شاخص آلودگی هوای اصفهان امروز یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ + آخرین وضعیت

کیفیت هوای اصفهان امروز (‌یکشنبه) بر اساس آمار ایستگاه‌های سنجش کیفیت هوا در مناطق مختلف اعلام شد.

جمشید لقایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا با اشاره به وضعیت سنجش کیفیت هوای در ایستگاه‌ها اظهار کرد: بر اساس اطلاعات دریافتی از ۱۳ ایستگاه سنجش آلودگی هوای متعلق به شهرداری اصفهان و دو ایستگاه سنجش اداره کل محیط‌زیست استان امروز _یکشنبه بیست‌وسوم اردیبهشت_ شاخص کیفیت هوا با عدد ۱۵۳ در شرایط ناسالم برای عموم (قرمز) بوده و آلاینده غالب ذرات معلق کوچک‌تر از ۲.۵ میکرون است.

وی با اشاره به اینکه بیشترین بار آلایندگی سنجش کیفیت هوا امروز در ایستگاه کردآباد با شاخص ۱۸۹ در وضعیت ناسالم برای عموم (قرمز) قرار دارد، افزود: ایستگاه‌های کاوه با شاخص ۱۷۳، ولدان و رهنان با شاخص ۱۷۰، خیابان ۲۵ آبان با شاخص ۱۶۳، انقلاب با شاخص ۱۶۰، فرشادی با شاخص ۱۵۹، میرزاطاهر با شاخص ۱۵۷، زینبیه با شاخص ۱۵۳ و پارک زمزم با شاخص ۱۵۱ ناسالم (قرمز)، دانشگاه صنعتی با شاخص ۱۴۱ ناسالم (نارنجی)، فیض با شاخص ۸۰ و سپاهان‌شهر با شاخص ۵۷ در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار دارد.

مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل‌ونقل شهرداری اصفهان با اشاره به عوارض بهداشتی و اقدامات احتیاطی آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در شرایط ناسالم گفت: احتمال تشدید بیمارهای قلبی یا ریوی سالمندان از عوارض بهداشتی این آلاینده‌ها است، از این‌رو افراد حساس در صورت امکان فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند.

همچنین بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست منطقه اصفهان با قرار گرفتن روی عدد ۱۵۳ در وضعیت هوای ناسالم (قرمز) قرار دارد، ایستگاه‌های احمدآباد با شاخص ۱۹۶ و خرازی با شاخص ۱۷۶ در موقعیت هوای ناسالم برای عموم (قرمز) ثبت شدند.

در حال حاضر تنها ایستگاه‌های فعال در زمینه نشانگر شاخص کیفی هوا در استان اصفهان، خمینی‌شهر، نجف‌آباد، زرین‌شهر، کاشان، سجزی، قهجاورستان، مبارکه و شاهین‌شهر است که موقعیت قهجاورستان با شاخص ۱۵۴ و خمینی‌شهر با شاخص ۱۵۷ ناسالم (قرمز)، کاشان با شاخص ۱۲۴ ناسالم (نارنجی)، سجزی با شاخص ۹۰، زرین‌شهر با شاخص ۹۶، نجف‌آباد با شاخص ۵۸، شاهین‌شهر با شاخص ۷۵ و مبارکه با شاخص ۵۵ سالم (زرد) ثبت شدند، ایستگاه‌های پروین، استانداری اصفهان، رودکی، خواجو، باغ‌غدیر و شهر دولت‌آباد فعال نیست.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است. این شاخص به‌طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل منواکسید کربن (CO) ، اُزن (O۳)، دی‌اکسید نیتروژن (NO ۲)، دی‌اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM ۲.۵) اندازه‌گیری و روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا (Air Quality Index) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا همچون منواکسید کربن، دی‌اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن‌دار، ازن و ذرات معلق (ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف دارد، به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.‌

کد خبر 752809

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.