هیچ توافقی خارج از پادمان پذیرفته نیست

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی گفت: هر توافقی با آژانس بین‌المللی انرژی تنها در چارچوب پادمان قابل قبول و قابل اجراست.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، علی خضریان با اشاره به بازدید اعضای کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی از نمایشگاه دستاوردهای صنعت هسته‌ای کشور که با همراهی محمد اسلامی، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی صورت گرفت، اظهار کرد: نمایندگان مجلس در این بازدید ضمن گفت‌وگو با جمعی از دانشمندان هسته‌ای کشور، در جریان آخرین دستاوردهای فناورانه صنعت هسته‌ای قرار گرفتند.

وی افزود: در این بازدید که جمعی از مدیران ارشد صنعت هسته‌ای نیز حضور داشتند؛ آخرین دستاوردهای سازمان انرژی اتمی ایران در حوزه‌های سوخت هسته‌ای، رادیوداروها، برق هسته‌ای، توسعه کاربرد پرتوها و تجاری‌سازی این دستاوردها تشریح شد.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اصل نود مجلس در ادامه گفت: در پایان این بازدید، اعضای کمیسیون اصل ۹۰ در نشست هم‌اندیشی با رئیس سازمان انرژی اتمی، ضمن قدردانی از اقدامات مهم انجام شده در سازمان انرژی اتمی ایران، بر حمایت مجلس جهت توسعه فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای در کشور تأکید کردند.

رئیس کمیته سیاسی، نظامی و امنیتی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس با اشاره به پرونده سیاسی جمهوری اسلامی ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: ابهامات غرب بهانه‌ای برای سنگ‌اندازی در مسیر پیشرفت ایران اسلامی است که به دفعات متعدد در جهت رفع بهانه‌ها اقدام شده است، اما کسی که خودش را به خواب زده است، نمی‌شود بیدار کرد.

خضریان گفت: کمیسیون اصل ۹۰ مجلس در این نشست پس از دریافت گزارش رئیس سازمان انرژی اتمی در موضوع مذاکرات اخیر با مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید کرد که هر اقدامی که مانع فعالیت جمهوری اسلامی ایران در موضوع هسته‌ای شود را خلاف قانون اقدام راهبردی می‌دانیم و نمی‌پذیریم. همکاری با آژانس را طبق NPT امری دوطرفه می‌دانیم که ضروری است حقوق ملت ایران از سوی آژانس رعایت شود.

وی با بیان اینکه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی طبق قانون فقط حق دارد در چارچوب توافق پادمان با مسئولان سازمان انرژی اتمی مذاکره کند، گفت: این یک واقعیت است که بدانیم کشور ما به واسطه برجام در چاله بسیار بزرگی افتاده است. در واقع مطابق با NPT، هر کشور هسته‌ای با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توافق می‌کند که پادمان را رعایت کند و ایران هم این توافق را امضا کرده است و بر این اساس، نظارت‌های آژانس باید در حد پادمان باشد.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس افزود: برجام باعث شد تا ایران پروتکل الحاقی را هم بپذیرد که مطابق با آن نظارت‌ها باید در هر مکان و زمانی انجام شود و حتی مناطق نظامی و دانشگاهی کشور ما نیز تحت نظارت قرار گیرد، البته این مسئله پیش از تصویب قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران بوده است و از افتخارات مجلس یازدهم این است که طبق این قانون و به دلیل بدعهدی کشورهای غربی عضو برجام، دیگر نباید نظارت‌های فراپادمانی آژانس را بپذیریم؛ اجرای دقیق این موضوع مورد تأکید کمیسیون اصل ۹۰ است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: از نظر مجلس شورای اسلامی هرگونه گفت‌وگو و توافق جمهوری اسلامی ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی فقط در محدوده پادمان امکان وقوع دارد و موضوعاتی فراپادمانی از جمله پروتکل الحاقی و نظارت‌های برجامی، با توجه به انجام نشدن تعهدات گروه ۱+۵ در برابر ایران، طبق قانون اقدام راهبردی از سوی جمهوری اسلامی ایران نیز قابلیت اجرا ندارد و از آنجا که غربی‌ها به تعهدات برجامی خود پایبند نبوده‌اند، این توافق از بین رفته است و آژانس به لحاظ حقوقی حق ندارد در این خصوص مطالبه‌ای را از ایران در چارچوب نظارت‌های برجامی و پروتکل الحاقی مطرح کند.

کد خبر 754564

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.