشکیل کمیته‌های پیگیری و گروه‌های هم‌اندیشی و هم‌افزایی و همکاری امکان تبادل مستمر و نزدیک دانش تجربه و تجهیزات بین کشورهای مشارکت کننده در این سمینار را فراهم کنند.

وی برای کمک به کشورهای محروم اعلام آمادگی کرد و گفت: در حالی که حوادث دردناک فلسطین و جنایات غزه نیاز به خون را به همراه دارد، ۸۰ درصد مرگ و میر در جنگ‌ها به خاطر خونریزی‌ها است و تأمین خون در ۳۰ دقیقه اول می‌تواند جان مصدوم را نجات دهد، انتقال خون ایران در حال حاضر برای کمک به فلسطین تجهیزاتی را کنار گذاشته است و ۲۰۰ نفر از متخصصان انتقال خون نیز برای همکاری با فلسطین ثبت نام کرده‌اند.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران پیشنهاد داد که وبینارهای فصلی در میان کشورهای همکار برگزار و کشورهای بیشتری عضو جامعه همکاری ایران و کشورهای منطقه شوند.

کد خبر 754651

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.