هلال احمر ایران رئیس کارگروه سلامت بریکس می‌شود

رئیس جمعیت هلال احمر ایران در دیدار با دستیار رئیس بریکس در امور غیرنظامی، هلال احمر ایران را به عنوان گزینه اصلی ریاست کارگروه سلامت این مجموعه معرفی کرد.

به گزارش خبرگزاری ایمنا و به نقل از جمعیت هلال احمر، پیرحسین کولیوند در این دیدار با اشاره به دستاوردهای جمعیت هلال احمر در سالیان اخیر، گفت: جمعیت هلال احمر ایران در حوزه‌های مختلف فعال است که امدادرسانی به حوادث و سوانح یکی از این زمینه‌ها است.

وی افزود: امروز جمعیت هلال احمر با بهره‌گیری از ظرفیت سه میلیون داوطلب و ۷۰ هزار امدادگر متخصص، امداد جاده‌ای، کوهستان و ساحلی را به صورت شبانه‌روزی انجام می‌دهد و برای ایجاد پوشش سراسری و پاسخگویی به حوادث به این ابزارها اکتفا نکرده و خانه‌های هلال را در نقاط مختلف کشور تأسیس کرده است.

کولیوند با بیان اینکه کلید مقابله با سوانح، توسعه آموزش‌های همگانی است، گفت: ارائه آموزش امدادی به دانش آموزان و دانشجویان نمونه‌ای از روند توسعه آموزش‌های همگانی در میان جامعه توسط هلال احمر است. رکن دیگر مقابله با حوادث، تجهیزات و لجستیک است که هلال احمر ایران در حال حاضر با بهره‌گیری از توان هوایی ۱۸ فروند بالگرد، صدها خودروی امدادی و با تأسیس انبارهای ذخیره اقلام زیستی، گام مؤثری در این عرصه برداشته است.

این مقام مسئول در هلال احمر ایران تاکید کرد: با این وجود، پیشگیری همچنان مهم‌ترین مقوله در حوزه حوادث و سوانح است و در این عرصه باید اطلاع‌رسانی مورد توجه قرار گیرد. در همین رابطه، هلال احمر ایران از ظرفیت داوطلبی در حوزه اطلاع‌رسانی استفاده کرده و تیم‌های باور را تشکیل داده است. این تنها فعالیت داوطلبی در هلال احمر ایران نیست و تیم‌های سحر نیز پس از حوادث وارد عرصه می‌شوند تا در تسکین آلام بشری نقش‌آفرینی کنند.

رئیس جمعیت هلال احمر ایران خاطرنشان کرد: امدادرسانی به زمین لرزه ترکیه، افغانستان و سوریه گوشه‌ای از کارنامه امدادرسانی بین‌المللی هلال احمر ایران است که منتج به دریافت نشان عالی کشور ترکیه شد.

کولیوند تاکید کرد: کارخانه‌های تولیدی هلال احمر اکنون به ساخت دارو، تجهیزات پزشکی، داروهای گیاهی و اقلام امدادی مشغول هستند و قراردادی با فدراسیون جمعیت‌های ملی برای تأمین چادرهای امدادی منعقد شده تا در بحران‌های بین المللی از چادرهای تولید شده در هلال احمر ایران استفاده کنند.

وی افزود: درمانگاه‌های خارج از کشور هلال احمر نیز در چندین کشور جهان فعال بوده و با بهره‌گیری از توان پزشکان ایرانی، خدمات درمانی به مردم آفریقا، آسیا و آمریکای لاتین ارائه می‌دهند که تجربیات در این حوزه نیز قابل اشتراک‌گذاری است.

هلال احمر ایران ظرفیت‌های عظیمی در عرصه‌های مختلف دارد

النا پریشکینا، دستیار رئیس بریکس در امور غیرنظامی نیز در این دیدار گفت: هلال احمر ایران ظرفیت‌های عظیمی در عرصه‌های مختلف دارد که ما را مشتاق به همکاری با این مجموعه کرد.

وی افزود: پس از هماهنگی با وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، مقرر شد تا هلال احمر نماینده جامعه مدنی ایران در بریکس شود و از شما درخواست داریم تا ریاست کارگروه سلامت بریکس را نیز برعهده گرفته و در این عرصه همکاری داشته باشیم.

لازم به ذکر است؛ بریکس نام گروهی از کشورهای قدرتمند نوظهوراقتصادی است که از جمله مهم‌ترین اعضای آن، برزیل، چین، روسیه، آفریقای جنوبی و هندوستان هستند که ایران نیز به تازگی به عضویت این گروه درآمده است. اکنون روسیه، رئیس دوره‌ای گروه بریکس است.

کد خبر 746712

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.