حجم سد زاینده‌رود به ۳۹۶ میلیون متر مکعب رسید

بر اساس آخرین آمار اعلام‌شده از سوی دفتر مطالعات پایه منابع آب، حجم آب پشت سد زاینده‌رود به ۳۹۶ میلیون متر مکعب رسیده که برابر با ۳۲ درصد از حجم سد بوده و نسبت به سال گذشته ۲۹ درصد کاهش را ثبت کرده است.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، بر اساس آخرین آمار اعلام‌شده از سوی دفتر مطالعات پایه منابع آب، از ابتدای سال آبی تا شانزدهم اردیبهشت موجودی مخزن ۲۷ سد در کشور کاهش داشته است.

بیشترین کاهش حجم سد مربوط به «سد استقلال» در هرمزگان است که نسبت به سال گذشته ۵۲ درصد کاهش یافته است، پس از آن سد «رودبال داراب» در استان فارس و «سد ساوه» در استان مرکزی با ۴۴ درصد کاهش، «سد تنگوئیه سیرجان» در استان کرمان با ۴۳ درصد کاهش، سد «دوستی» در خراسان رضوی با ۴۳ درصد کاهش، «سد نساء» در استان کرمان با ۴۱ درصد کاهش و «سد طرق» در استان خراسان رضوی با ۳۸ درصد کاهش، بیشترین کاهش حجم را در بین مهم‌ترین سدهای کشور داشته‌اند.

از سوی دیگر بیشترین افزایش حجم مربوط به «وشمگیر، گلستان، بوستان» در گلستان است که نسبت به سال گذشته حجم آن ۲۰۳۹ درصد افزایش یافته است، ۱۳ سد دریاچه ارومیه اکنون ۱۲۶۳ میلیون متر مکعب آب دارند که برابر ۸۷ درصد از حجم این سدهاست و نسبت به سال گذشته ۶ درصد افزایش یافته است.

سدهای پنج‌گانه تهران اکنون ۴۸۷ میلیون متر مکعب آب دارند که برابر ۲۶ درصد از حجم این سدهاست و نسبت به سال گذشته ۵ درصد کاهش نشان می‌دهد.

در خوزستان که پرآب‌ترین جلگه کشور است نیز «زنجیره کارون» بیش از ۱۱ هزار و ۳۱۲ میلیون متر مکعب، «سد دز» ۲۶۵۰ میلیون متر مکعب، «سد کرخه» بیش از ۲۵۱۸ میلیون متر مکعب، «سد جره» ۱۸۲ متر مکعب و «سد مارون» ۹۶۹ میلیون متر مکعب آب دارد که در این بین بیشترین افزایش حجم مربوط به «سد کرخه» است که نسبت به سال گذشته ۲۳ درصد افزایش را ثبت کرده است.

حجم آب پشت سد زاینده‌رود به ۳۹۶ میلیون متر مکعب رسیده که برابر با ۳۲ درصد از حجم سد بوده و نسبت به سال گذشته ۲۹ درصد کاهش را ثبت کرده است.

حجم سد زاینده‌رود به ۳۹۶ میلیون متر مکعب رسید

کد خبر 750831

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 4
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • سید مصطفی IR ۲۱:۱۷ - ۱۴۰۳/۰۲/۱۷
  7 1
  ایران رو آب برده. بازهم همین خبرگزاری های که مثل روزنامه زرد عمل میکنند. داءم از کم آبی و آه وناله دم میرنند
 • IR ۱۱:۴۲ - ۱۴۰۳/۰۲/۱۸
  4 0
  جالبه در خیلی از کشورهای پیشرفته دنیا دارن سد هاشون رو خراب می کنن اونوقت ما تو کشورمون که اقلیم خشک و نیمه خشک داریم مرتب سد می سازیم بجای این باید از روش‌های آبخیزداری و آب خانداری استفاده بشه و صد البته افراد و دانشمندان نخبه ایرانی در این زمینه صاحب نظر هستن کم نیستن
 • اسد IR ۱۳:۵۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۱۸
  6 1
  این همه بارون زد همه سدهای کشور پر وسر ریز شدن این سد زاینده رود نمیدونم سوراخه مشکلش چیه که پر نمیشه با اینهمه بارش باران و
 • بازلی IR ۰۷:۳۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۱۹
  1 1
  دیگه کور که نیستیم ببینیم همه جا بارندگی بوده.
  • رضا IR ۰۸:۴۱ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۳
   0 0
   ظاهرا عقلت کوره که نمیتونی درک کنی مطلب رو شاید هم خودت رو به کوری و خریت زدی تا نفهمی با یکسال بارش سدی که برای بلندمدت ساختن پر نمیشه مشکل این کشور وجود امثال شماست که علیرغم فهم پایینشون مدعی صاحبنظری و همه چیز دانی هستن
 • IR ۱۶:۵۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۱۹
  1 1
  فقط دروغ تحویل مردم بدین
 • رجب IR ۱۳:۲۳ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۱
  0 0
  هرکاری دلتون میخاد بکنید