ادعای آکسیوس درباره مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در عمان

آکسیوس به نقل از منابعی که نام آن‌ها را ذکر نکرده، مدعی شده است که نمایندگان ایران و آمریکا طی هفته گذشته در کشور عمان به صورت غیرمستقیم درباره چگونگی پرهیز از تشدید درگیری‌های منطقه‌ای و گفت‌وگوهای هسته‌ای مذاکره کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، به ادعای این مقام‌ها این مذاکرات با حضور برت مک گورک، مشاور ارشد رئیس‌جمهور بایدن در خاورمیانه و آبرام پالی، نماینده موقت ایالات متحده در امور ایران نخستین دور گفت‌وگوها بین ایالات متحده و ایران از ژانویه بود که مذاکرات مشابهی در عمان انجام شد. این گفت‌وگوها تنها یک ماه پس از حمله موشکی بی‌سابقه ایران به سرزمین‌های اشغالی در سیزدهم آوریل انجام شد.

ایران ۳۵۰ موشک بالستیک و پهپاد به سمت سرزمین‌های اشغالی شلیک کرد؛ این نخستین حمله مستقیم به سرزمین‌های اشغالی بود که از خاک ایران انجام شد.

در حالی که ایران بارها اعلام کرده نیروی نیابتی در منطقه ندارد و گروه‌های مقاومت منطقه بر اساس منافع کشورهای خود علیه اشغالگران آمریکایی و یا رژیم صهیونیستی اقدام می‌کنند، آکسیوس در گزارش خود آورده است که یکی از اهداف اصلی دولت بایدن از هفتم اکتبر، جلوگیری از تبدیل مناقشه غزه به جنگ منطقه‌ای بوده است. ایالات متحده فکر می‌کند ایران نفوذ زیادی بر نیروهای نیابتی خود در منطقه و نیروهای مقاومت دارد.

این ادعای آمریکا در حالی مطرح شده که ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران پیش از این گفته است: «ایران هیچ نیروی نیابتی در منطقه ندارد و این رژیم آمریکاست که از رژیم صهیونیستی به عنوان نیروی نیابتی خود برای تحقق اهداف خود و تأمین منافع نامشروعش استفاده می‌کند.»

این منابع گفتند که مک گورک و پیلی روز سه‌شنبه وارد عمان شدند و با میانجی‌های عمانی دیدار کردند. مشخص نیست چه کسی نماینده ایران در این مذاکرات بوده است. این منابع گفتند که گفت‌وگوها بر شفاف‌سازی پیامدهای اقدامات ایران و نیروهای نیابتی آن در منطقه و بحث درباره نگرانی‌های آمریکا در مورد وضعیت برنامه هسته‌ای ایران متمرکز بود.

ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، دوشنبه گفت که دولت بایدن راه‌هایی برای برقراری ارتباط با ایران در صورت لزوم دارد. وی گفت دولت بایدن به ارزیابی این موضوع ادامه می‌دهد که ایران در حال حاضر فعالیت‌های کلیدی لازم برای تولید یک دستگاه هسته‌ای قابل آزمایش را انجام نمی‌دهد.

پاتل افزود که ایالات متحده معتقد نیست که رهبر ایران تصمیمی برای از سرگیری برنامه تسلیحاتی که به زعم ما در پایان سال ۲۰۰۳ تعلیق یا متوقف شده، گرفته است. کاخ سفید و وزارت امور خارجه از اظهار نظر درباره مذاکرات در عمان خودداری کردند.

کد خبر 754642

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.