انتقاد آیت‌الله سبحانی از مصوبه تعطیلی شنبه‌ها

مرجع‌تقلید شیعیان در پیامی آورده است: در چنین روزهایی که دشمن صهیونیست فزون از هفت ماه، به نسل کشی پرداخته و هزاران شهروند غزه را به خاک و خون کشیده است آیا صلاح است در چنین شرایط روز تعطیلی دشمن که شنبه است، در جمهوری اسلامی ایران نیز به رسمیت شناخته شود.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، آیت‌الله جعفر سبحانی در پیامی به نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خصوص تعطیلی روز شنبه به اصل ۱۷ قانون اساسی که تکلیفِ تعطیلی هفته در آن روشن شده است اشاره نموده و اظهار کرد: در خمیره هر ایرانی روز شنبه روز کاری است، مصوبه مجلس بر تعطیلی شنبه، شنا بر خلاف مسیر آب است و اگر هم اقلیتی تعطیل کنند اکثریت از آن پیروی نمی‌کنند.

در این پیام آمده است:

بسم الله الرحمن الرحیم محضر محترم نمایندگان مجلس شورای اسلامی - دام تاییداتهم با اهدا سلام، موفقیت همگان را از خداوند متعال خواهانم. تصدیق می‌دهد؛ تعطیلی روزشنبه که در مجلس به تصویب رسید از لحاظ داخلی و خارجی قابل ملاحظه است. از لحاظ خارجی: در چنین روزهایی که دشمن صهیونیست فزون از هفت ماه، به نسل کشی پرداخته و هزاران شهروند غزه را به خاک و خون کشیده است آیا صلاح است در چنین شرایط روز تعطیلی دشمن که شنبه است، در جمهوری اسلامی ایران نیز به رسمیت شناخته شود. دنیای خارج که چشمانشان به ایران اسلامی باز است در این مورد چگونه داوری می‌کنند و آیا این نشانه غلبه فرهنگ غربی نیست؟

از نظر داخلی: ۱. استدلال آقایان بر تعطیلی روز شنبه با منطق آنان همخوان نیست که می‌گویند: «اقتصاد ایران با اقتصاد جهان پیوند ناگسستنی دارد باید کاری کرد که بیشترین روزهای هفته، این پیوند بر قرار باشد» این سخن بسیار منطقی است ولی دلیل بر تعطیلی روز شنبه نمی‌شود، چون در چنین روزی دنیای خارج نیز تعطیل است. این منطق ایجاب می‌کند که روزهای پنجشنبه که روز کاری بوده، بیشترین فعالیت را داشته باشد که دنیای خارج نیز فعال است؛ آقایان به جای اصلاح علت سراغ معلول رفته‌اند و سبب آن این است که می‌خواهند تعطیلی هفته از یک روز به دو روز افزایش یابد و مسئله ارتباط با خارج در درجه دوم است.

۲. در خمیره هر ایرانی روز شنبه روز کاری است، مصوبه مجلس بر تعطیلی شنبه، شنا بر خلاف مسیر آب است و اگر هم اقلیتی تعطیل کنند اکثریت از آن پیروی نمی‌کنند و این سبب می‌شود که در جامعه دو دستگی پدید آید که ضرر آن کمتر نیست.

۳. سال‌هاست که بر اثر یک رشته تبلیغات، روز پنجشنبه حالت تعطیلی به خود گرفته و با تصویب تعطیلی روز شنبه، شمار تعطیلی هفته به سه روز خواهد رسید و با بحران تولید که کشور با آن روبروست کاملاً در تضاد است.

۴. در اصل ۱۷ قانون اساسی، تکلیفِ تعطیلی هفته روشن شده است: «تعطیلی رسمی هفتگی روز جمعه است»، باز در این مورد ملاحظاتی است، به همین مقدار بسنده شد امید است تجدید نظر شود.

قم، جعفر سبحانی ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۳

کد خبر 754402

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 2
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۸:۴۲ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۸
  3 0
  جدا بدجایی گیر کردیم
 • صفریزاده IR ۲۱:۱۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۸
  2 0
  چرا این نامه در سایت ایشان نیست
 • صفری زاده IR ۲۱:۱۲ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۸
  2 0
  اشتباه ادبیاتی فاحش در نامه این گمان را تقویت میکنه که نامه اصالت ندارد و در سایت ایشان هم‌ نیست
 • IR ۱۰:۲۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
  4 0
  آیت اله باید توجه داشته باشند شنبه تعطیلی دین یهود است که از طرف خداوند تعطیل گردیده و یهود نیز یکی از ادیان الهی است شیطان که تعطیل نکرده که برخلاف اسلام یا خداوند باشد به نظر من تعطیلی شنبه ها از لحاظ اقتصادی خیلی بهتر از پنج شنبه هاست وبا تعطیلی شنبه ساعت کاری 5شنبه ها کامل میشود