روتردام در مسیر کاهش مصرف مواد خام تا سال ۲۰۳۰

روتردام هلند ساخت یک پارک بازیافت را آغاز کرده است که شهر را در مسیر کاهش مصرف مواد خام قرار خواهد داد. این پارک یک کانون «دایره‌ای» جدید در شهر خواهد بود که استفاده مجدد و چرخه مجدد مواد در مرکز آن قرار دارد.

به گزارش سرویس ترجمه خبرگزاری ایمنا، روتردام از ساخت یک پارک بازیافت تا تابستان ۲۰۲۴ خبر داد که در ساخت آن از مواد بازیافتی استفاده می‌شود و ساکنان می‌توانند اقلام قابل بازیافت و مناسب برای استفاده مجدد را به آن انتقال دهند، زیرا مرکز خرید این پارک مجهز به فروشگاه‌های اقتصاد دایره‌ای است که این اقلام را به موارد جدید تبدیل می‌کند.

روتردام هدف خود را از تأسیس این مرکز افزایش آگاهی‌های عمومی درباره رفتار اقتصاد دایره‌ای در میان شهروندان و در نتیجه کاهش اثرات زیست‌محیطی زباله‌های بزرگ خانگی، همچنین برانگیختن هیجانات عمومی و خصوصی برای راه‌اندازی صنایع‌دستی دایره‌ای از طریق آموزش و در نتیجه پرورش خلاقان اقتصاد دایره‌ای آینده معرفی کرد.

این شهر قصد دارد تا سال ۲۰۳۰ مصرف مواد خام خود را به نصف کاهش دهد و اجرای اصول اقتصاد دایره‌ای می‌تواند با استفاده کامل از تمام منابع موجود به کاهش ضایعات و مصرف مواد خام کمک کند. اجرای پروژه‌های اقتصاد دایره‌ای همچنین در دستیابی شهر به اهداف زیست‌محیطی خود نقش بسزایی دارد.

روتردام در مسیر کاهش مصرف مواد خام تا سال ۲۰۳۰

اقدامات شهرداری روتردام برای بهبود اثربخشی پارک

شهرداری روتردام پیش از راه‌اندازی این مرکز به کاوش در زمینه ارتقای مواد خام بر اساس داده‌های موجود و بحث با افراد درگیر در بازار این مواد پرداخته و چند میزگرد با کارآفرینان دایره‌ای در مورد طراحی محل جدید برگزار کرده است. در این زمینه همچنین گفت‌وگوهای دوجانبه اکتشافی و جلسات هماهنگی با یک تیم اصلی از ذی‌نفعان در مورد عملیات پارک جدید با طرفین درگیر در این فرایند در شهرداری روتردام برگزار شده و در مورد شرایط سازمانی و مالی مورد نیاز برای راه‌اندازی این مرکز مباحثات متعددی صورت گرفته است تا مرکز جدید بیشترین اثرگذاری را داشته باشد. جلسات میزگرد مجموعه‌ای از توصیه‌ها را ارائه کرد که در طراحی نهایی پارک گنجانده شد. این اقدامات منجر به تصویر واضح‌تری از امکانات مشارکتی این پروژه از دیدگاه بازار و مؤسسات آموزشی روتردام شد.

شهرداری در نهایت فرایند توسعه مشاوره خود را به سه بخش امکان‌سنجی، طراحی و شکل عملیات تقسیم کرد که عوامل حیاتی برای موفقیت پروژه، همچنین کارایی پارک تا بالاترین حد ممکن را برجسته و مرکز جدید را از یک پارک محیطی سنتی متفاوت می‌کرد. توسعه این طرح با همکاری کاربران بالقوه پارک بازیافت جدید برای روتردام بسیار ارزشمند خواهد بود.

شهرداری پنج نقش اپراتور، میزبان، کارفرمای اجتماعی، مدیر عملکردهای مردمی و برنامه‌نویس آموزشی را برای ساماندهی پارک جدید تعیین و خاطرنشان کرد که پارک برای بازدید مدارس، همچنین ارائه مکان‌های کارآموزی و آموزشی برای دانش‌آموزان در دسترس خواهد بود.

مقامات شهر خاطرنشان کردند که نام این مرکز جدید اواخر سال جاری با مشورت ساکنان انتخاب خواهد شد و از شهروندان روتردام درخواست کردند که زباله‌های قابل بازیافت و بزرگ خود را حتماً به مراکز بازیافت این محل تحویل دهند.

روتردام در مسیر کاهش مصرف مواد خام تا سال ۲۰۳۰

کد خبر 747200

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.