آژیر خطر آلودگی هوا در اهواز و یاسوج به صدا در آمد /شاخص کیفی ۲۰ شهر سالم و پاک است

آلودگی هوا زمستان و تابستان نمی‌شناسد و در تمام سال چهره آسمان را کدر می‌کند، بنابراین آمار و میزان آلایندگی‌ها برای شهروندان مهم است تا بدانند هر روز شاخص کیفی شهرها در چه سطحی قرار دارد؛ امروز هوای سه شهر آلوده و ناسالم ثبت شده و هوای ۲۰ شهر در وضعیت سالم و پاک قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، اگر نگاهی به روز گذشته و امروز _شنبه بیست‌ونهم اردیبهشت_ بیندازیم، می‌توانیم میزان و شدت آلودگی هوا که بر آسمان شهرهای مختلف گسترده شده است را به‌خوبی حس کنیم، از این‌رو خبرگزاری ایمنا به مقایسه شاخص کیفی هوا در شهرهای مختلف پرداخته است، بنابراین بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست، امروز شاخص کیفی هوای هیچ‌کدام از شهرها ناسالم (نارنجی) قرار ندارد.

بر این اساس، شرایط کیفی هوا امروز در ایستگاه کلان‌شهر اهواز با شاخص ۵۰۰ در وضعیت بسیار خطرناک (قهوه‌ای) قرار دارد، در حالی که روز گذشته هیچیک از شهرها در چنین موقعیتی نبودند.

در همین راستا، سنجش کیفیت هوا امروز در ایستگاه کلان‌شهر یاسوج با شاخص ۲۱۵ در شرایط بسیار ناسالم (بنفش) ثبت شده است، اما روز گذشته بیست‌وهشتم اردیبهشت، هیچ‌کدام از شهرها بر مدار ناسالم (بنفش) قرار نداشتند.

قابل توجه است که دستگاه سنجش کیفیت هوا امروز در ایستگاه شهر بوشهر با شاخص ۱۵۶ در وضعیت ناسالم برای عموم (قرمز) قرار دارد، در حالی که روز گذشته هیچ‌یک از شهرها در شرایط هوای آلوده ثبت نشدند.

بر این اساس شرایط کیفی هوا امروز در هیچیک از ایستگاه کلان‌شهرها در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) قرار ندارد، اما روز گذشته شهرهای بوشهر و اهواز بر مدار ناسالم (نارنجی) قرار داشتند.

در همین راستا، دستگاه سنجش کیفیت هوا امروز در ایستگاه‌های اصفهان با شاخص ۸۵، کرج با شاخص ۵۸، تهران با شاخص ۶۰، بیرجند با شاخص ۵۷، مشهد با شاخص ۵۵، زنجان با شاخص ۷۸، سمنان با شاخص ۵۶، زاهدان با شاخص ۵۶، قم با شاخص ۶۰، کرمان با شاخص ۵۳، کرمانشاه با شاخص ۸۵، اراک با شاخص ۵۴ و یزد با شاخص ۵۳ در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار دارد.

لازم به یادآوری است که روز گذشته، بیست‌وهشتم اردیبهشت شهرهای اصفهان، تهران، بیرجند، مشهد، بجنورد، زنجان، زاهدان، قزوین، سنندج، کرمانشاه و همدان، وضعیت هوای سالم (زرد) بودند.

براساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست امروز سنجش کیفیت هوا در ایستگاه کلانشهرهای تبریز با شاخص ۲۱، ارومیه با شاخص ۱۰، اردبیل با شاخص ۲۶، ایلام با شاخص ۴۴، بجنورد با شاخص ۴۴، سنندج با شاخص ۳۴ و همدان با شاخص ۴۳، در وضعیت پاک (سبز) قرار دارد، اما روز گذشته شهرهای تبریز، ارومیه، اردبیل، کرج، سمنان، قم، کرمان، یاسوج، اراک و یزد در وضعیت پاک (سبز) ثبت شدند.

به این ترتیب امروز شرایط کیفی هوای کلان‌شهرهای شهرکرد، شیراز، قزوین، گرگان، رشت، خرم‌آباد، ساری و بندرعباس ثبت نشده است، به طوری که روز گذشته نیز شهرهای ایلام، شهرکرد، شیراز، گرگان، رشت، خرم‌آباد، ساری و بندرعباس بدون داده ثبت بودند.

در نهایت بر اساس داده‌های موجود سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست و مقایسه شاخص کیفی هوا، امروز هیچ‌کدام از شهرها در وضعیت ناسالم (نارنجی)، ثبت نشدند، اما یک شهر بسیار خطرناک (قهوه‌ای)، یک شهر بسیار ناسالم (بنفش)، یک شهر ناسالم (قرمز)، تعداد ۱۳ شهر سالم (زرد)، هفت شهر پاک (سبز) و هشت شهر بدون داده ثبت شدند، در حالی که روز گذشته دو شهر ناسالم (نارنجی)، تعداد ۱۱ شهر سالم (زرد)، شمار ۱۰ شهر پاک (سبز)، هشت شهر بدون داده درج شدند.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است.

کد خبر 754578

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.