شاخص آلودگی هوای اصفهان امروز پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ + آخرین وضعیت

کیفیت هوای اصفهان امروز (‌پنجشنبه) بر اساس آمار ایستگاه‌های سنجش کیفیت هوا در مناطق مختلف اعلام شد.

جمشید لقایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا با اشاره به وضعیت سنجش کیفیت هوای در ایستگاه‌ها اظهار کرد: بر اساس اطلاعات دریافتی از ۱۲ ایستگاه سنجش آلودگی هوای متعلق به شهرداری اصفهان و سه ایستگاه سنجش اداره کل محیط‌زیست استان امروز _پنجشنبه ششم اردیبهشت_ اکنون شاخص کیفیت هوا با عدد ۴۹ در شرایط پاک (سبز) بوده و آلاینده غالب ذرات معلق کوچک‌تر از ۲.۵ میکرون است.

وی با اشاره به اینکه سنجش کیفیت هوا امروز در هیچکدام از ایستگاه‌های کلان‌شهر اصفهان در وضعیت آلوده (قرمز) و ناسالم (نارنجی) قرار ندارد، افزود: ایستگاه‌های دانشگاه صنعتی با شاخص ۶۱، کاوه با شاخص ۵۹، پارک زمزم با شاخص ۵۸، زینبیه و انقلاب با شاخص ۵۷ سالم (زرد)، ولدان با شاخص ۴۸، خیابان ۲۵ آبان با شاخص ۴۴، رهنان با شاخص ۳۵، کردآباد با شاخص ۳۴، فرشادی با شاخص ۳۰، میرزاطاهر با شاخص ۲۹ و سپاهان‌شهر با شاخص ۲۶ در موقعیت هوای پاک (سبز) قرار دارد. ایستگاه فیض فعال نیست.

مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل‌ونقل شهرداری اصفهان با اشاره به عوارض بهداشتی و اقدامات احتیاطی آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در شرایط ناسالم خاطرنشان کرد: احتمال تشدید بیمارهای قلبی یا ریوی سالمندان از عوارض بهداشتی این آلاینده‌ها است، از این‌رو افراد حساس در صورت امکان فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند.

همچنین بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط‌زیست منطقه اصفهان با قرار گرفتن روی عدد ۴۹ در وضعیت هوای پاک (سبز) قرار دارد، ایستگاه‌های احمدآباد با شاخص ۸۱، خرازی با شاخص ۵۸ و پروین با شاخص ۵۷ در موقعیت هوای سالم (زرد) ثبت شدند.

در حال حاضر تنها ایستگاه‌های فعال در زمینه نشانگر شاخص کیفی هوا در استان اصفهان، خمینی‌شهر، نجف‌آباد، زرین‌شهر، کاشان، سجزی، قهجاورستان، مبارکه و شاهین‌شهر است که موقعیت کاشان با شاخص ۱۰۹ ناسالم (نارنجی)، قهجاورستان با شاخص ۷۰، زرین‌شهر با شاخص ۵۶، سجزی با شاخص ۵۸ و مبارکه با شاخص ۵۴ سالم (زرد)، خمینی‌شهر با شاخص ۲۴، شاهین‌شهر با شاخص ۳۵، و نجف‌آباد با شاخص ۶۲ پاک (سبز) ثبت شدند، ایستگاه‌های استانداری اصفهان، رودکی، خواجو، باغ‌غدیر و شهر دولت‌آباد فعال نیست.

بر اساس گزارش اداره کل هواشناسی استان اصفهان و پیش‌آگاهی هوا، با خروج سامانه ناپایدار از روی استان تا اواسط هفته آینده جوی پایدار حاکم خواهد بود. آسمان شهر اصفهان نیز امروز کمی ابری تا قسمتی ابری، گاهی وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است. این شاخص به‌طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل منواکسید کربن ( CO) ، اُزن (O۳)، دی‌اکسید نیتروژن (NO ۲)، دی‌اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM ۲.۵) اندازه‌گیری و روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا (Air Quality Index) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا همچون منواکسید کربن، دی‌اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن‌دار، ازن و ذرات معلق (ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف دارد، به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.‌

کد خبر 747775

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.