ال‌کلاسیکوی ایرانی در پایتخت/ پذیرایی تراکتور از صدرنشین در جهنم سهند

هفته بیست‌وپنجم رقابت‌های لیگ برتر فوتبال باشگاه‌های ایران عصر امروز با یک بازی آغاز می‌شود.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، هفته بیست‌وپنجم رقابت‌های لیگ‌برتر فوتبال باشگاه‌های ایران در فصل بیست‌وسوم از امروز _سه‌شنبه یازدهم اردیبهشت_ با پیگیری یک دیدار آغاز می‌شود و فردا _چهارشنبه دوازدهم اردیبهشت_ هم هفت دیدار دیگر برگزار خواهد شد که دو تقابل حساس و مهم پرسپولیس-سپاهان و تراکتور-استقلال حیثیتی و تاثیرگذار خواهد بود.

سه‌شنبه ۱۱ اردیبهشت

شمس‌آذر قزوین - پیکان تهران؛ ساعت ۱۸:۲۰ - ورزشگاه سردار آزادگان قزوین

نخستین دیدار از هفته بیست‌وپنجم لیگ برتر فوتبال امروز _سه‌شنبه یازدهم اردیبهشت_ از ساعت ۱۸:۲۰ در ورزشگاه سردار آزادگان قزوین برگزار می‌شود. دیدار رفت شمس‌آذر و پیکان نه برنده و نه تماشاگر داشت و بر اساس رأی کمیته انضباطی و به دلیل اتفاقات دیدار با تراکتور، این بازی هم بدون حضور تماشاگران برگزار خواهد شد.

شمس‌آذر پس از دو پیروزی، هفته گذشته در تهران مقابل استقلال شکست خورد و در حال حاضر با ۳۱ امتیاز در رتبه هشتم جدول قرار دارد. شاگردان سعید دقیقی که نخستین حضورشان در لیگ برتر را پشت سر می‌گذارند، در نخستین تجربه لیگ برتری توانستند شگفتی‌ساز شوند و جایگاه مناسبی را کسب کنند و در دیدار مقابل پیکان به دنبال شکستن طلسم پیروزی مقابل تهرانی‌ها خواهند بود.

الکلاسیکو فوتبال ایران در پایتخت / پذیرایی تراکتور از صدرنشین در جهنم سهند

نماینده قزوین، تا امروز در دیدار مقابل استقلال، پیکان (بازی رفت)، هوادار و پرسپولیس نتوانسته است به پیروزی برسد. پیکان در دو هفته گذشته دو تساوی پرگل مقابل مس رفسنجان و هوادار داشته است و با ۲۵ امتیاز در رتبه یازدهم جدول قرار دارد. هر تیمی در بازی امروز پیروز شود، می‌تواند یک رده در جدول صعود کند.

چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت

هوادار تهران - صنعت‌نفت آبادان؛ ساعت ۱۷ - ورزشگاه پاس قوامین تهران

تیم‌های فوتبال صنعت‌نفت آبادان و هوادار تهران در دیداری از هفته بیست‌وپنجم لیگ برتر در حالی چهارشنبه هفته جاری در تهران به مصاف هم می‌روند که دو تیم برای بهبود شرایط خود در جدول و صعود به رده‌های بالاتر، راهی جز کسب سه امتیاز بازی ندارند. زردپوشان آبادانی در فصل جاری هنوز نتوانسته‌اند به شرایط آرمانی دست پیدا کنند و در نتیجه‌گیری به آنچه که نیاز است دست نیافته‌اند؛ این تیم در جدول رده‌بندی خطر سقوط را احساس می‌کند و کسب سه امتیاز این بازی می‌تواند تا حدودی شرایط آن‌ها را در جدول تغییر دهد.

هوادار تهران که سومین فصل متوالی حضور در لیگ برتر را تجربه می‌کند، در بازی‌های بزرگ تیم با انگیزه و مقتدری نشان داده، اما در مصاف تیم‌های هم سطح خود شکننده و آسیب‌پذیر نشان داده است که شاگردان فراز کمالوند می‌توانند با بهره‌گیری از این نقطه ضعف امیدوار به گرفتن نتیجه باشند. شاگردان مسعود شجاعی با کسب ۲۵ امتیاز جزو تیم‌های میان جدول رده‌بندی لیگ برتر فوتبال هستند و برای صعود به رتبه‌های بالاتر به فکر شکست دادن صنعت‌نفت آبادان خواهند بود این تیم هفته گذشته در خانه مقابل پیکان یک امتیاز گرفت و برابر صنعت نفت آبادان نیز برای کسب امتیاز به میدان خواهد آمد.

الکلاسیکو فوتبال ایران در پایتخت / پذیرایی تراکتور از صدرنشین در جهنم سهند

صنعت‌نفت آبادان با ۱۶ امتیاز فقط در انتهای جدول رده‌بندی قرار دارد و به شدت خطر سقوط را احساس می‌کند برزیلی‌های فوتبال ایران هفته گذشته برابر پرسپولیس در آبادان شکست سنگینی را متحمل شدند تا برای تقابل با هوادار فقط به فکر سه امتیاز و فرار از قعر جدول باشند. تیم صنعت‌نفت آبادان با سه پیروزی، هفت تساوی و ۱۴ شکست و کسب ۱۶ امتیاز در رتبه شانزدهم جدول قرار دارد، نفتی‌ها ۱۸ گل زده و ۳۹ گل خورده را تاکنون در کارنامه خود به ثبت رسانده‌اند.

در آن سوی میدان هوادار، با پنج برد، ۱۰ تساوی و ۹ باخت و کسب ۲۵ امتیاز در رتبه یادهم جدول رده‌بندی لیگ برتر قرار دارند و در برابر حریفان خود ۲۷ گل زده و ۳۴ گل خورده را در کارنامه دارند. تیم هوادار تهران با اینکه جایگاه خوبی در جدول رده‌بندی لیگ برتر دارد، اما خط دفاعی ضعیفی را تشکیل داده و با پذیرفتن چهار گل یکی از ضعیف‌ترین خطوط دفاعی را در اختیار دارد و مهاجمان صنعت‌نفت برای باز کردن دروازه این تیم کار سختی پیش‌رو نخواهند داشت.

شاگردان شجاعی در خط حمله بسیار فرصت‌طلب نشان داده‌اند و مدافعان با تجربه صنعت‌نفت از این لحاظ آزمون سختی را پیش رو خواهند داشت.

تراکتور تبریز - استقلال تهران؛ ساعت ۱۷ - ورزشگاه یادگار امام تبریز

تراکتور و استقلال در تقابلی از هفته بیست‌وپنجم لیگ‌برتر فوتبال از ساعت ۱۷:۰۰ روز چهارشنبه در ورزشگاه یادگارامام (ره) به دیدار هم خواهند رفت. تقابل تراکتور و استقلال جزو دیدنی‌ترین جدال‌های فوتبالی چند سال اخیر در لیگ‌برتر بوده است؛ اما نبرد دو تیم در طول تاریخ نیز از جذابیت خاصی برخوردار بوده است و قدمتی چندین دهه‌ای دارد.

دو تیم در طول تاریخ ۵۵ بار به مصاف یکدیگر رفته‌اند که ۲۷ بازی با برتری آبی‌پوشان به پایان رسیده و تی‌تی‌ها در ۱۴ مسابقه پیروز بوده‌اند؛ ۱۴ دیدار از رویارویی‌های استقلال و تراکتور نیز با نتیجه مساوی به پایان رسیده است. در مجموع این بازی‌ها ۱۴۹ گل بین دو تیم ردوبدل شده که ۹۱ گل سهم استقلال و ۵۸ گل سهم تراکتوری‌ها بوده است.

الکلاسیکو فوتبال ایران در پایتخت / پذیرایی تراکتور از صدرنشین در جهنم سهند

۳۱ مسابقه بین دو تیم در چارچوب لیگ‌برتر برگزار شده که ۱۳ بازی را استقلال برده، ۱۰ مسابقه را تراکتور و ۸ بار هم نتیجه مساوی به دست آمده است. در جدال‌های لیگ‌برتری استقلال و تراکتور ۸۲ توپ از خط دروازه دو تیم عبور کرده که ۴۲ گل از آن استقلال و ۳۵ گل سهم تبریزی‌ها بوده است.

حسینی برای نخستین بار در این فصل به دلیل محرومیت امکان همراهی آبی‌پوشان را نخواهد داشت. سیلوا نیز مصدوم است و به مانند دو سه هفته اخیر جایی در ترکیب آبی‌پوشان ندارد. آرمین سهرابیان مدافع استقلال نیز که دیدار هفته گذشته را به دلیل مصدومیت از دست داده بود، امروز یا فردا تکلیفش مشخص می‌شود، اما به نظر می‌رسد شانس زیادی برای رسیدن به این بازی نخواهد داشت. مهدی مهدی‌پور و کوین یامگا دیگر نفراتی هستند که با مصدومیت دست به گریبان هستند و تا پایان فصل امکان همراهی استقلال را ندارند.

مس رفسنجان - گل‌گهر سیرجان؛ ساعت ۱۷:۴۵ - ورزشگاه شهدای مس رفسنجان

در یکی از دیدارهای حساس هفته بیست‌وپنجم لیگ برتر تیم‌های مس رفسنجان و گل‌گهر سیرجان به مصاف یکدیگر می‌روند. کمیته داوران فدراسیون فوتبال قضاوت این بازی که در رفسنجان برگزار می‌شود را به سیدرضا مهدوی سپرده است. مهدوی که اصالتاً کرمانی است، حالا دربی استان کرمان را میان مس رفسنجان و گل‌گهر سیرجان سوت می‌زند که اتفاق جالبی است.

البته انتخاب مهدوی برای دربی کرمان یک سود هم برای کمیته داوران داشته است. از آنجایی که پروازها به شهر کرمان به سختی صورت می‌گیرد و معمولاً در همه هفته‌ها فدراسیون فوتبال برای اعزام داوران به رفسنجان و سیرجان به مشکل می‌خورد، حالا دربی کرمان این فرصت را به خداداد افشاریان و همکارانش داده است تا به‌صورت موقت دغدغه‌ای بابت اعزام داور به کرمان نداشته باشند.

الکلاسیکو فوتبال ایران در پایتخت / پذیرایی تراکتور از صدرنشین در جهنم سهند

نیم‌فصل دوم برای هواداران سیرجانی با اتفاقات خوشی همراه نبود؛ دو تیمی که با نتایج قابل قبولی که در نیم‌فصل اول گرفته بودند توانستند در میان تیم‌های نیمه بالایی جدول قرار بگیرند. هفته بیست‌وچهارم همچون سه هفته قبل، برای آلومینیوم و گل‌گهر با ادامه بحران همراه بود. گل‌گهر این هفته برابر استقلال خوزستان به تساوی رسید تا در چهار بازی اخیر سه باخت و یک مساوی را ثبت کند.

از آخرین برد این تیم در هفته بیستم برابر صنعت نفت بود و بیش از ۴۰ روز می‌گذرد. نتایجی که باعث شد تیم سیرجانی از بین تیم‌های بالای جدولی کنده شود و به رده ششم سقوط کند. مس با ۱۵ امتیاز از ۹ بازی سومین تیم برتر لیگ در نیم‌فصل دوم است، با ۱۴ گل زده در کنار پرسپولیس و پیکان عنوان بهترین خط حمله این نیم‌فصل را در اختیار دارد و بدون شکست در کنار استقلال تنها تیم‌های بدون باخت لیگ در این نیم‌فصل محسوب می‌شود.

آن‌ها در جام حذفی استقلال و حالا پیکان را مغلوب کردند و حالا به عنوان نخستین تیم راه یافته به یک‌چهارم نهایی یکی از مدعیان فتح جام محسوب می‌شوند. هفته جاری هم باتوجه به غیبت‌های غیرمجاز و مکرر بازیکن عراقی، با نظر محرم نویدکیا، سرمربی مس رفسنجان، علی عدنان از این تیم کنار گذاشته شد و در اختیار باشگاه قرار گرفت و بر این اساس باشگاه مس رفسنجان با کسر مبلغ باقی‌مانده قرارداد و امضای توافق‌نامه فسخ دوجانبه، به همکاری با بازیکن عراقی پایان داد.

ذوب‌آهن اصفهان - نساجی مازندران؛ ساعت ۱۸ - ورزشگاه فولادشهر اصفهان

تیم فوتبال نساجی که به عنوان یکی از مدعیان سقوط به دسته پایین‌تر محسوب می‌شود، شش دیدار حساس و فینال گونه تا پایان مسابقات دارد. نساجی در هفته بیست‌وپنجم باید در ورزشگاه فولادشهر اصفهان رودرروی ذوب‌آهن قرار گیرد. نساجی برای این بازی می‌تواند از محسن کریمی مهاجم تازه به خدمت گرفته خود استفاده کند.

این بازیکن پس از جدایی از خوشه طلایی ساوه در تمرینات نساجی حضور یافت و پس از تأیید ساکت الهامی با این باشگاه قرارداد امضا کرد و همراه با سایر بازیکنان به تمرین می‌پردازد. کریمی که سابقه بازی برای استقلال تهران را هم در کارنامه خود دارد در صورت صلاحدید الهامی می‌تواند در دیدارهای باقی‌مانده به میدان برود. قرارداد این بازیکن تا پایان فصل است و در صورت رضایت کادر فنی تمدید خواهد شد.

الکلاسیکو فوتبال ایران در پایتخت / پذیرایی تراکتور از صدرنشین در جهنم سهند

نساجی در آخرین دیدار خود در لیگ برتر موفق به شکست تراکتور شد و سه امتیاز مهم را به دست آورد و با توجه به حذف از جام‌حذفی فرصتی ۱۳ روزه برای ریکاوری و مرور برنامه‌های فنی داشتند تا برای کسب سه امتیاز مهم خارج از خانه آماده شوند.

در طرف مقابل محمد ربیعی که توانسته بود هر دو بازی رفت و برگشت فصل گذشته و این فصل را با مس رفسنجان و ذوب‌آهن از تراکتور برنده شود، در شرایطی برای پنجمین بار مقابل این تیم قرار می‌گرفت که با صعود به مرحله بعدی جام حذفی، می‌توانست به گل‌های شیرینی برابر این تیم دست پیدا کند.

در نهایت طلسم باخت‌های سریالی تراکتور به ربیعی با تساوی یک بر یک در ۱۲۰ دقیقه و برد در ضربات پنالتی شکست تا آرزوی رسیدن به پنج پیروزی پیاپی برای این سرمربی برآورده نشود و حمید مطهری در نخستین گام اتفاق ویژه‌ای را برای تراکتور با صعود به دور بعد رقم بزند.

آلومینیوم اراک - فولادخوزستان؛ ساعت ۱۸:۱۵ - ورزشگاه امام‌خمینی اراک

ریشه بحرانی که اکنون گریبان فولاد خوزستان را گرفته، به اتفاقات ابتدای فصل جاری برمی‌گردد و اگرچه با ایجاد تغییرات مدیریتی و فنی تا حدی این باشگاه سر و شکل بهتری گرفته است، اما همچنان قرمزپوشان اهوازی خطر سقوط را احساس می‌کنند و امیدوارند در شش هفته پایانی از این بحران عبور کنند.

فقط شش بازی به پایان بیست‌وسومین دوره لیگ برتر باقی مانده و فاصله فولاد با منطقه سقوط پنج امتیاز است و صنعت نفت آبادان و استقلال خوزستان هم چشم به لغزش فولاد دوخته‌اند. حالا هواداران فولاد امیدوارند که تیم محبوبشان در هفته‌های آینده از این بحران عبور کند که اگر این اتفاق رخ دهد، این امید وجود دارد که فصل بعد دوباره از قهرمان سابق لیگ برتر تیمی را ببینیم که با حضور در بالای جدول هوادارانش را خوشحال می‌کند.

الکلاسیکو فوتبال ایران در پایتخت / پذیرایی تراکتور از صدرنشین در جهنم سهند

طی یکی دو ماه گذشته حمایت‌هایی که مسئولان کارخانه فولاد از باشگاه انجام دادند و اقداماتی که در راس مدیریت این باشگاه رخ داده است، نشان از امیدواری به آینده‌ای بهتر دارد. پس می‌توان امید داشت که اگر فولادی‌ها به سلامت از بحران کنونی عبور کنند و در لیگ برتر باقی بمانند، دوباره این تیم را در شرایطی مناسب از جدول رده‌بندی تماشا کنیم.

آلومینیوم پس از پیروزی برابر نساجی در آخرین بازی سال ۱۴۰۲، دیگر رنگ پیروزی را ندید و در ۴ مسابقه رسمی برگزار کرده در سال جدید دو تساوی و دو باخت عایدش شد. با این وجود در جدال با پرسپولیس در جام حذفی شاهد نخستین پیروزی ایرالکو بودیم. البته که این فتح بزرگ در جریان بازی رخ نداد اما شیرینی‌اش برای تیم تحت هدایت مجتبی حسینی چند برابر بود.

تیم‌های مجتبی حسینی سال‌به‌سال در حال پیشرفت هستند و او به‌خوبی توانایی بازی گرفتن از مهره‌های جوان را دارد. در این فصل هم او هدایت تیمی را به‌عهده گرفت که چند مهره اصلی‌اش را از دست داده بود، اما بدون بهانه کارش را استارت زد و در کنار دشت دو برد بزرگ مقابل پرسپولیس، موفق به شکست دادن سپاهان در اصفهان شد و در تبریز، تراکتور را متوقف کرد.

آلومینیوم با یک غول‌کشی دیگر به یک‌چهارم نهایی جام حذفی صعود کرد. آن‌ها امیدوار هستند همچون دو فصل قبل فینالیست شوند و ماموریت نیمه‌تمام آن دوره را تمام کنند و نخستین جام قهرمانی را به‌دست بیاورند. مجتبی حسینی و شاگردانش در حال حاضر با ۳۰ امتیاز رتبه دهم جدول رده‌بندی لیگ را به خود اختصاص داده‌اند. آن‌ها خطر سقوط را حس نمی‌کنند و فاصله‌شان با رتبه ششم تنها ۴ امتیاز است. ایرالکو فصل قبل با ۴۰ امتیاز در جایگاه هشتم ایستاد و برای رسیدن به امتیازات لیگ بیست‌ودوم، کار دشواری در شش هفته پایانی دارند.

استقلال خوزستان - ملوان بندرانزلی؛ ساعت ۱۸:۱۵ ورزشگاه غدیر اهواز

استقلال خوزستان که نیم‌فصل نخست را با دستیابی به تنها هشت امتیاز و حضور در قعر جدول پایان داده بود، مسیری سخت را برای جبران این شرایط با توجه به حواشی شکل گرفته و روند نتیجه‌گیری تیم دارد. با این حال حضور یک هیئت مدیره همراه و عملکرد قابل توجه امیدعلی نجفی به‌عنوان مدیرعامل این باشگاه اکنون معادلات را به‌طور کامل به سود آبی‌ها کرده است.

در روزهای نگران‌کننده برای فوتبال خوزستان که تیم‌های آن در منطقه سقوط قرار دارند، نفت آبادان و فولاد خوزستان با تغییر چند باره سرمربیان خود و تغییرات دیگری که شکل داده‌اند نیز نتوانستند شرایط خوبی را دنبال کنند. باید دید با شرایط کنونی و در حالی که فولاد خوزستان با ۲۱ امتیاز، رده سیزدهم، استقلال خوزستان با ۲۰ امتیاز، رده چهاردهم و نفت آبادان نیز با ۱۶ امتیاز، رتبه شانزدهم جدول را در اختیار دارند و گزینه‌های اصلی سقوط محسوب می‌شوند، در نهایت استقلال خوزستان با مدیریت مناسبی که در پیش گرفته است، قادر خواهد بود یکی از سهمیه‌های این تیم را در لیگ برتر حفظ کند یا خیر.

الکلاسیکو فوتبال ایران در پایتخت / پذیرایی تراکتور از صدرنشین در جهنم سهند

ملوان با مهدی تارتار نمایش قابل‌قبولی در این فصل داشته است. تیم تارتار در رده پنجم لیگ برتر قرار دارد، در جام‌حذفی هم به جمع هشت تیم صعود کرده و حالا باید در مرحله یک‌چهارم نهایی با سپاهان روبه‌رو شود. ملوان در بازی با پرسپولیس باوجود فرصت‌های فراوان گلزنی به نتیجه تساوی صفر صفر رسید و این نتیجه در دیدار با تراکتور هم در یک بازی سخت و فشرده تکرار شد.

بازی با استقلال اما یک تفاوت داشت؛ ملوانی‌ها در این بازی یک گل به حریف زدند و در حالی که هنوز از این گل شادمان بودند، ماشاریپوف، ستاره خارجی تیم استقلال گل مساوی را به ثمر رساند، اما این بار با وجود اینکه گل اول را تیم ملوان زد، سپاهان از غفلت خط دفاعی این تیم بهترین استفاده را برد و توانست در استادیوم سیروس قایقران گل تساوی و برد را رقم بزند. ملوان فصل گذشته از این سه تیم در مجموع چهار امتیاز گرفته بود، اما حالا در حالی که هنوز یک بازی هم با تراکتور باقی مانده، هفت امتیاز از مدعیان اصلی لیگ برتر گرفته است.

پرسپولیس تهران - سپاهان اصفهان؛ ساعت ۱۹:۳۰ - ورزشگاه آزادی تهران

دیدار پرسپولیس و سپاهان هم از هفته بیست‌وپنجم لیگ برتر از ساعت ۱۹:۳۰ چهارشنبه در ورزشگاه آزادی آغاز خواهد شد. آخرین باری که پرسپولیس موفق به کسب سه امتیاز خانگی مقابل سپاهان شده، دیدار برگشت دو تیم در لیگ هفدهم بود که شاگردان برانکو ایوانکوویچ مقابل سپاهانی قرار گرفتند که حال و روز خوشی نداشت و با منصور ابراهیم‌زاده در رتبه سیزدهم قرار داشت.

در ۹ مرتبه قبلی، سپاهان سه بار برنده شده است و پرسپولیس تنها یک برد دارد که آن هم مربوط است به پیروزی رویایی هفته پایانی لیگ هفتم است. پنج تقابل دو تیم در دومین ماه سال، مساوی شده که چهار مرتبه‌اش در پنج رویارویی اخیر بوده است.

پرسپولیس پس از چهار برد متوالی، در ضربات پنالتی به آلومینیوم باخت تا وداعی زودهنگام با جام حذفی داشته باشد. حالا اوسمار و شاگردانش تنها امکان قهرمانی در لیگ را دارند. آن‌ها در مصاف با سپاهان فارغ از گرفتن انتقام باخت دور رفت، می‌توانند با کسب سه امتیاز، حساس‌ترین مسابقه خود تا پایان فصل (حداقل روی کاغذ) را ببرند، اندک خطر طلایی‌پوشان برای بازگشتن به جمع مدعیان را از بین ببرند و با توجه به احتمال لغزش استقلال در تبریز، به صدرنشینی فکر کنند یا حداقل فاصله یک امتیازی با تیم تحت هدایت جواد نکونام را نگه دارند. غلبه بر تیم پرستاره اصفهانی، بازهم اوسمار را به ساحل آرامش می‌رساند.

الکلاسیکو فوتبال ایران در پایتخت / پذیرایی تراکتور از صدرنشین در جهنم سهند

سه برد متوالی با فاصله یک گل، موجب شده است روزهای تلخ ابتدای سال ۱۴۰۳ تا حد زیادی به دست فراموشی سپرده شود. مورایس توانسته است تا حدی به اوضاع تیمش سروسامان ببخشد. آن‌ها با وجود خارج شدن از جمع مدعیان جدی قهرمانی لیگ، خطر رتبه چهارم و پنجم را به میزان قابل توجهی کم کرده‌اند و همچنان در جام حذفی حاضر هستند و بخت اصلی قهرمانی به‌حساب می‌آیند.

غلبه بر پرسپولیس، می‌تواند به‌طور کامل طلایی‌پوشان را به مسیر درست نیم‌فصل نخست بازگرداند و کاری کند تا اعتمادبه‌نفس لطمه‌دیده خود در بازی‌های بزرگ را التیام ببخشند و با در نظر گرفتن احتمال توقف استقلال در مصاف با تراکتور، فاصله‌شان با صدر را در فاصله ۵ هفته تا پایان لیگ، کاهش دهند و کورسوی امید را برای خود حفظ کنند. این بهترین فرصت برای سرمربی پرتغالی سپاهان است تا دوباره رابطه شکراب‌شده با هواداران تیمش را ترمیم کند و مجدد محبوب آن‌ها شود و از روی سکوها نامش را طوری که دوست دارد، بشنود.

کد خبر 749244

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.