در میادین جهانی کم‌تجربه هستیم

کارشناسان هندبال معتقدند علیرغم اینکه هندبال بانوان ما در آسیا مطرح است ولی در سطح جهانی کم تجربه هستیم که حضور در تورنمنت‌ها و مسابقات جهانی می‌تواند این مشکل را تا حدودی مرتفع سازد.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، بیست‌وچهارمین دوره مسابقات هندبال قهرمانی جوانان دختر جهان از سی‌ام خرداد تا دهم تیر به میزبانی مقدونیه شمالی برگزار می‌شود. تیم‌ملی هندبال جوانان دختر کشورمان در گروه A این رقابت‌ها قرار دارند و با رومانی، هلند و برزیل هم‌گروه هستند.

ملی‌پوشان دختر کشورمان در نخستین دیدار خود مقابل هلند صف‌آرایی می‌کنند، در دومین دیدار خود به مصاف رومانی و در آخرین دیدار خود در مرحله مقدماتی مقابل برزیل به میدان می‌روند. دو تیم برتر هر گروه برای کسب رده‌های اول تا شانزدهم راهی مرحله اصلی می‌شوند و دو تیم سوم و چهارم هر گروه برای کسب رده‌های شانزدهم تا سی‌ودوم به مرحله پرزیدنت کاپ می‌روند.

هندبال ایران در مسیر توسعه قرار دارد

برای رقابت با اروپا زمان نیاز داریم

آزاده گیلانی، کارشناس هندبال در رابطه با فاصله هندبال ایران با کشورهای اروپایی به خبرنگار ایمنا می‌گوید: تجربه‌ای که در مسابقات جهانی دوره گذشته در کشور اسلوونی داشتم تیم ما برای نخستین بار در این رده سنی جوانان در مسابقات جهانی حضور پیدا کرده بود، به‌واقع از لحاظ تکنیکی و تاکتیکی خوب بازی کردند، اما تجربه ما نسبت به کشورهای اروپایی کمتر است.

وی می‌افزاید: ما در آسیا می‌توانیم حرفی برای گفتن داشته باشیم و جزو چهار تیم باشیم، اما برای رقابت با اروپا هنوز به حد مورد نیاز نرسیده‌ایم. کشورهای اروپایی هندبال را بسیار سرعتی، مدرن و با تمرکز و دقت بالا در سیستم‌های دفاعی شناور بازی می‌کنند و هندبالشان از ما جلوتر است. زمان می‌برد تا ما بتوانیم این فاصله را جبران کنیم، چرا که سال‌های حضور ما در این میادین بسیار کم است، به‌طور حتم با تداوم داشتن حضور ایران در این میادین جهانی ما به درجه‌ای از تکامل برسیم که بتوانیم بسیار راحت جزو ۱۶ تیم صعو کننده باشیم و بتوانیم مقام آبرومندی را در این مسابقات کسب کنیم.

هندبال ایران در مسیر توسعه قرار دارد

کارشناس هندبال عنوان می‌کند: بازیکن‌ها می‌توانند از تجربیات مربی‌های تحصیل‌کرده خود بهره ببرند. از بحث رسانه‌ها برای کم کردن فاصله هندبال ایران با هندبال مدرن می‌توانند استفاده کنند، زمانی که ما بازیکن بودیم این بستر فراهم نبود و ما فقط به دانش مربی اکتفا می‌کردیم.

قد؛ ملاک کاملی برای بازیکنان نیست

وی تصریح می‌کند: از لحاظ دیدگاه و فلسفه مربی‌گری بچه‌هایی که در این نسل ورزش می‌کنند، از ما جلوتر هستند، اما از لحاظ فیزیک بدنی، تیم‌ملی دهه ۸۰ به‌شدت قد بلند بود و میانگین قدی بالاتری از ۱۷۰ سانتی‌متر داشت، اما اکنون این اتفاق مشهود نیست. از نظر من در هندبال نباید قد بلند ملاک باشد، چرا که شاهد هستیم که تیم کره با میانگین قدی ۱۶۰ وارد مسابقات می‌شود، اما بهترین نتایج را کسب می‌کند و همه این‌ها به‌دلیل هماهنگی، مربیگری و تمرینات بدن‌سازی منظم است که این موضوع بسیار در کسب نتیجه تأثیرگذار است.

گیلانی بیان می‌کند: تیم‌ملی ما یک اردو را پشت سر گذاشت، بازیکنان حاضر هستند و زیر نظر مربیان تمرین می‌کنند، تمرکز این دوره بر ارتقای سطح آمادگی‌جسمانی بازیکنان است و زمان زیادی تا شروع مسابقات نداریم.

وی تشریح می‌کند: ما در گروه A این رقابت‌ها قرار داریم و با رومانی، هلند و برزیل هم‌گروه هستیم. تیم‌های رومانی و هلند که صاحب‌سبک هستند و سال‌های در میادین بازی کرده‌اند و مقام‌آور بودند. تیم برزیل نیز ۱۶ دوره در این مسابقات حضور داشته است، امیدوارم نمایش چشمگیری داشته باشیم و با استفاده از ظرفیت کادر تیم‌ملی بتوانیم نتیجه خوبی را رقم بزنیم.

کارشناس هندبال خاطرنشان می‌کند: همان‌گونه که هندبال در ایران در حال پیشرفت است، کشورهای دیگر در توسعه هندبال نظر ویژه‌ای دارند و به‌طور حتم حضورشان نسبت به مراتب قبل قابل ارتقا و پیشرفت است. در مسابقات جهانی شاهد حضور تیم‌های بهتری حتی نسبت به دوره‌های گذشته هستیم.

هدف اصلی ما کسب تجربه است

وی بیان می‌کند: نتیجه مسابقات را نمی‌توانم پیش‌بینی کنم، اما می‌توانم آرزو کنم که تیم‌ملی کشورمان موفق شود و از گروه خود جزو دو تیم ابتدایی صعود کند. گروه، گروه سختی است و امیدوارم بازیکنان بتوانند عملکرد خود را کامل به نمایش بگذارند و امیدوارم نتیجه خوبی را کسب کنند. تنها برای کسب مقام در این مسابقات حاضر نخواهیم شد، هدف اصلی ما حضور تیم‌ملی کشورمان در میادین جهانی است تا بازیکنان ما بتوانند تجربه کسب کنند. بهترین‌های دنیا در این مسابقات روبه‌روی یکدیگر قرار می‌گیرند و زمان می‌برد تا بازیکنان ما به پختگی لازم برسند.

گیلانی عنوان می‌کند: بازی‌های تدارکاتی بیشتری را باید برای اعزام تیم‌هایمان لحاظ کنیم، چرا که هر بازی تدارکاتی به اندازه چند جلسه تمرین سطح توانایی بازیکن را افزایش می‌دهد و به مربیان کمک می‌کند بتوانند نقاط ضعف و قوت تیم را بشناسند، با سیستم‌های جدید آشنا شوند و توانایی مقابله با تیم‌های حرفه‌ای را داشته باشند. اگر بازی‌های تدارکاتی برای اعزام تیم‌های ملی افزایش پیدا کند، به‌طور حتم تیم شایسته‌تری می‌تواند در مسابقات بین‌المللی حضور پیدا کند.

وی تاکید می‌کند: از صمیم قلب آرزو می‌کنم هندبالی که در مسیر رشد و توسعه قرار گرفته است، با همین سرعت به پیشرفت خود ادامه دهد تا به جایگاهی که لایق آن است در میادین آسیایی و جهانی برسد؛ از زحمات فدراسیون هندبال برای فراهم کردن بستری که بازیکنان در شرایط خوب تمرین کنند، تشکر می‌کنم.

هندبال کشورمان در حال پیشرفت است

متین نجدسمیعی، کارشناس هندبال در رابطه با سطح هندبال ایران به خبرنگار ایمنا می‌گوید: سطح هندبال ایران در مجموع یک سطح متوسط رو به بالا است، در آسیا حرف‌های بیشتری برای گفتن داریم، اما در هندبال جهان تک‌ستاره‌های خوبی داریم که حرف‌های خوبی برای گفتن دارند. در بخش تیمی نیز ما یک تیم سطح متوسط قلمداد می‌شویم.

وی می‌افزاید: معیار مقایسه ما در بخش دختران مهم است، اگر به نسبت سایر رشته‌های توپی کشور مقایسه کنیم که از سطح خوبی برخوردار است، جزو رشته‌هایی است که چندین سهمیه جهانی داشته است و حرف‌هایی برای گفتن در کشور خودمان داشته است. در سطح آسیا طی چند سالی که بازیکنانمان را اعزام می‌کنیم، همیشه مقام‌های قهرمانی و رتبه‌های خوبی داشته‌ایم و به‌تازگی قدم به سطح جهانی گذاشته‌ایم، اما باز هم نتایج قابل قبول و غیرقابل قبولی را داشته‌ایم که می‌توانیم بگوییم همه برای محک زدن تیم ما بوده است. در مجموع اگر بخواهیم نتیجه‌گیری کنیم باید بگوییم هندبال کشورمان در حال پیشرفت است.

کارشناس هندبال بیان می‌کند: در حال حاضر تیم‌ملی جوانان به‌صورت تیمی و با کادر جدید کار خواهد کرد و در سال‌های گذشته بازیکنان با گروه دیگری کار کردند، اما اکنون تجربه چند دوره اعزام دارند، همچنین هر کدام از این بازیکنان ستاره تیم‌های لیگ‌برتریشان بودند، این موضوع جای امیدواری دارد که پخته‌تر از قبل وارد میادین خواهند شد. امیدوارم برایند فعالیت کادر جدید و تجربه نسبی بازیکنان به نتایج خوبی ختم شود.

جوانی؛ سن اوج ورزشکاران است

وی تصریح می‌کند: مسابقات جهانی همیشه از سطح بالایی برخوردار بوده است و بالاترین سطح هندبالی که می‌شود روی آن بحث کرد، همین مسابقات جهانی است. به‌طور حتم سطح مسابقات بسیار بالا خواهد بود و گروه سنی بازیکنان، گروه سنی اوج همه بازیکنان در همه کشورها است.

نجدسمیعی تشریح می‌کند: بسیار امیدواریم که این تیم بتواند عملکرد قابل قبولی را از خود ارائه دهد و انسجام تیمی خوبی داشته باشد، اکنون بازیکنان ما باتجربه‌تر از قبل هستند، امید داریم که با اشتباهات کمتر بازی زیباتر و فنی‌تری را به‌نمایش بگذارند تا بتوانند نسبت به دفعات گذشته عملکرد بهتری داشته باشند و نتایج بهتری را نیز کسب کنند.

در میادین جهانی کم‌تجربه هستیم

وی عنوان می‌کند: تیم ما در گروه سختی قرار گرفته است، همه تیم‌ها خوب و باسابقه هستند و تجربه ما همچنان در میادین جهانی از تمام تیم‌ها کمتر است. کار سختی را در پیش داریم، اما به کسب نتایج خوب امیدواریم.

کارشناس هندبال خاطرنشان می‌کند: در رشته هندبال به‌ویژه دختران مشکل فضا را داریم و سالن‌ها و سانس‌های خوبی در اختیارمان قرار نمی‌گیرد که این موجب می‌شود افرادی که علاقه‌مند هستند، موفق به فعالیت در این رشته نمی‌شوند، البته این موضوع در کلان‌شهرها بیشتر به چشم می‌آید. مشکل کمبود اسپانسر و امکانات را داریم و محصولاتی که نیاز رشته هندبال است را به مقدار لازم نداریم و این کمبودها احساس می‌شود.

سبک آموزش هندبال تغییر کرده است

وی بیان می‌کند: سبک آموزش مربی‌ها و آموزش بازیکنان نسبت به گذشته تغییر پیدا کرده است و رو به پیشرفت است؛ چرا که مربیان به‌طور دائم با دوره‌های بین‌المللی و آموزش‌هایی که دیده‌اند به‌روز می‌شوند و این موضوع در آموزش پایه بسیار تأثیرگذار بوده است. تکنیک‌های پایه اصلاح و نسل به نسل تکرار می‌شود. حضورمان در میادین بین‌المللی نیز بسیار پررنگ بوده است و می‌توانیم این پیشرفت را روزبه‌روز بیشتر از قبل حس کنیم.

هندبال ایران در مسیر توسعه قرار دارد

آمادگی و اهداف دیگر تیم‌ها کار را برای ما سخت می‌کند

مریم نوذری، بازیکن تیم‌ملی جوانان هندبال درباره سطح مسابقات پیش‌رو به خبرنگار ایمنا می‌گوید: سطح مسابقات پیش‌رو بسیار بالا است و تیم‌هایی که در این مسابقات شرکت می‌کنند با آمادگی کامل و با هدف کسب سهمیه وارد این مسابقات می‌شوند که این موضوع کار را برای ما سخت می‌کند.

وی می‌افزاید: تیم‌هایی مانند کره، ژاپن و چین تیم‌های قدرتمندی هستند که از نظر من رقبای جدی ما خواهند بود.

هندبال ایران در مسیر توسعه قرار دارد

بازیکن تیم‌ملی جوانان هندبال عنوان می‌کند: اردوها از شرایط خوبی برخوردار است، اما امیدوارم تعداد اردوهای بیشتر و با زمان‌های نزدیک‌تری داشته باشیم تا بتوانیم با یکدیگر هماهنگ شویم و عملکرد خوب و دلخواهی را رقم بزنیم.

وی تصریح می‌کند: سطح بازی‌ها و رقابت‌ها در بازی‌های ملی بیشتر است، تیم‌هایی همچون کره، چین و ژاپن که از لحاظ فنی و تجربه از سایر تیم‌ها فراتر هستند، موجب بالا رفتن سطح بازی‌ها می‌شوند.

حضور در تیم‌ملی بخش کوچکی از اهدافم بود

نوذری اذعان می‌کند: حضور در تیم‌ملی بخش کوچکی از اهدافم بود که موفق شدم تا حدودی به آن برسم. اهداف به‌مرور بزرگ‌تر می‌شوند، چرا که روزی هدف من بازی در باشگاه‌های بزرگ بود که برای رسیدن به آن تلاش‌های بسیاری انجام دادم.

وی بیان می‌کند: اسفند سال گذشته در استعدادیابی مسابقات نوجوانان باشگاه‌های کشور برای مسابقات آسیایی به میزبانی هند برای نخستین بار به تیم‌ملی دعوت شدم که در نهایت اعزام نشدیم، اما تجربه خوبی داشتم، چرا که موفق شدم تا حدودی نتیجه تلاش‌هایم را شاهد باشم.

به گزارش ایمنا، همان‌گونه که کارشناسان بیان کردند تجربه هندبال ما در میادین جهان به دلیل حضور کم، پایین است و این موضوع کار را برای ما سخت می‌کند. در مقابل گروهی که در آن قرار داریم، گروه سختی است و بازیکنان باید همه تلاش خود را انجام دهند تا از گروه صعود کنند. این اختلاف سطح را می‌توان با اردوهای تدارکاتی و نزدیک جبران کرد تا بازیکنان تجربه کسب کنند و مربیان بتوانند نقاط ضعف تیم را بشناسند و آن‌ها را رفع کنند.

گزارش از: مهسا زین‌العابدینی، خبرنگار ایمنا

کد خبر 748584

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.